Z zagranicy 3/2022

10 lutego 2022 07:00 2022 Wersja do druku

Szwecja – Struktura własności leśnej

Niemcy – Leśne cele nowej koalicji rządzącej

Słowacja – Puszczańska sieć rezerwatowa

Brazylia – Deforestacja Amazonii największa od 15 lat



Szwecja

Struktura własności leśnej

Statystyka struktury własności lasów w latach 1999–2020, przedstawiona przez Agencję Leśną, instytucję nadzorującą gospodarkę leśną w Szwecji, wykazuje spadek zarówno liczby, jak i średniego wieku szwedzkich właścicieli lasów.

Stosunkowo stabilny pozostaje natomiast udział poszczególnych kategorii własności leśnej w całkowitej powierzchni lasów produktywnych. Dominują właściciele indywidualni (48%), firmy z sektora prywatnego (24%) i właściciele publiczni (21%). W 2020 r. gospodarstwa leśne o powierzchni większej niż
1 tys. ha stanowiły co najmniej 90% własności leśnej w kategoriach właścicieli publicznych i firm z sektora prywatnego. W przypadku właścicieli indywidualnych było to tylko 7%.

W latach 1999–2020 w kategorii właścicieli indywidualnych wzrósł powierzchniowy udział gospodarstw o powierzchni powyżej 100 ha. W 1999 r. średnia powierzchnia gospodarstwa indywidualnego kształtowała się na poziomie 30 ha, a w 2020 r. sięgała 34 ha. Z kolei mediana powierzchni takich gospodarstw zmniejszyła się: w 1999 r. wynosiła 13 ha, a w 2020 r. – 12 ha.

W 2020 r. było w Szwecji przeszło 313 tys. właścicieli gruntów leśnych. W zdecydowanej większości (98%) mieszkali oni w kraju. Mężczyźni stanowili 60% właścicieli szwedzkich lasów, a kobiety – 38%. W okresie 1999–2020 średni wiek właścicieli lasów w Szwecji wzrósł generalnie z 55 do 61 lat. W 2020 r. średnia wieku wynosiła od 59 do 62 lat w zależności od regionu kraju. Udział gospodarstw leśnych będących w posiadaniu właścicieli niemieszkających w sąsiedztwie swoich lasów w całkowitej liczbie gospodarstw posiadanych przez właścicieli pojedynczych wzrósł w latach 1999–2020 z 22% do 26%.

Źródło: www.skogsstyrelsen.se

Fot.: Urszula Zubert-Bereza


Niemcy

Leśne cele nowej koalicji rządzącej

Tworzące nowy niemiecki rząd partie SPD (socjaldemokraci), Sojusz 90/Zieloni i FDP (liberałowie) przedstawiły pod koniec listopada 2021 r. swoją umowę koalicyjną. Znalazły się w niej również zapisy określające kierunki polityki leśnej Niemiec.

Poprzez odpowiednio ukierunkowaną prze-budowę drzewostanów należy tworzyć lasy o dużej różnorodności gatunkowej i rezyliencji klimatycznej, składające się w przeważającej części z autochtonicznych gatunków drzew. Tutaj ważna rola przypada gospodarce leśnej. Zgodnie z tymi celami znowelizujemy ustawę o lasach – zapowiadają koalicjanci w umowie. Piszą również: Rząd federalny wspólnie z krajami związkowymi opracuje długofalowy program, którego przedmiotem będą konkretne, wykraczające poza dotychczasowe systemy certyfikacji wymagania dotyczące dodatkowych świadczeń w zakresie ochrony klimatu i różnorodności biologicznej, i w którym to programie świadczenia te będą wynagradzane, tak aby umożliwić właścicielom lasów dalsze stymulowanie rozwoju lasów stabilnych klimatycznie i, w razie potrzeby, przebudowywanie drzewostanów (…).

Osobny fragment poświęcili politycy lasom publicznym. W stanowiących własność publiczną starych lasach bukowych w stanie bliskim naturalnego wstrzymamy pozyskiwanie drewna. W perspektywie średnioterminowej lasy będące własnością federalną powinny zostać objęte zagospodarowaniem zgodnym przynajmniej ze standardami FSC lub systemu Naturland – piszą. Jednocześnie deklarują: Będziemy wspierać regionalne łańcuchy kreowania wartości drewna poprzez inicjatywę na rzecz budownictwa drewnianego. Chcemy sprawić, aby kaskadowe użytkowanie drewna stało się zasadą. Wzmocnimy stowarzyszenia właścicieli lasów.

Źródło: www.forstpraxis.de

Fot.: www.fdp.de/Dominik Butzmann


Słowacja

Puszczańska sieć rezerwatowa

Słowacki rząd podjął na wniosek Ministerstwa Środowiska decyzję o utworzeniu sieci 76 rezerwatów przyrody „Puszcze Słowacji”. Puszczańska sieć rezerwatowa, której łączna powierzchnia sięga 6,5 tys. ha, obejmuje te spośród lasów o charakterze pierwotnym lub naturalnym, które nie były jeszcze całkowicie wyłączone z użytkowania.

– Puszcze Słowacji to nie jeden scalony obszar, ale dziesiątki małych rezerwatów, które tworzą swego rodzaju słowacki naszyjnik z pereł. Kto chce zobaczyć, jak wyglądał las pierwotny na Słowacji, ten może to urzeczywistnić właśnie w tej sieci rezerwatowej – mówi Ján Budaj, słowacki minister środowiska. Utworzenie puszczańskiej sieci rezerwatowej ma się przyczynić także do poprawy stanu ochrony siedlisk głuszca (Słowacja została pozwana przez Komisję Europejską przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z niedostateczną ochroną tego gatunku ptaka). Siedliska głuszca stanowią 33% całkowitej powierzchni sieci „Puszcze Słowacji”.

Źródło: www.lesmedium.sk

Fot.: ww.facebook.com/mzps


Brazylia

Deforestacja Amazonii największa od 15 lat

Zgodnie z oficjalnymi danymi wylesianie regionu amazońskich lasów deszczowych w Brazylii osiągnęło poziom najwyższy od przeszło 15 lat. W ciągu samego ostatniego roku deforestacja Amazonii zwiększyła się o 22%. Utraconych zostało ok. 13 235 km2 lasów. Dowodzi tego najnowszy raport brazylijskiego Krajowe-
go Instytutu Badań Kosmicznych (INPE).

Wylesianie brazylijskiej Amazonii nasiliło się pod rządami prezydenta Jaira Bolsonaro, który forsuje rozwój rolnictwa i górnictwa w granicach obszaru lasów deszczowych. W przeszłości Bolsonaro atakował służbę INPE w związku z jej raportami o wylesianiu: w 2019 r. oskarżył nawet instytut o szkodzenie reputacji Brazylii. Jednak na szczycie klimatycznym w szkockim Glasgow w listopadzie 2021 r. Brazylia podpisała deklarację, w której przeszło 120 krajów zobowiązało się do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania do 2030 roku. Dane opublikowane przez INPE stawiają pod znakiem zapytania intencje prezydenta Brazylii. 

Źródło: PRODES, INPE, BBC

Opr. A.S.