
Federacja Rosyjska Siergiej Anoprienko szefem Rosleschozu Szwecja Paliwa odnawialne dla lasów państwowych Niemcy Akumulacja węgla w lasach Wiktoria, Australia Pozyskiwanie drewna tylko na plantacjachAmeryka Północna Migracja drzew a zmiana klimatu

Siergiej Anoprienko szefem Rosleschozu
Na mocy decyzji rosyjskiego rządu federalnego z 30 września2019 r. szefem Federalnej Agencji Gospodarstwa Leśnego „Rosleschoz” zostałmianowany Siergiej Anoprienko. Urodzony w 1970 r. Rosjanin jest absolwentemMoskiewskiej Wyższej Ogólnowojskowej Szkoły Dowódczej oraz Rosyjskiej AkademiiGospodarki Narodowej i Administracji Publicznej w Moskwie. Wcześniej pełniłkierownicze funkcje w różnych federalnych organach władzy. Od 2017 r. byłzastępcą szefa Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem Państwowym.
W gestii Rosleschozu leży przede wszystkim określaniegłównych założeń polityki leśnej Federacji Rosyjskiej i ustalanie wytycznychinwentaryzacji zasobów leśnych. Lasy w Rosji są własnością państwa. Rosyjskieprawo leśne przewiduje jednak możliwość dzierżawy lasu i nabycie praw do jegoużytkowania w drodze przetargu. Do 2007 r. organizacją i prowadzeniemgospodarki leśnej zajmowały się gospodarstwa leśne (leschozy), będącejednostkami budżetowymi. Obecnie prace leśne są wykonywane przez prywatneprzedsiębiorstwa.
Źródło: www.rosleshoz.gov.ru
Paliwa odnawialne dla lasów państwowych

Szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog zawarło zfirmami paliwowymi Preem i Skoogs Bränsle umowy na dostawy paliw odnawialnych.Umowy mają na celu długookresowe zaspokojenie zapotrzebowania parku maszynowegoSveaskogu na paliwa odnawialne (szwedzkie lasy państwowe mają ok. 30 własnychzespołów operatorów maszyn leśnych). Firma Skoogs Bränsle będzie odpowiedzialnaza dostawy paliwa odnawialnego w trzech północnych regionach (Norrbotten,Västerbotten i Västernorrland), a firma Preem – w pozostałych częściachSzwecji. Efektem umów ma być ograniczenie emisji Sveaskogu związanej ze spalaniempaliw o blisko 80%.
Źródło: www.sveaskog.se
Akumulacja węgla w lasach
Zgodnie z informacjami niemieckiego Federalnego UrzęduStatystycznego ilość węgla zakumulowanego w niemieckich lasach zwiększyła się z3,05 mld t w 2014 r. do 3,10 mld tw 2017 roku. Dane obejmujące wyjątkowo ciepłyi suchy 2018 r. zostaną opublikowane w bieżącym roku.
Powierzchnia leśna Niemiec wynosi 10,6 mln ha. Najbardziejlesistymi landami są Nadrenia-Palatynat (41%) i Hesja (40%). Strukturawłasnościowa lasów kształtuje się następująco: lasy prywatne 48%, lasypaństwowe należące do landów 29%, lasy państwowe należące do federacji 4%, lasysamorządowe i inne 19%.
Źródło: www.forstpraxis.de
Pozyskiwanie drewna tylko na plantacjach
Rząd stanu Wiktoria, położonego w południowo-wschodniejczęści kontynentu australijskiego, zamierza doprowadzić do zaprzestaniapozyskiwania drewna w lasach rodzimych najpóźniej w 2030 r., a w lasach ocharakterze pierwotnym w trybie natychmiastowym. Przewiduje to program transformacjipodstawy zaopatrzeniowej przemysłu drzewnego Wiktorii w kierunku plantacyjnejuprawy drzew leśnych, przedstawiony 7 listopada 2019 r. przez rząd premieraDaniela Andrewsa. Program obejmuje pakiet transformacyjnej pomocy finansowejdla sektora drzewnego w wysokości 120 mln dolarów.

Niezwłoczne zaprzestanie pozyskiwania drewna w lasach ocharakterze pierwotnym dotyczy obszarów leśnych o łącznej powierzchni 90 tys.ha. Do tego dochodzi 96 tys. ha innych obszarów leśnych stanu Wiktoria,wyłączonych z użytkowania w celu ochrony siedlisk wielu gatunków zagrożonych.Transformacyjna pomoc finansowa ma zostać przeznaczona przede wszystkim naszkolenie pracowników i zapewnienie im miejsc pracy. Mimo to AustralijskieZrzeszenie Branży Produktów Leśnych obawia się, że transformacja pociągnie zasobą utratę tysięcy miejsc pracy i wstrzymanie ważnych inwestycji w wieluregionalnych i wiejskich ośrodkach gospodarki stanu. Z kolei ekolodzy uważają,że rządowy program jest krokiem w dobrym kierunku, ale pozyskiwanie drewna wlasach rodzi-mych powinno zostać całkowicie wstrzymane wcześniej niż w 2030roku.
Źródło: www.panelsfurnitureasia.com
Migracja drzew a zmiana klimatu
Songlin Fei, naukowiec ekolog z Wydziału Leśnictwa i ZasobówNaturalnych Uniwersytetu Purdue w West Lafayette w Stanach Zjednoczonych, byłkoordynatorem badań z zakresu korelacji między zmianą klimatu a geografiąleśną, opublikowanych w 2017 roku. Przeanalizowano dane Służy Leśnej StanówZjednoczonych zgromadzone w okresie 30 lat. Stwierdzono, że od 1980 r. gatunkidrzew w Ameryce Północnej migrują w kierunku północno-zachodnim i przemieściłysię w niektórych przypadkach już o 45 km. Songlin Fei był także koordynatorembadań uzupełniających (ich wyniki ogłoszono w 2019 r.), w których zaobserwowanopodobną migrację w przypadku grzybów miko-ryzowych występujących wpółnocnoamerykańskich lasach.
Steve Hounsell, kanadyjski biolog i przewodniczący Rady ds.Bioróżnorodności Prowincji Ontario, zaznacza, że nisze bioklimatyczne migrująszybciej niż w dawnych czasach, co ma poważne konsekwencje dla lasów. – Zhistorycznego punktu widzenia nasz klimat był dość stabilny w ciągu ostatnich10 tys. lat. Ale teraz nagle przestał być taki. Przykład z prowincji Ontario:region ekologiczny 3W, który obejmuje okolice zatoki Thunder, jeziora Nipigon ipołudniowej części Jeziora Górnego, był długo stabilny klimatycznie, toteżdawniej branża leśno-drzewna dokładnie wiedziała, jakie rodzaje drzew będą tamrosły. Jednak prognozy mówią, że w ciągu następnych 30–40 lat klimat typowy dlaregionu 3W przemieści się z prowincji Ontario do Quebecu – mówi SteveHounsell.
Zgodnie z obecnymi scenariuszami klimatycznymi, do 2100 r.nisze klimatyczne mogą się przesunąć na północ nawet o 600 km.
W tym samym czasie gatunki drzew będą w stanie przemieścićsię w sposób naturalny o 50 km. Czy wspomaganie migracji drzew przez człowiekamoże być dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji? Ekolodzy są generalnie sceptyczni.Uważają, że byłaby to zbyt daleko idąca ingerencja człowieka w procesynaturalne. Jednak sam Steve Hounsell twierdzi, że skoro masową migrację drzewwywołała działalność człowieka, to migracja wspomagana jest rozwiązaniem nietylko właściwym, lecz wręcz niezbędnym. Pytanie brzmi: Przez jakie drzewa mogązostać zastąpione gatunki migrujące? Doświadczenia nad migracją wspomaganą sąjuż prowadzone na większą skalę w prowincji Kolumbia Brytyjska.
Źródło: www.woodbusiness.ca
Opr. A.S.