Z zagranicy 22/2019

Niemcy Wyniki inwentaryzacji zasobów węgla w lasach Litwa Sprzedaż państwowego drewna na drugą połowę 2019 roku Finlandia Modelowe obszary gospodarki przerębowej

Niemcy

Wyniki inwentaryzacji zasobów węgla w lasach

Zespół pomiarowy w czasie inwentaryzacji lasu Fot. Christina Waitkus/TI

Specjaliści z niemieckiego Federalnego Instytutu Badawczegoim. Johanna Heinricha von Thünen (TI), sekcji ekosystemów leśnych, przedstawililatem 2019 r. rezultaty analizy wyników inwentaryzacji zasobów węgla w lasachNiemiec, przeprowadzonej w 2017 roku. Zgodnie z informacjami TI w żywejbiomasie niemieckich lasów zakumulowanych jest 1,23 mld t węgla. Do tegodochodzi 33,6 mln t węgla związanego w drewnie martwym. Zasoby węgla na 1 hasięgają 113,7 t. Obecnie zapas niemieckich drzewostanów wynosi 3,9 mld m3.

W ostatnim czasie pochłaniały one z atmosfery 62 mln t CO2rocznie. Najliczniej występują w lasach Niemiec takie gatunki drzew jak świerk(25%), sosna (23%), buk (16%) i dąb (10%). Powierzchniowy stosunek liściastychdo iglastych gatunków drzew kształtuje się jak 45% do 55%.

Osobna inwentaryzacja zasobów węgla, mająca charakter „małejwielkoobszarówki”, jest w Niemczech wykonywana między wielkoobszarowymiinwentaryzacjami stanu lasu, przeprowadzanymi w cyklu 10-letnim.

Źródło: www.forstpraxis.de


Litwa

Sprzedaż państwowego drewna na drugą połowę 2019 roku

Spółka Baltpool, operator litewskiego państwowegoElektronicznego Systemu Sprzedaży Drewna (EMPS), ogłosiła 24 lipca 2019 r.wyniki aukcji surowca drzewnego oferowanego przez litewskie PaństwoweGospodarstwo Leśne (VMU) do sprzedaży w ramach umów obejmujących drugiepółrocze br. Aukcje te trwały od 18 do 23 lipca. Nabywców znalazło 75% ofertysprzedaży drewna okrągłego, której łączny wolumen wynosił 811 tys. m3. Tooznacza znaczy spadek zainteresowania drewnem VMU w stosunku do poziomu zaukcji odnoszących się do pierwszej połowy 2019 r., które odbyły się pod koniecub. roku. Wtedy bowiem nabywców znalazło 99,8% oferty sprzedaży drewna VMU. Wzwiązku z tym VMU od razu zapowiedziało ponowne aukcje niesprzedanego surowcadrzewnego z zastosowaniem niższych cen otwarcia.

Na drugą połowę 2019 r. oferta VMU była ilościowo o 20%większa niż na pierwszą, ale rozmiar sprzedaży spadł o 10%. Liczba uczestnikówaukcji (196) była o 19% mniejsza niż pół roku temu. Mogli oni tym razemoferować cenę o 20% niższą od ceny otwarcia (na wcześniejszych aukcjach limitwynosił 10%). W cenie niższej od ceny otwarcia zostało nabyte aż 62%sprzedanego drewna (na aukcjach sprzed pół roku odsetek ten wynosił 20%).Podmioty litewskie kupiły 94% drewna.

Fot. www.adobestock.com

Uzyskana przez VMU średnioważona cena drewna wszystkich grupsortymentów wyniosła 40,77 euro/m3 (ok. 175 zł). To oznacza spadek o 22% wstosunku do poziomu z aukcji odnoszących się do pierwszej połowy 2019 roku.Średnioważona cena 1 m3 drewna poszczególnych głównych grup sortymentówkształtowała się następująco: drewno tartaczne 64,91 euro (spadek o 18% wstosunku do aukcji sprzed pół roku); krótkie drewno liściaste twarde 153,30euro (-10%); drewno opakowaniowe 39,25 euro (-21%); papierówka 34,82 euro(-30%); drewno opałowe 23,69 euro (-29%); drewno na płyty 21,38 euro (-36%); pozostałościzrębowe 15,61 euro (-31%).

Największym popytem cieszyło się drewno tartaczne (sprzedano98,5% oferty). Jednak uzyskane przez VMU ceny sosnowego i świerkowego drewnatartacznego zmniejszyły się odpowiednio o 14% i 12% w stosunku do wyników aukcjisprzed pół roku. Cena brzozowego drewna tartacznego spadła o 29%. Popyt napapierówkę iglastą, która na Litwie nie jest przetwarzana i w większości trafiana eksport, zależy od cen i sytuacji na rynku zagranicznym. Mimo możliwościkupna tego surowca w cenie o 40% niższej niż w przypadku aukcji sprzed półroku, uczestnicy aukcji lipcowych nabyli jedynie 12% oferowanej papierówkisosnowej i świerkowej.

VMU sprzedaje drewno głównie elektronicznie za pośrednictwemsystemu EMPS w ramach półrocznych aukcji ograniczonych (ok. 90% całkowitegowolumenu sprzedaży) i bieżących aukcji otwartych (ok. 3%). Wszystkie aukcjeprzeprowa-dzane są na platformie internetowej Litewska Giełda Energetyczna,której administratorem jest wspomniana już spółka akcyjna Baltpool.

Jej udziałowcami są duże firmy energetyczne, kontrolowaneprzez państwo litewskie.

Uzyskiwana przez VMU na bieżących aukcjach elektronicznychśrednia cena 1 m3 drewna zmniejszyła się w ostatnich sześciu miesiącach z 48,07euro (ok. 206 zł) do 37,15 euro (ok. 159 zł). Spadek popytu na litewskie drewnopaństwowe Litwini tłumaczą nasyceniem rynku drzewnego w związku z intensywnymicięciami sanitarnymi

w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce i na Białorusi.

Źródło: www.vivmu.lt; www.baltpool.eu

 


Finlandia
Modelowe obszary gospodarki przerębowej

Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa (MM Oy), zarządzającelasami państwowymi Finlandii, ustanowiło w nich trzy modelowe obszaryprzerębowego zagospodarowania lasu. – Na arenie publicznej dużo dyskutujesię o różnych koncepcjach gospodarki leśnej. MM Oy stara się torować nowe drogiw dziedzinie użytkowania zasobów naturalnych. Dlatego chcemy rozciągnąćprzerębowy sposób zagospodarowania lasu na rozległe obszary, nawet jeśliwarunki tam panujące stanowią wyzwanie dla tej praktyki. Próba ta jest takżeczęścią programu klimatycznego Metsähallitusa – wyjaśnia Jussi Kumpula,dyrektor zarządzający MM Oy.

Tereny leśne wybrane na obszary modelowe reprezentują typowepod względem struktury i siedlisk państwowe lasy gospodarcze (wielofunkcyjne) wFinlandii. Oprócz tradycyjnych elementów taksacyjnych monitoring na obszarachmodelowych, zaplanowany na 30 lat, obejmie pochłanianie i akumulację CO2.Sprawozdania z obserwacji mają być sporządzane nie rzadziej niż co pięć lat. MMOy zamierza włączyć w realizację projektu fiński Instytut Zasobów Naturalnych(Luke), Uniwersytet Helsiński, Uniwersytet Wschodniej Finlandii i firmęMetsäteho – leśną spółkę badawczo-rozwojową, której udziałowcami są czołoweprzedsiębiorstwa fińskiej branży leśno-drzewnej.

MM Oy ma w swojej pieczy 3,5 mln ha lasów produkcyjnych.Działa w formie spółki akcyjnej. W 2018 r. zatrudniało 669 pracowników, w tym421 osób na stanowiskach nierobotniczych. MM Oy wchodzi w skład państwowegogospodarstwa parkowo-leśnego Metsähallitus.

Źródło:www.metsa.fi
Opr. A.S.