Z zagranicy 19/2019

Brazylia Pożary amazońskich lasów deszczowych Finlandia Rekordowe pozyskanie drewna w 2018 roku Łotwa Publiczny komponent strategii lasów państwowych

Brazylia
Pożary amazońskich lasów deszczowych

Około połowy sierpnia 2019 r. niebo nad São Paulo, miastempołożonym w południowej części Brazylii niedaleko wybrzeża OceanuAtlantyckiego, zasnuły dymy z licznych pożarów amazońskich lasów odległych o2,7 tys. km. Według brazylijskich dziennikarzy pożary te częściowo byłyzjawiskiem naturalnym, wywołanym suszą, a częściowo zostały nielegalniewzniecone przez miejscową ludność z myślą o pozyskaniu gruntów na potrzebyrolnictwa. Specjaliści w zakresie ekosystemów skłaniają się natomiast dotwierdzenia, że w zdecydowanej większości przypadków pożary umyślnie wywołaliludzie. A to dlatego, że akurat rok 2019 nie może zostać uznany w Brazylii zawyjątkowo suchy w porównaniu z innymi latami. Ponadto na zdjęciach satelitarnychzauważa się koncentrację pożarów w sąsiedztwie terenów wcześniej wylesionych.

Specjaliści w zakresie ekosystemów zauważają na zdjęciach satelitarnych koncentrację pożarów lasów w sąsiedztwie terenów wcześniej wylesionych
Fot. wikimedia.org

Do zwalczania pożarów brazylijskie władze wysłały wojsko.Rozporządza ono większą ilością odpowiedniego sprzętu, w tym śmigłowcami isamolotami gaśniczymi.

W 2019 r. liczne pożary trawiły też amazońskie lasydeszczowe w Boliwii i Peru. Jednak w centrum zainteresowania opinii publicznejznajdowała się Brazylia, do której należy 60% amazońskich lasów deszczowych.

Brazylijska służba satelitarna zanotowała w okresie od 1stycznia do 20 sierpnia 2019 r. wzrost liczby pożarów o 84% w stosunku doanalogicznego okresu w 2018 roku. Niemniej jednak liczba ta była mniejsza niż wtym samym okresie 2005 r., rekordowym pod tym względem. Zgodnie z informacjamipochodzącymi z unijnego programu obserwacji Ziemi „Copernicus”, ilość CO2wyemitowana do atmosfery w wyniku pożarów w Amazonii w 2019 r. osiągnęłanajwyższy poziom od 2010 roku. Emisja ta może się przyczynić do globalnegoocieplenia, a z pewnością wpłynie bezpośrednio na klimat Ameryki Południowej.Tamtejsza pora sucha stanie się prawdopodobnie bardziej dotkliwa.

Amazoński las deszczowy potrzebuje do regeneracji po pożarze20–40 lat. Jeśli jednak pożary wybuchają co kilka lat, destrukcja może byćtrwała i wtedy las deszczowy degraduje się do formacji roślinnej typu busz.Dlatego zmiana klimatu w powiązaniu z wylesianiem stanowi duże zagrożenie dlaamazońskich lasów deszczowych. Zmniejszenie się opadów deszczu wskutek obydwutych czynników stwarza warunki do nasilonego rozprzestrzeniania się pożarów.

W ostatnim czasie deforestacja w brazylijskiej Amazoniiponownie przybrała na sile. W lipcu 2019 r. osiągnęła poziom nienotowany od przeszłodekady. Zgodnie ze wstępnymi danymi brazylijskiej służy satelitarnej wylesianiepostępowało w tempie odpowiadającym utracie co minuta obszaru o wielkościpięciu boisk piłkarskich. W ciągu jednego tylko miesiąca wylesienia objęłyłącznie powierzchnię 2,25 tys. km2, co oznacza wzrost o 278% w stosunku doanalogicznego okresu w 2018 roku. Naukowcy obawiają się, że rok 2019 może byćpierwszym od 10 lat, w którym rozmiar deforestacji sięgnie 10 tys. km2.

Źródło: www.bbc.com; www.theguardian.com; www.washingtonpost.com


Finlandia
Rekordowe pozyskanie drewna w 2018 roku

Jak informuje fiński Instytut Zasobów Naturalnych (Luke), wfińskich lasach pozyskano w ub. roku łącznie 78,2 mln m3 drewna okrągłego. To o8% więcej niż w 2017 roku. Instytut Luke szacuje maksymalny roczny potencjałfińskich lasów w zakresie zrównoważonego użytkowania w dziesięcioleciu 2015–24na 84 mln m3 drewna okrągłego. Szacunek ten nie obejmuje jednak wszystkichaspektów bioróżnorodności i zobowiązań w zakresie sekwestracji węgla. Ilościowastruktura pozyskania wg głównych grup sortymentów drewna okrągłego kształtowałasię w 2018 r. następująco: drewno tartaczne 29,7 mln m3, drewno typu papierówki39,6 mln m3 i drewno energetyczne 8,9 mln m3.

Jeśli do pozyskania dodać masę pozostałości zrębowych idrewna martwego, to całkowity ubytek zasobów drewna okrągłego w ub. rokusięgnął niemal 94 mln m3.

Przyrost roczny fińskich lasów wynosi ok. 107 mln m3 drewnaokrągłego. Oznacza to, że pomimo rekordowego ubytku drewna okrągłego w 2018 r.jego zasoby w fińskich lasach wzrosły o 13 mln m3.

Źródło:www.luke.fi


Łotwa
Publiczny komponent strategii lasów państwowych

Łotewskie Lasy Państwowe (LVM), zarządzające blisko połowąwszystkich lasów Łotwy, zatwierdziły na początku czerwca 2019 r. publicznykomponent swojej strategii gospodarki leśnej. Komponent ten jest kompilacjąpropozycji zgłoszonych przez interesariuszy państwowego leśnictwa. Rewizjapublicznego komponentu strategii LVM odbywa się nie rzadziej niż co pięć lat ikażdorazowo w przypadku istotnych zmian warunków prowadzenia gospodarki leśnej(zmiany przepisów prawnych itp.).

Działające w formie spółki akcyjnej LVM mają w swojej pieczy1,39 mln ha lasów. Zatrudniają ok. 1300 pracowników. Rocznie pozyskują 6 mln m3drewna przy przyroście rzędu 12 mln m3.

Źródło: www.lvm.lv
Opr. A.S.