
Finlandia Rozwój serwisu internetowego dla prywatnych właścicieli lasów Austria Ewaluacja świadczeń ekosystemowych Republika Południowej Afryki Konkurs na eventy kongresowe
Finlandia
Rozwój serwisu internetowego dla prywatnychwłaścicieli lasów
Właściciele 127 tys. fińskich gospodarstwleśnych udostępniają już dane o swoich lasach w państwowym serwisieinternetowym Metsään (www.metsaan.fi; pierwszy raz pisaliśmy o nim w 2013 r. wnr. 13–14/2013), który obsługuje leśnictwo prywatne. Choć popularność serwisuprzekracza oczekiwania jego twórców, to jeszcze nie wszystkie cele zostałyosiągnięte.
– Rozwijając serwis internetowy metsään.fi,osiągnęliśmy do tej pory dwa cele, a nad dopięciem trzeciego musimy jeszczepopracować – mówi Veikko Iittainen, menedżer ds. obsługi klienta w FińskimCentrum Leśnym (instytucja państwowa wspierająca leśnictwo niepaństwowe,podległa Ministerstwu Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii). Pierwszy sukces tofakt, że właściciele owych 127 tys. gospodarstw leśnych zgodzili się naudostępnienie danych o swoich lasach branżowym organizacjom i firmom, w tymzrzeszeniom leśnym, skupującym drewno zakładom przemysłu drzewnego iprzedsiębiorcom leśnym. Cel na 2014 r., wyznaczony na poziomie 100 tys.gospodarstw, został więc osiągnięty z nawiązką. W całej Finlandii jest blisko 375 tys. prywatnychgospodarstw leśnych – jednak mają one w sumie aż 632 tys. właścicieli (głównieprzez współwłasność). Udostępnienie danych oznacza możliwość ich przeglądanialub nawet kopiowania przez organizacje i firmy branżowe. 85% właścicieliudostępniających informacje o swoich lasach zgodziło się na kopiowanie danych,reszta pozwala tylko na ich przeglądanie.
Drugi sukces to ten, że w serwisiezarejestrowało się już 230 organizacji i firm świadczących usługi leśne. Zdanych serwisu Metsään korzysta w sumie ok. tysiąca fachowców z zakresuleśnictwa. Uruchomiony w ramach serwisu rynek prac leśnych działa już sprawnie.Wolumen prac oferowanych pod koniec października 2014 r. sięgał 25 tys. m3 wwymiarze masowym i 150 ha w wymiarze powierzchniowym. Nawet ci właścicielegospodarstw leśnych, którzy nie zgadzają się na udostępnienie danych owszystkich swoich lasach, mają możliwość składania zapytań ofertowychdotyczących pojedynczych pozycji planu urządzenia lasu.
Roczna opłata za korzystanie serwisu wynosi60 euro, ale część serwisu jest dostępna bezpłatnie. Zawiera ona podstawoweinformacje o jego funkcjach i porady dla właścicieli lasów. Obecnie, w ramachpromocji serwisu, oferuje się trzyletnie korzystanie z niego za cenę równą dwómopłatom rocznym. Większość skorzystała z tej oferty. Opłatę można odliczyć oddochodu przy kalkulacji podatku. Mimo to tylko 5,5 tys. właścicieli lasówwykupiło do tej pory pełny dostęp do serwisu. – To liczba znajdująca sięponiżej wyznaczonego celu – przyznaje Veikko Iittainen. – Staramy sięzidentyfikować istotę problemu. Może serwis internetowy nie zapewniawłaścicielom lasów, którzy mają aktualne plany urządzenia lasu w formiepapierowej, wystarczająco dużo opcji dodatkowych. A może jako zbyt uciążliweodbierane jest to, że aby zalogować się do serwisu, trzeba potwierdzać swojątożsamość w ten sam sposób, co w przypadku bankowości internetowej – zastanawiasię Iittainen.
Obecnie serwis Metsään gromadzi aktualnedane dotyczące 2/3 powierzchni fińskich lasów prywatnych (ok. 9,4 mln ha).Veikko Iittainen jest przekonany, że obecność w serwisie organizacji i firmświadczących usługi leśne będzie zachęcała właścicieli lasów do rejestrowaniasię w nim. Do użytkowania serwisu wystarczają podstawowe umiejętnościinternetowe. Udostępnione w nim informacje bazują na wynikach skaningulaserowego i pomiarów kontrolnych w terenie. Przyrost miąższości aktualizowanyjest corocznie w sposób automatyczny. Corocznie aktualizowane są też informacjeo wykonanych zabiegach i cięciach. Ważnym komponentem serwisu są sugestiedziałań gospodarczych, uszeregowane wg ich pilności. Podejmowanie decyzji ozabiegach i cięciach ułatwiają kalkulatory kosztów i przychodów. Serwiswyszczególnia również wszystkie ekologicznie cenne siedliska, co sprzyjaochronie bioróżnorodności.
![]() |
Za pośrednictwem portalu Metsään dostęp do danych o prywatnych lasach w Finlandii jest prosty i szybki. Zgromadzono w nim aktualne dane dotyczące 2/3 powierzchni takich lasó (ok. 9,4 mln ha) |
Fińskie Centrum Leśne (Suomen metsäkeskus),które administruje serwisem Metsään, ma za zadanie głównie nadzorowanie wykonywaniaustawy o lasach oraz promowanie zrównoważonej i ekonomicznie efektywnejgospodarki leśnej w sektorze niepaństwowym. W skład Centrum wchodzą dwiejednostki – Zakład Usług Publicznych (jednostka administrująca z 13 oddziałamiregionalnymi) i Zakład Usług Leśnych (jednostka gospodarująca). Zakład UsługPublicznych, którego działalność jest finansowana zasadniczo z budżetu państwa,rozdziela subsydia państwowe dla właścicieli lasów prywatnych, świadczy na ichrzecz usługi doradcze, tworzy i utrzymuje bazę danych o zasobach leśnych całejFinlandii oraz wykonuje inne zadania z zakresu administracji publicznej.
Zakład Usług Leśnych świadczy odpłatneusługi m.in. w takich zakresach, jak: leśne doradztwo podatkowe, wycena iurządzanie lasu, projektowanie, budowa, utrzymanie i remont prywatnych drógleśnych, zagospodarowanie torfowisk, ochrona i zagospodarowanie leśnych zasobówwodnych oraz szkółkarstwo i nasiennictwo. Zakład Usług Leśnych jest jednostkąsamofinansującą się i nie może korzystać ze środków finansowych z budżetupaństwa, przeznaczonych dla Zakładu Usług Publicznych.
Źródło: www.forest.fi
Austria
Ewaluacja świadczeń ekosystemowych
Austriackie Lasy Związkowe SA (ÖBf) iPolitechnika Wiedeńska przystąpiły do realizacji modelowego projektuinwentaryzowania i ustalania ekonomicznej wartości świadczeń ekosystemowychwypełnianych przez obszary znajdujące się w zarządzie ÖBf (860 tys. ha). Zuwagi na dużą złożoność przedsięwzięcia uczestniczą w nim liczni austriaccy izagraniczni eksperci z różnych dziedzin. Wyniki projektu, które wstępnie mająbyć znane pod koniec 2015 r., zostaną uwzględnione w strategii ÖBf. Wyróżnionezostały cztery główne kategorie świadczeń ekosytemowych: gospodarka, zdrowie,bezpieczeństwo i różnorodność przyrodnicza. Do ewaluacji świadczeń będąwykorzystywane różne metody.
ÖBf ma w swojej pieczy 10% powierzchniAustrii, w tym 511 tys. ha lasów państwowych. Zatrudniająca 1224 pracownikówspółka, której jedynym akcjonariuszem jest Republika Austrii, zanotowała w 2013r. przychody rzędu 238,4 mln euro i zysk operacyjny na poziomie 24,5 mln euro.Do budżetu państwa odprowadziła dywidendę i opłatę za prawo pobierania pożytkówz gruntów państwowych w łącznej wysokości 29 mln euro.
Źródło: www.bundesforste.at
Republika Południowej Afryki
Konkurs na eventy kongresowe
Organizatorzy 14. Światowego KongresuLeśnictwa, który odbędzie się między 7 a 11 września 2015 r. w Durbanie w RPA,ogłosili konkurs na eventy kongresowe. Powinny się one odnosić do głównegohasła zjazdu: „Lasy i ludzie. Inwestycja w zrównoważoną przyszłość” i zarazemdo któregoś z sześciu tematów kongresu. Kolejno to: lasy na rzecz rozwojusocjoekonomicznego i bezpieczeństwa żywnościowego, wzmaganie rezyliencji dziękilasom, integracja gospodarki leśnej z innymi sposobami użytkowania ziemi,stymulowanie rozwoju innowacji produktowych i zrównoważonego handlu,monitorowanie lasów jako instrument ułatwiający poprawę jakości procesudecyzyjnego oraz poprawa jakości władztwa przez rozwój potencjału.
Oferty można składać do 27 lutego. Więcejinformacji na stronie internetowej FAO (www.fao.org).
Źródło: www.fao.org
Opr. A.S.