Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:”””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:””Times New Roman””; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Bawaria, Niemcy Nowa inwestycja energetyczna BaySF Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:””Times New Roman””; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Finlandia Międzynarodowa aktywność właścicieli lasów Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:””Times New Roman””; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Anglia, Wielka Brytania Konsultacje w sprawie przyszłości lasów państwowych Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:””Times New Roman””; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Dolna Saksonia, Niemcy Lasy współudziałowcem firmy energetycznej”
Bawaria, Niemcy
Nowa inwestycjaenergetyczna BaySF
Bawarskie Lasy Państwowe(BaySF) rozpoczęły budowę lokalnej ciepłowni zasilanej biomasą leśną w znanym bawarskim uzdrowisku Bodenmais. Jest to jedna z licznychinwestycji, jakie przedsiębiorstwo realizuje w branży energetyki odnawialnej. Budowaciepłowni i ułożenie sieci ciepłowniczej ma kosztować 5 mln euro. Bezpośrednim inwestorem jest firma Waldenergie Bodenmais – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, założona przez BaySF (jedyny udziałowiec).
– Jest rzeczą naturalną,że w najbardziej lesistym powiecie Niemiec stawiamy na surowiec drzewny,wytwarzany przez nas w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej – podkreślił Helmut Brunner, bawarski minister wyżywienia,rolnictwa i leśnictwa, a zarazem przewodniczący radynadzorczejBaySF, kładąc kamień węgielny pod budowę. Ciepłownia i siećciepłownicza mają być gotowe do eksploatacji przed sezonem grzewczym 2011/2012.
Przedsiębiorstwopaństwowe BaySF gospodaruje w lasach należących do landu Bawaria(720tys.ha), zatrudniając ok.2890pracowników (w tym1800robotników leśnych). W roku gospodarczym 2009/2010 zanotowało zysknetto w wysokości 52,4mlneuro, który decyzją radynadzorczej został praktycznie w całości przekazany do budżetuBawarii.
źródło: www.baysf.de
Finlandia
Międzynarodowa aktywność właścicieli lasów
Fiński Centralny ZwiązekProducentów Rolnych i Właścicieli Lasów (MTK) podpisał kontrakt na realizacjęprojektów rozwojowych w Etiopii i Wietnamie. Z fińskich doświadczeń w zakresie organizacji i zagospodarowania lasów prywatnych skorzystaok.1700gospodarstw w tych krajach. Nie jest to debiutMTK naarenie międzynarodowej: od kilku lat Finowie wspierają już właścicieli lasów w Meksyku.
Celem przedsięwzięć, wktóre angażuje się MTK, jest pomoc właścicielom lasów worganizowaniu się, prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej izbywaniu produktów pochodzących z lasów. Etiopia i Wietnam znajdują się teraz wsytuacji podobnej jak Finlandia w okresie powstawania i krzepnięcia organizacjiwłaścicieli lasów. Obecny fiński model organizacji izagospodarowania lasów prywatnych jest wysoko ceniony w świecie.MTK reprezentuje interesy blisko 156tys. farmerów, właścicieli lasów i przedsiębiorców działających na obszarach wiejskich.
źródło: www.nordicforestry.org
Anglia, Wielka Brytania
Konsultacje w sprawie przyszłości lasów państwowych
O ile rząd Szkocji nieplanuje zmiany formy zagospodarowania szkockich lasów państwowych, o tylewestminsterski rząd Davida Camerona (rząd Anglii i zarazem centralny rządWielkiej Brytanii) przedłożył do konsultacji społecznej projekt stopniowegowycofywania się państwa z prowadzenia gospodarki w angielskich lasachpaństwowych w ciągu najbliższych 10lat. Termin zakończenia konsultacjizostał wyznaczony na 21kwietnia 2011roku.
W zarządzie Komisji Leśnej Anglii znajduje się obecnie258tys.hagruntów państwowych.
Projekt przedstawionyprzez Caroline Spelman, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Wyżywienia i Spraw Wiejskich w rządzie westminsterskim, zawiera m.in.następujące założenia:
• Lasy państwowe będąprzede wszystkim wydzierżawiane. Sprzedaż będzie miała charakter uzupełniający.Dzierżawa pozwoli na skuteczniejsze zabezpieczenie dalszego wypełniania przezlasy świadczeń na rzecz społeczeństwa. Wymóg stosowania się dowymagań międzynarodowych norm zrównoważonej gospodarki leśnejbędzie nieodzownym warunkiem każdej umowy o dzierżawę. Nienaruszonepozostanie prawo wstępu do lasów: wszędzie tam, gdzie dotąd był wstęp wolny,zostanie on zagwarantowany przez stosowne zapisy w umowie o dzierżawę lubsprzedaż. Realizacja planów urządzenia lasu będzie surowo egzekwowana. Wszelkiezmiany przeznaczenia gruntów będą szczegółowo sprawdzane pod kątem ich zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego. Nie będzie wycinania lasów podpola golfowe czy osiedla mieszkaniowe.
• Lasy państwowe nie będąwydzierżawiane lub sprzedawane w drodze zwykłego przetargu, w którymrozstrzygającym kryterium będzie oferowana cena. Preferowane będą bowiem inneniż indywidualne formy własności. Pożądanymi dzierżawcami lub właścicielami lasów będą lokalne wspólnoty i stowarzyszeniaobywatelskie. Celem jest mieszany model własności leśnej, który z jednej strony zapewni społeczeństwu dostęp do lasów, a z drugiej– przyniesie korzyści użytkownikom lasów i angielskimpodatnikom.
• Lasy o najwyższympoziomie świadczeń na rzecz społeczeństwa i najcenniejszehistoryczne kompleksy leśne Anglii (np. New Forestczy Forest ofDean), zostaną przejęte przez fundacje dziedzictwaprzyrodniczego i niezarobkowe fundusze powiernicze. Stopień dostępności tych lasów dlaspołeczeństwa nie ulegnie zmianie.
• Lasy o największympotencjale produkcyjnym zostaną wydzierżawione podmiotom wyspecjalizowanym wprowadzeniu gospodarki leśnej.
• Lasy, w odniesieniu doktórych nie zostanie złożona zadawalająca oferta dzierżawy lub zakupu,pozostaną własnością państwową. Zasadniczo jednak utrzymanie statusquo lasów państwowych nie jest uznawane za korzystne, ponieważ istnieje poważnykonflikt ról Komisji Leśnej, która obecnie jest największym podmiotemgospodarczym w sektorze leśnictwa i zarazem organem regulującym tenże sektor.
– Państwowy zarząd nadlasami sięga swoimi początkami czasów pierwszej wojny światowej, kiedy występowały całkiem odmienne uwarunkowania. Dziś nie ma potrzeby, żeby rząd działał w branży produkcji drewna i gospodarki leśnej.
Już pora na to, by rząd wycofał się z tej sfery i pozwolił tym, którzy są najściślej związani
z angielskimi lasami, odgrywać o wiele większą rolę w kształtowaniu ich przyszłości – tłumaczy sekretarz Caroline Spelman. – Chcemy odejśćod systemu „wielkiego rządu” na rzecz systemu „wielkiego społeczeństwa”, takaby umożliwić różnym podmiotom – osobom prywatnym, firmom i organizacjomspołeczeństwa obywatelskiego – włączenie się do zarządzania środowiskiem przyrodniczym.
A przy tym zagwarantujemy dostępność lasów dla społeczeństwa i ochronę bioróżnorodności.
Pamela Warhurst,przewodnicząca rady nadzorczej Komisji Leśnej Wielkiej Brytanii, dodaje:– Rząd przedstawił nową wizję leśnictwa w Anglii, która wymagagruntownej zmiany naszego sposobu postrzegania lasów i pracy w nich. Propozycjestawiają w nowym świetle kwestię własności leśnej i zasadę trwale zrównoważonej gospodarki leśnej,dając szansę daleko idącego uspołecznienia leśnictwa.
Po wycofaniu się zprowadzenia gospodarki leśnej Komisja Leśna Anglii nie zostaniezlikwidowana, lecz skupi się na nadzorze nad gospodarką leśną,doradztwie i badaniach naukowych w zakresie ochrony lasów i łagodzenia skutkówzmiany klimatu oraz w innych dziedzinach ważnych z punktu widzenia świadczeń, jakie lasy wypełniają na rzecz społeczeństwa.
Projekt przedstawionyprzez rząd westminsterski odnosi się tylko do angielskich lasów państwowych. Szkockie i walijskie lasy państwowe podlegają rządom krajowym Szkocji iWalii. Komentując propozycje westminsterskie, Roseanna Cunningham, minister środowiska w rządzie krajowym Szkocji, mówi: – Leśnictwo jest od wielu latresortem zdecentralizowanym i podejmowanie jakichkolwiek decyzji o przyszłejstrategii lasów państwowych w Szkocji to sprawa rządu szkockiego. (…) Chciałabym dać wyraźnie do zrozumienia, że absolutnie nie planujemy sprzedaży szkockich lasówpaństwowych. Dla szkockiego rządu lasy Szkocji są majątkiem narodowym, którynależy chronić i strzec jak największego skarbu.
Komisja Leśna Wielkiej Brytanii składa się z trzech krajowych gospodarstw leśnych: Komisji Leśnej Anglii (pow. leśnaok.200tys.ha), Komisji Leśnej Szkocji(450tys.ha) i Komisji Leśnej Walii(100tys.ha). Wszystkie brytyjskie gospodarstwa leśne są jednostkami budżetowymi, których finanse są preliminowane w budżecieodpowiedniego rządu krajowego (Szkocja i Walia) lub rządu westminsterskiego(Anglia).
źródło: forestry.gov.uk, www.defra.gov.uk
Dolna Saksonia, Niemcy
Lasy współudziałowcem firmyenergetycznej
Przedsiębiorstwopaństwowe Dolnosaksońskie Lasy Krajowe (NLF) ma 25% udziałów w nowo zakładanej spółce Energiezukunft Hildesheim (EZHI). Spółka ta będzie eksploatatorempierwszej elektrociepłowni opalanej zrębkami w mieścieHildesheim, której budowa rozpoczęła się w styczniu.
– Udziały w EZHIzapewniają nam wejście na przyszłościowy rynek energiiodnawialnej i zarazem zbyt na pozostałości drewna liściastego, pochodzące z pielęgnacji drzewostanów rosnących w regionie. Nowa elektrociepłownia pozwoli Lasom Krajowym zdywersyfikować źródła przychodów – wyjaśnia drKlaus Merker (na fot. pierwszy z lewej),prezesNLF. Budowana elektrociepłownia będzie miała moc 10MW. Zewzględów technologicznych do zasilania elektrociepłowni niezbędne będą zrębkiwysokiej jakości, wytwarzane z drewna liściastego. Ich dostawy zapewnią okoliczne nadleśnictwaNLF.rzedsiębiorstwoNLF gospodaruje w lasach państwowych landu Dolna Saksonia(326tys.ha), zatrudniając blisko 1300osób,
w tym 550robotników leśnych.
źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.