Jubileuszowa Konferencja Studentów Leśnictwa - O edukacji i promocji

20 lipca 2017 12:50 2017 Wersja do druku

20–23 kwietnia w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem odbyła się X Jubileuszowa Ogólno-polska Konferencja Studentów Leśnictwa pt. „Rola edukacji społeczeństwa w promocji zrównoważonej gospodarki leśnej”. Jej organizatorami byli studenci WL Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a uczestniczyli w niej studenci z WL Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i WL SGGW. Przyszłych leśników powitał prodziekan dr hab. inż. Krzysztof Słowiński z WL w Krakowie. Głos zabrali również: nadleśniczy Jan Mazur z Nadleśnictwa Stuposiany, dr inż. Robert Tomusiak, opiekunKNL WL w Warszawie, a także Zdzisław Spendel z BULiGL w Krakowie.


Część referatową rozpoczęła Anna Pikus, naczelnik Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu DGLP, mówiąc o edukacji i turystyce w LP. Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie, wygłosił prelekcję „Nie ma lasu bez siekiery”. 
Dr inż. Marek Wajdzik z WL w Krakowie tłumaczył studentom, w jaki sposób mówić o łowiectwie. Głos zabrali również Grażyna Holly, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego BdPN, Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie, oraz Piotr Król z RDLP w Katowicach.

Fot. P. Świętach

 

Magdalena Stępińska z CILP opowiedziała o roli mediów społecznościowych w działaniach edukacyjnych, a dr inż. Magdalena Frączek, opiekun merytoryczny konferencji z WL UR w Krakowie – o edukacji osób niepełnosprawnych.

Następnie przyszedł czas na referaty kół naukowych. Rozpoczęli studenci UR w Krakowie Paweł Mąsior i Arleta Kruk, mówiąc o inwentaryzacji bobra, a Dorota Pomorska – o działaniach Sekcji Edukacji Leśnej KNL. Z problemem zwalczania kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej i nastrojach społeczeństwa zapoznała słuchaczy Aleksandra Giedrowicz z SGGW, a ze strukturą przestrzenną drzewostanów świerkowych w Nadleśnictwie Ujsoły – Szymon Ostachowicz. Wystąpienia kół naukowych zakończyli studenci UP w Poznaniu: Sonia Paź (przewidywane zmiany klimatyczne a występowanie daglezji zielonej w Europie) i Kacper Oczkowicz (badania nietoperzy w Drawieńskim Parku Narodowym).

Uczestnicy konferencji mogli też zwiedzić pokazową zagrodę żubrów i Plenerowe Muzeum Wypału Drewna w Mucznem, a w ramach sesji terenowej, pod wodzą Stanisława Kucharzyka, kierownika Działu Naukowego BdPN-u, pomimo trudnych warunków pogodowych wyprawili się na Bukowe Berdo.

Aleksandra Szczerbowska

Kamil Adamski