Modernizacja Roku 2014 - Milicz z nagroda "Lasu Polskiego"

14 października 2015 09:55 2015 Wersja do druku

Finaliści XIX edycji ogólnopolskiego konkursu zjechali 27 sierpnia na Zamek Królewski w Warszawie. Wyłoniono ich spośród 762 zgłoszonych realizacji. Wśród nich nie mogło zabraknąć obiektów będących w pieczy leśników.


W kategorii „Obiekty użyteczności publicznej” zwycięski tytuł Modernizacja Roku 2014 przypadł Nadleśnictwu Sarbia (RDLP w Pile) za modernizację siedziby (na zdjęciu). Jury doceniło zachowanie podczas remontu zabytkowego charakteru obiektu. W XIX-wiecznym budynku odtworzono m.in. ceramiczny dach i zadbano nawet o takie szczegóły, jak wymiana cementowej kostki brukowej na tę naturalną, granitową.            Fot. www.modernizacjaroku.org.pl

Wyróżnienie w kategorii „Obiekty edukacyjne” trafiło w ręce Nadleśnictwa Milicz (RDLP we Wrocławiu) za adaptację zabytkowej wyłuszczarni szyszek na siedzibę LKP „Lasy Doliny Baryczy” – „Dom Drzewa”(na zdjęciu nadleśniczy Roman Palewski oraz Róża Kurzyńska- Bednarek, sekretarz nadleśnictwa). Jury wskazało na doskonałe wkomponowanie zabytkowych elementów budynku w obiekt dostosowany do współczesnych potrzeb i designerskie rozwiązania zastosowane przy urządzaniu wnętrza. Do Milicza trafiła także przyznana po raz drugi nagroda „Lasu Polskiego”. Naszego laureata uhonorujemy już wkrótce prezentacją inwestycji na naszych łamach (nr 20/2015).             Fot. www.modernizacjaroku.org.pl

Internauci docenili w głosowaniu także inne leśne obiekty w kategoriach „Edukacja” (Nadleśnictwo Milicz) i „Użyteczność publiczna” (Nadleśnictwo Prószków z RDLP w Katowicach) za modernizację i rozbudowę siedziby oraz zagospodarowanie przyległego terenu).

Do finałowych piątek dotarły także: Nadleśnictwo Lubliniec (modernizacja siedziby), Nadleśnictwo Ustka (modernizacja „Gajówki” – Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Leśnik”), Nadleśnictwo Zawadzkie (renowacja zbiornika małej retencji) i Nadleśnictwo Smardzewice (modernizacja Leśnego Ośrodka Szkoleniowego „Nagórzyce”) oraz PN Gór Stołowych (modernizacja infrastruktury turystycznej na obszarze Błędnych Skał).

Galę w pałacowych wnętrzach uświetnił występem zespół Śląsk.

Zgłoszenia do następnej edycji konkursu przyjmowane są do końca lutego 2016 roku.

UZ