Akcja "Detektor" - Rozbrajanie Puszczy Sandomierskiej

2 kwietnia 2015 13:50 2015 Wersja do druku

Działania saperów pod kryptonimem „Detektor” objęły 12 marca tereny nadleśnictw Mielec i Tuszyma (RDLP w Krośnie).

Przeczesując leśne ostępy, pirotechnikom udało się ujawnić i zabezpieczyć niewybuchy i niewypały – śmiercionośne pamiątki II wojny światowej i poligonu, który funkcjonował tu przez wiele lat. Efektem akcji było wydobycie z ziemi, zabezpieczenie i przewóz do miejsca detonacji ponad sześciu ton bomb i innych materiałów niebezpiecznych. Szczegółowa specyfikacja znaleziska zawierała m.in. 49 bomb lotniczych o wadze po 100 kg każda, cztery bomby po 250 kg, dwa pociski moździerzowe, jeden granat i kilkadziesiąt sztuk amunicji.


                     Fot. Arch. RDLP w Krośnie

– Inspiracją do przeprowadzenia tych działań były obserwowane przez strażników leśnych rozkopane miejsca w lesie, świadczące o tym, że poszukiwacze złomu lub osoby chcące wejść w posiadanie materiałów wybuchowych dokonywały poszukiwań – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie.

– Głównym celem takich akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym w lasach, ale też zapobieganie nielegalnemu obrotowi materiałami wybuchowymi – dodaje.

We wspólnych działaniach udział wzięli funkcjonariusze Straży Leśnej obu nadleśnictw, oraz policji z Komendy Powiatowej w Mielcu, saperzy i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Rzochowa.

Edward Marszałek