Modernizacja Roku 2013 - Wałcz z nagrodą \"Lasu Polskiego\"

3 października 2014 10:58 2014 Wersja do druku

28 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały nagrody Modernizacja Roku 2013. Do 18. edycji konkursu, w którym nagradzani są inwestorzy, projektanci i wykonawcy inwestycji, zgłoszono 932 obiekty podzielone na 11 kategorii. Spośród nich jury wyłoniło 62 finalistów. W tym gronie aż 11 inwestycji zrealizowały Lasy Państwowe.

Tytuł Modernizacja Roku 2013 przypadł dwóm nadleśnictwom – Parczew (w kategorii „Obiekty mieszkalne” za modernizację drewnianej leśniczówki Gościniec; poza zachowaniem wyjątkowej architektury budynku odtworzono m.in. piec kaflowy) i Zawadzkie (w kategorii „Obiekty ochrony środowiska” za modernizację obiektu małej retencji – zbiornika wodnego „Liszczok”).

W głosowaniu internautów zwyciężyły nadleśnictwa Opole (w kategorii „Obiekty biurowe” za modernizację siedziby), Kolbuszowa (w kategorii „Obiekty mieszkalne” za modernizację i rozbudowę leśniczówki Poręby Wolskie) oraz Gryfice (w kategorii „Zdrowie i rekreacja” za modernizacje i rozbudowę budynku kolonijnego „Krasnal” w Pogorzelicy).

Nadleśnictwa zdobyły także dwie nagrody specjalne. Pierwsza z nich trafiła do Nadleśnictwa Opole, które doceniła Fundacja „Wszechnicy Budowlanej” za modernizację siedziby jednostki. Drugą ufundował nasz dwutygodnik

Zostaliśmy włączeni do udziału w konkursie poprzez propozycję przyznania po raz pierwszy nagrody specjalnej. Nagroda Dwutygodnika Leśników i Przyjaciół Lasu „Las Polski” w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2013 powędrowała do Nadleśnictwa Wałcz, które nagrodziliśmy za modernizację siedziby.


    Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Wałcz została uhonorowana specjalna nagroda naszego dwutygodnika


Długa tradycja wydawnicza (ukazujemy się od 1921 r.) zobowiązuje nas, by doceniać wkład leśników szczególnie w dbałość o dziedzictwo historyczne. Obiekt znajdujący się w zarządzie Nadleśnictwa Wałcz stanowi znakomity przykład adaptacji przeszło stuletnich wnętrz na potrzeby nowoczesnej instytucji, przy jednoczesnym poszanowaniu walorów historycznych. Budynek od 1896 r., kiedy powstał, pełnił najrozmaitsze funkcje (łącznie ze skupem buraków cukrowych). Obecny gospodarz w należyty sposób zabezpiecza jego walory w przestrzeni miejskiej Wałcza. Dowiodła tego modernizacja przeprowadzona w latach 2012–13. Laureata naszej nagrody uhonorujemy, poza pamiątkową tabliczką, materiałem na łamach „Lasu Polskiego”. Szczegóły modernizacji w Nadleśnictwie Wałcz w numerze 20/2014 "Lasu Polskiego"..


Do finału dotarły także nadleśnictwa:

• Gryfice – modernizacja i rozbudowa leśniczówki Mrzeżyno,

• Kolumna – rewitalizacja zbiorników retencyjnych „Popławy”,

• Parczew – modernizacja leśniczówki Gościniec oraz ścieżki przyrodniczej Bobrówka,

• Spychowo – modernizacja leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej,

• Zawadzkie – modernizacja zespołu administracyjno-edukacyjnego w leśnictwie Zarzecze Kielcza.

UZ