Nagrody \"Przeglądu Leśniczego\" 2013 - Docenieni Stanisław Sęktas i ZSL w Rogozińcu

4 lutego 2014 12:17 2014 Wersja do druku

„Przegląd Leśniczy” po raz 15. przyznał tytuły „Leśnika Roku” i „Instytucji szczególnie zasłużonej dla polskiego leśnictwa”. W 2013 r. otrzymali je Stanisław Sęktas i Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu.


Stanisław Sęktas (pierwszy z lewej) oprowadza po arboretum (Fot. Arch. RDLP w Zielonej Górze)Kapituła, w skład której wchodzą wcześniej wybrani laureaci oraz członkowie rady programowej i redakcji pisma, tytuł „Leśnika Roku 2013” przyznała m.in. za utworzenie Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka w Stradomii i produkcję materiału sadzeniowego ozdobnego i kwalifikowanego. Wśród docenionych zasług Stanisława Sęktasa (na zdj. pierwszy z lewej) znalazły się także założenie plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych wielu gatunków oraz archiwów klonów, uruchomienie pracowni kultur tkankowych oraz jego niezwykła pracowitość, inwencja, życzliwość i skromność.

Szkoła w Rogozińcu otrzymała tytuł za z sukcesem realizowany program edukacji na poziomie zawodowym, przyjazny klimat dydaktyczny oraz prowadzone już od 65 lat kształcenie kadr leśnych.

Przyznane wyróżnienia wiążą się z nadaniem „Dębowej Statuetki Przeglądu Leśniczego”, którą laureaci odbiorą na następnym posiedzeniu Kapituły.


Dotychczas wyróżnienia otrzymali m.in.: prof. dr hab. Tomasz Borecki, dr Edward Marszałek, dr inż. Kazimierz Szabla, prof. dr hab. Andrzej Klocek, Zofia Chrempińska oraz GUS, PTL, OKL w Gołuchowie, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku, IBL i Leśny Bank Genów w Kostrzycy.

Władysław Kusiak