
Polska aplikacja AI, która może zrewolucjonizować sposób tworzenia publikacji naukowych
Na świecie funkcjonuje wiele rozwiązań i aplikacji, które mają na celu usprawnienie procesu pisania tekstów. Narzędzia te wspierają zarówno profesjonalnych pisarzy, copywriterów, jak i naukowców, oferując różnorodne funkcje, takie jak pomoc w edytowaniu czy formatowaniu treści.
W świecie nauki takie narzędzia są cenne, ponieważ pozwalają naukowcom skupić się na badaniach, eliminując wiele przeszkód, które często towarzyszą tworzeniu publikacji naukowych. Przykładem takiego innowacyjnego narzędzia jest polska aplikacja DrPaper, która ma szansę zrewolucjonizować proces powstawania i edytowania tekstów naukowych. Aplikacja została opracowana przez naukowców dla naukowców. Przyjrzyjmy się, kto stoi za tym pomysłem.
Od pomysłu do realizacji
Pomysłodawczynią aplikacji DrPaper jest Anna Gorzkiewicz, była naukowczyni Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dzięki swojemu doświadczeniu w dziedzinie biologii molekularnej postanowiła uprościć i zautomatyzować proces pisania publikacji naukowych. W 2016 r. napisała artykuł poruszający globalne problemy w nauce (tytuł oryginalny: Globalny problem współczesnej nauki: jakość badań biomedycznych), co zapoczątkowało jej misję wspierania rozwoju nauki. W 2017 r. zaczęła uczyć się kodowania i uczenia maszynowego, rok później objęła posadę mistrzyni danych (ang. Data Scientist) w dużej firmie technologicznej. W 2020 r. wraz z kolegą z pracy – Marcinem Białasem – zbudowała zespół, co zaowocowało powstaniem aplikacji AI DrPaper.
Dla kogo?
Aplikacja skierowana jest do badaczy, naukowców oraz osób zajmujących się pracami naukowymi. Zainteresowani przetestowaniem możliwości, które dostarcza DrPaper, zapraszani są do dołączenia do grupy testerów znanej jako Early Adopters. Aktualnie grupa testuje kolejne funkcje aplikacji, aby jak najlepiej dostosować ją do potrzeb użytkowników. Do tej pory aplikację przetestowało wiele polskich uczelni, w tym: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet SWPS, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie i223+ Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Zmienione zasady gry
Poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji aplikacja oferuje szereg funkcji, które wspierają tworzenie tekstów zgodnych z wymaganiami akademickimi. Aplikacja nie tylko upraszcza sam proces tworzenia treści, lecz także automatycznie generuje poprawne odniesienia do literatury oraz formatuje tekst zgodnie z wytycznymi konkretnego czasopisma. Dla przykładu – aplikacja obsługuje 2,5 tys. różnych stylów cytowania, w tym APA, MLA, Chicago, Harvard, MHRA oraz IEEE. Tego rodzaju wsparcie pozwala badaczom unikać błędów i zaoszczędzić czas. DrPaper umożliwia również dostosowanie treści artykułu do wymogów 30 tys. czasopism naukowych. Dzięki temu naukowcy mogą w kilku prostych krokach sformatować swój tekst do wymogów czasopisma, w którym planują publikację swojego artykułu.
AI zmienia oblicze pracy naukowej
Niezależnie od tego, czy jesteśmy entuzjastami sztucznej inteligencji, czy nie, przyszłość przyniesie jeszcze bardziej złożone i innowacyjne zastosowania AI w nauce. Jeżeli korzystamy z nich świadomie oraz przestrzegamy zasad etyki, mogą one towarzyszyć nam w codziennej pracy i znacząco ułatwiać życie, naukowcom zaś pozwolą skupić się na tym, co najważniejsze – na badaniach!
Piszę o tym, ponieważ znam wiele osób, które są badaczami, ale mają trudności z publikowaniem wyników swoich prac. Dzięki takim rozwiązaniom jak DrPaper zyskują oni szansę na zaprezentowanie swoich osiągnięć i podzielenie się nimi ze światem. Dla dobra nas wszystkich.
Więcej informacji na temat aplikacji DrPaper znajdziecie na stronie internetowej: www.drpaper.ai.