Plan dla Puszczy – Terminów nie uda się dotrzymać

Podczas obrad sejmowej komisji ochrony środowiska wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że kompleksowy, zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską przygotuje zewnętrzna firma. Komisja wysłuchała informacji ministra w sprawie podpisanych w marcu 2021 r. aneksów do pul na lata 2012–21 dla nadleśnictw Białowieża i Browsk leżących na terenie Puszczy Białowieskiej oraz braku jak dotąd takiego aneksu dla Nadl. Hajnówka. Dokumenty te obowiązują do końca 2021 roku.

Minister Siarka przypomniał, że do przygotowania kompleksowego planu ds. zarządzania puszczą Polska zobowiązała się po wyroku TSUE z 2018 roku. Nad planem pracuje specjalny zespół ds. Puszczy Białowieskiej powołany przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę. Zespół działa od kwietnia, a plan musi powstać do końca roku. – Wiadomo, że w tym czasie nie jesteśmy w stanie całościowo planu opracować. Wynika to chociażby z harmonogramu prac, które muszą być przeprowadzone. W tym samym czasie prowadzone są prace związane z opracowaniem pul, no i oczywiście przed nami duże wyzwanie związane z opracowaniem PZO dla terenu nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Założenie mamy takie (…), żeby ten dokument mógł powstać w przyszłym roku – twierdzi wiceminister Siarka. Dokument musi jeszcze być uzgodniony ze stroną białoruską, bo dotyczy obszaru całej Puszczy.

Minister Siarka twierdzi, że prace będą trudne także dlatego, że oczekiwania Komisji Europejskiej i UNESCO „nie zawsze są zbieżne” w tej sprawie. – Musimy wszystkie te sprawy pogodzić tak, aby powstał dokument jednolity, który pozwoli tym obiektem zarządzać.

W marcu 2021 r., wypełniając zobowiązania Polski po wyroku TSUE, minister Siarka podpisał aneksy do pul 2012–21 dla nadleśnictw Białowieża i Browsk, by wyeliminować z obrotu prawnego aneksy z 2016 r. mające na celu „pomóc w likwidacji zagrożenia związanego z wielkopowierzchniowym zamieraniem drzewostanów w puszczy na terenie tych trzech nadleśnictw”, a które TSUE zakwestionował wyrokiem w 2018 roku. Minister podkreślił, że nie podpisał nowego aneksu dla Nadl. Hajnówka z powodu wątpliwości zgłoszonych przez KE. Zapewniał, że aneksy mówią tylko i wyłącznie o usuwaniu drzew stwarzających zagrożenie i „zabiegach pielęgnacyjnych”. Poinformował także, że na terenie Nadl. Białowieża łącznie do pozyskania z całego obowiązującego pul zostały 4 tys. 320 m3 drewna, a w Nadl. Browsk 68 tys. m3.

BaszA