
Lasy Państwowe wprowadziły nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2022. Zdaniem leśników wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom przemysłu drzewnego i w znacznie większym stopniu preferują kupujących, którzy przerabiają drewno. W efekcie mają wpłynąć na stabilizację sytuacji na krajowym rynku handlu surowcem. Jak czytamy w komunikacie: Lasy Państwowe same nie eksportują i nie mają wpływu na eksport już sprzedanego drewna.
Jedną z głównych zmian będzie dwukrotny przetarg (w miejsce odbywanego raz na rok) w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozwoli to lepiej dopasować warunki umów do bieżącej sytuacji, m.in. poprzez korygowanie cen.
W nowych zasadach znajdą się też odpowiedzi na postulaty dotyczące eksportu drewna z Polski: Wobec pojawiających się w ostatnim czasie zastrzeżeń przedsiębiorców drzewnych dotyczących rozmiarów eksportu nieprzerobionego drewna z Polski wprowadzono zapisy premiujące tych kupujących, którzy w jak największym stopniu przerabiają drewno i robią to na terenie Unii Europejskiej. Takie elementy oceny ofert zostały włączone do systemu przydzielającego surowiec w Portalu Leśno-Drzewnym. Co istotne, niezgodne z prawdą deklaracje dotyczące odsetka przerabianego drewna i lokalizacji zakładów mogą się stać podstawą do wypowiedzenia już zawartej umowy. Lasy Państwowe podkreślają przy tym, że nie mają uprawnień do regulowania przepisów eksportowych, a za wywóz drewna z kraju odpowiadają wyłącznie podmioty prywatne.
W następstwie nowych regulacji zmieniły się także proporcje, w jakich drewno jest kierowane do sprzedaży: w portalu (70%) i aukcjach systemowych (30%). Zmiana ta ma otworzyć rynek na nowych przedsiębiorców.
Wygodniejsze dla firm będą także skonsolidowane półroczne umowy łączące sprzedaż w portalu i na aukcjach. Podobnie jak wspólne dla obu kanałów sprzedaży wadium, które wpłacają przedsiębiorcy.
Nowością jest też wyodrębnienie puli drewna energetycznego oferowanego zarówno w portalu, jak i na aukcjach.
W Portalu Leśno-Drzewnym i na aukcjach Lasy Państwowe zamierzają w przyszłym roku zaoferować 32,2 mln m3 drewna. Już teraz przedsiębiorcy składają wnioski o korektę historii zakupu i danych do oceny ofert. Między 6 a 12 października miała miejsce pierwsza tura przetargu w portalu.
Obecny system sprzedaży drewna działa w Lasach Państwowych już od 13 lat. Jak czytamy w komunikacie: Taka forma zawierania transakcji gwarantuje bezstronne traktowanie wszystkich kontrahentów. Lasy Państwowe deklarują utrzymanie warunków wprowadzonych w tym roku przez okres najbliższych dwóch lat.
Jaka jest reakcja przemysłu na nowe zasady? Zainteresowanych czytelników odsyłamy na str. 37 („Las Polski” 20/2021), gdzie w dziale „Rynek drzewny” publikujemy wypowiedź Marka Kubiaka, szefa PIGPD.
Red.