Noc muzeów 2025 – Co przygotowali leśnicy?

Już w najbliższy weekend w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów. Czy nadleśnictwa, parki narodowe i związane z nimi instytucje przygotowały z tej okazji coś ciekawego? Zobaczmy! Oto kilka propozycji przygotowanych przez leśników…

16 maja

W piątek 16 maja na wyjątkowe wydarzenie zapraszają Nadleśnictwa LKP „Puszcza Notecka”. Od 17:00 do 21:00 Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj–Zamek im. prof. Jana Szyszko będzie można m.in. zwiedzić wystawę przyrodniczą i historyczną, wystawę mundurów leśnika, uczestniczyć w zajęciach z mikroskopami, odbyć wirtualny spacer po leśnych ostępach w goglach VR, a także prawdziwy, realny spacer w ramach programu „Zanocuj w lesie”. O godzinie 18:00 zaplanowany jest również, jak przekonują organizatorzy, pasjonujący quest – gra terenowa, dzięki której będzie można poznać gorajskie tereny z nowej perspektywy. Dostępna będzie wystawa zdjęć Puszczy Noteckiej, a w zamku wygłoszona zostanie prelekcja o jego historii. O 17:00 koncertować będzie zespół „Recover” ZSL w Goraju, a równolegle prowadzone będą zajęcia łucznicze „Gorajskiej Watahy”.

Tego samego dnia w Gorczańskim Parku Narodowym w Ośrodku Edukacyjnym w Porębie Wielkiej w godzinach 18:00 – 22:00 będzie można zwiedzić wystawę przyrodniczą oraz uczestniczyć w warsztatach. Na gości czekają ciekawe zagadki. Wieczór organizowany jest przez GPN oraz Fundację Macerat.

17 maja

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprasza od 17:00 do północy na zwiedzanie Muzeum Leśnictwa i obejrzenie nowoczesnej ekspozycji „NIETOPERZyMY. Natura i kultura”. Ekspozycja, jak zapewnia organizator, dostarcza wielu doznań i przeżyć. Ważnym punktem programu będą spacery edukacyjne „Ukryte w ciemności”. Podczas spaceru po parku – arboretum bliżej poznamy nietoperze, a także spotkamy kogoś niezwykłego. Kogo? To niespodzianka.

W Oleśnicy o godzinie 18:00 zaplanowane jest zwiedzanie drewnianego budynku nadleśnictwa, a o 19:00 nocny spacer z leśnikiem, podczas którego poznamy tajemnice lasu po zmroku.

W Gliwicach w ogrodzie Willi Caro będą rozbrzmiewały o pełnej godzinie sygnały leśne wygrywane przez Sygnalistów z Lasów Państwowych i Technikum Leśnego w Brynku. W sali konferencyjnej wybrzmią leśne opowieści – prelekcje przygotowane przez pedagogów z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku oraz leśników.

W Wolińskim Parku Narodowym od 17:00 goście będą mogli podziwiać wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej Andrzeja Andrzejczaka, zwiedzić stoiska edukacyjne, wysłuchać wykładu prof. Michała Grabowskiego. Jak podaje organizator, podczas wydarzenia będą grane musicale przyrodnicze. Miejsce wydarzenia – Muzeum Przyrodnicze WPN w Międzyzdrojach. Temat wieczoru to „Materia i energia w przyrodzie”.

Od 19:00 w Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu goście zwiedzą muzeum z przewodnikiem i zobaczą diaporamy z elementami edukacji przyrodniczej. Wydarzenie zakończy się wspólnym ogniskiem.

Karkonoski Park Narodowy z kolei zaprasza na Noc Muzeów w Centrum KPN Pałac Sobieszów. Bez opłat będzie można zwiedzić wystawy „Klimatyczne Karkonosze” oraz „Pałac Sobieszów”. Przy stoisku z historycznymi gadżetami i rekwizytami będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia na pamiątkę.

Leśnicy z RDLP w Białymstoku zapraszają z kolei na „Noc w schronie”. Podczas przygotowanej we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku wydarzeniu od 18:00 do 22:00 leśnicy z nadleśnictw Nurzec, Supraśl i Czarna Białostocka wspólnie z pracownikami muzeum oprowadzą odwiedzających po dawnym schronie przeciwlotniczym. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca repliki wyposażenia schronów przeciwlotniczych w okresie po II wojnie światowej. Atrakcją tego wieczoru będzie możliwość wyjścia specjalnym wyłazem awaryjnym, przewidzianym na wypadek zawalenia budynku. Leśnicy czekają na chętnych do nocnej eskapady w budynku Dyrekcji przy ul. Lipowej 51.