Losy leśników – Pamięć o ofiarach hitleryzmu

16 listopada miała miejsce premiera sfinansowanej przez Lasy Państwowe „Księgi Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940–1944”. Okazją ku temu stała się uroczystość upamiętniająca brać leśną pomordowaną w niemieckich fabrykach śmierci. Zarówno to wydarzenie, jak i wydanie książki są wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Dyrekcji Generalnej LP.


Publikacja to pierwszy etap upamiętnienia polskich leśników zamordowanych w Auschwitz-Birkenau. Wspólnie ze Stowarzyszeniem od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do premiery. Kolejnym etapem przedsięwzięcia jest wystawa wędrują-ca oparta na materiale znalezionym przez naszych historyków – tłumaczył Andrzej Kacorzyk, dyrektor muzeum. W książce opisano losy 205 leśników, dzieląc treść na dwie części: w pierwszej zamieszczono artykuły o kształceniu kadry leśnej w dwudziestoleciu międzywojennym i jej sytuacji po wybuchu II wojny światowej. Opisano też ustawodawstwo niemieckie dotyczące leśnictwa w okupowanej Polsce. Druga część traktuje z kolei o powodach aresztowań leśników i prezentuje ich biogramy uzupełnione archiwalną dokumentacją.

– Księga Pamięci to pomnik dla tych, których reżim hitlerowski potraktował w szczególnie okrutny sposób. Trafili do obozu z powodu swojej narodowości i zaangażowania w sprawy polskie. Zostawili za sobą lasy, o które dbali. W leśnych osadach pozostały osierocone dzieci i żony. Znamy nazwiska tylko 205 polskich leśników, którzy trafili do obozu Auschwitz. Byli to ludzie z całej przedwojennej Polski – napisał we wstępie książki dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny. – Dzięki waszej pracy i zaangażowaniu przywracamy godność leśnikom pomordoanym w obozach zagłady – podsumował pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka. Publikacja dostępna jest na stronie muzeum www.auschwitz.org.

SLV.