
Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska odbyło się 24 czerwca i dotyczyło skutków zmian klimatu dla Polski. Spotkanie poprowadził senator Stanisław Gawłowski, wśród uczestników i prelegentów byli m. in. Urszula Zielińska – sekretarz stanu w MKiŚ, przedstawiciele organizacji: Client Earth – Prawnicy dla Ziemi, Instytut Reform, Koalicja Klimatyczna, Rodzice dla Klimatu, Health and Environment Alliance, Instytut Zielonej Gospodarki oraz eksperci naukowi.
Wśród głównych tematów poruszanych podczas posiedzenia były długofalowe koszty zaniechania działań na rzecz klimatu, wpływ zmian klimatycznych na zdrowie, wyniki badań opinii publicznej w sprawach dotyczących zmian klimatu, propozycja ustawy o bezpieczeństwie klimatycznym i rola samorządów w działaniach na rzecz klimatu. Poruszane były tematy zmian w ekosystemach leśnych, pojawiania się coraz większej ilości gatunków inwazyjnych oraz skutków coraz cieplejszych zim i wydłużonego okresu wegetacyjnego.
– Niewiele o tym wiemy. Proszę państwa, tych komarów, tych kleszczy, których mamy całe mnóstwo i które roznoszą dziesiątki chorób tropikalnych… One już są w Polsce, a wraz z nimi przychodzą choroby. My się boimy imigrantów, którzy przyniosą nam choroby, a nie boimy się owadów i nie stawiamy siatek na granicy, żeby te owady do nas nie przyszły. One już tu są. Proszę państwa, najlepszym przykładem, jeśli ktoś chce zrozumieć, na czym polega choroba wektorowa i jakie jest jej znaczenie… W Polsce pokazuje to przykład boreliozy. Proszę państwa, na początku wieku było 600 zachorowań na boreliozę, a w roku, który minął, prawie 30 tysięcy – mówił prof. Tadeusz Zielonka – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jednym z tematów było wprowadzanie rozwiązań opartych bezpośrednio na przyrodzie – m. in. koniecznością wdrażania Nature Restoration Law (NRL). Mówiono również o integracji planowania przestrzennego wspierającego odbudowę tzw. retencji krajobrazowej w celu zapobiegania powodziom i suszom. Z głównych wniosków posiedzenia można wymienić na pewno to, że działania na rzecz klimatu muszą być systemowe, skoordynowane, równoczesne na wielu obszarach i oparte na współpracy wszystkich zainteresowanych środowisk.
Komisja zapowiedziała kontynuację prac, a także pojawiły się głosy o potrzebie wspólnego posiedzenia z Komisją Zdrowia i Komisją Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Zapis stenograficzny posiedzenia pod linkiem: Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska