
Sąd cywilny nakazał Lasom Państwowym wstrzymanie wycinki drzew w najcenniejszych fragmentach Puszczy Białowieskiej. Postanowienie zostało wydane na wniosek o zabezpieczenie powództwa, który złożyła Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot w postępowaniu dotyczącym zaniechania naruszeń środowiska.
Spór wokół pozyskania drewna na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo w Puszczy Białowieskiej trwa od kilku lat. W 2016 r. minister Jan Szyszko, pomimo protestów środowisk naukowych i przyrodniczych, podpisał aneks do pul Nadleśnictwa Białowieża, zwiększając skalę wycinek do 188 tys. m3, rok później dyrektor generalny LP podpisał decyzję nr 51, która zezwala leśnikom na wycinki chronionych dotychczas ponadstuletnich drzewostanów w całej Puszczy Białowieskiej.
Jako że niemożliwe było zaskarżenie wycinek na drodze administracyjnej, to Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot w 2017 r. złożyła pozew cywilny przeciwko Skarbowi Państwa, PGL LP, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Nadleśnictwu Białowieża, Nadleśnictwu Browsk, Nadleśnictwu Hajnówka, domagając się zaniechania naruszenia środowiska, podjęcia środków zapobiegawczych i przywrócenia stanu zgodnego z prawem.
Podstawę prawną roszczenia dochodzonego przez stowarzyszenie stanowi art. 323 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. – Zgodnie z ust. 1 tego przepisu każdy, komu przez bezprawne oddziaływanie na środowisko bezpośrednio zagraża szkoda lub została mu wyrządzona szkoda, może żądać od podmiotu odpowiedzialnego za to zagrożenie lub naruszenie przywrócenia stanu zgodnego z prawem i podjęcia środków zapobiegawczych, w szczególności przez zamontowanie instalacji lub urządzeń zabezpieczających przed zagrożeniem lub naruszeniem; w razie gdy jest to niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, może on żądać zaprzestania działalności powodującej to zagrożenie lub naruszenie – tłumaczy pełnomocniczka stowarzyszenia, dr Beáta Filipcova z Sanecki Kowalik Filipcová Kancelaria Radców Prawnych s.c. w Krakowie. W tym wypadku powodem może być stowarzyszenie. – Na mocy art. 323 ust. 2, jeżeli zagrożenie lub naruszenie dotyczy środowiska jako dobra wspólnego, z roszczeniem, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, a także organizacja ekologiczna.
Red.