Biebrza – rok po pożarze – Skutki przyrodnicze i nie tylko

Zeszłoroczny kwiecień zapisał się w pamięci Polaków nie tylko pod znakiem pandemii czy zamkniętych lasów, ale także pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po roku nadszedł moment na podsumowanie tego, jakie pociągnął za sobą skutki.


Na początek jednak kilka liczb: powierzchnia pożaru: 5526 ha (4580 ha w granicach parku, 946 ha otulina), w tym: 1127 ha lasów. 3305 ha spalonych gruntów należało do Skarbu Państwa, 2221 ha to grunty prywatne. W akcji gaśniczej wzięło udział 370 zastępów jednostek straży pożarnej, ok. 1085 strażaków PSP i OSP (ok. 350 strażaków dziennie), a także przedstawiciele służb ratunkowych, mundurowych, gmin oraz Lasów Państwowych. I to właśnie za pomocą funduszu leśnego zaraz po pożarze rozpoczęto realizację programu badawczego „Biebrza po pożarze”, który w okresie 5 lat ma zbadać wpływ pożaru na siedliska, roślinność, grzyby i wybrane grupy zwierząt. Za jego realizację odpowiada Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie. Jednak już teraz wiadomo, jaki wpływ pożar wywarł na park. Przede wszystkim ucierpiały liczne siedliska z załącznika I i II dyrektywy siedliskowej oraz liczne zbiorowiska roślinne. Pożar nie oszczędził także ssaków i ptaków – pierwsza grupa opuściła pożarzysko na prawie miesiąc, druga poniosła istotne straty w lęgach. Warto też zwrócić uwagę na zmiany w składzie gatunkowym ptaków – po pożarze zniknęła całkowicie z terenu pożarzyska choćby wodniczka. Parkowcy prognozują jednak, że stan sprzed pożaru z biegiem lat zacznie się odbudowywać, gdyż już teraz są ku temu liczne przesłanki oparte na obserwacjach przyrodniczych.

Skutki pożaru to także wdrożenie, z pomocą LP, kolejnego programu naukowego „Opracowanie metody oceny zagrożenia pożarowego ekosystemów nieleśnych oraz zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego BbPN”, mającego na celu sfinansowanie zakupu sprzętu oraz wyposażenia służącego do prowadzenia działań prewencyjnych i akcji gaśniczych, przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się żywiołu oraz usuwania jego skutków.

Niejako wynikiem pożaru jest także podpisanie porozumienia z RDLP w sprawie wykorzystania samolotów i śmigłowców do akcji gaśniczej na terenie BbPN oraz nawiązanie ciągłej współpracy z jednostkami PSP, administracji samorządowej oraz służbami mundurowymi celem ochrony i zabezpieczenia obszaru parku na wypadek pożarów.

 

BaszA