25 lipca 2025

IOŚ-PIB komentuje najnowszy raport stanu jakości powietrza

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) skomentował najnowszy raport roczny oceniający stan jakości powietrza w Europie w 2024 roku. Raport został opublikowany przez Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS). Zaawansowane modelowanie i pomiary referencyjne prowadzone przez kraje UE pozwalają stworzyć aktualny obraz stężeń dla poszczególnych grup zanieczyszczeń.

23 lipca 2025

Rekonstrukcja rządu

Poznaliśmy skład rządu po rekonstrukcji. Premier Donald Tusk poinformował o zmianach osobowych w swoim gabinecie, które dotykają także obszarów ważnych dla leśników.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska na razie obyło się bez zmiany u steru. Na stanowisku pozostaje ministra Paulina Henning–Kloska. Jednak podsekretarz stanu w jej resorcie – Miłosz Motyka (PSL) obejmie nowe Ministerstwo Energetyki. Będzie najmłodszym – ma 32 lata – ministrem w rządzie Donalda Tuska.

18 lipca 2025

Konferencja w Sejmie RP w sprawie przyszłości polskiego leśnictwa

W środę w Sejmie RP odbyła się konferencja „Łączy nas las – w trosce o teraźniejszość i przyszłość polskiej przyrody” zorganizowana przez Ruch Narodowy, przy wsparciu posła Krzysztofa Szymańskiego z Konfederacji, pod honorowym patronatem wicemarszałka sejmu Krzysztofa Bosaka. Spotkanie zgromadziło ok. 70 uczestników.

15 lipca 2025

„Jak uchronić Polskę od skutków zmian klimatu?” – posiedzenie w Senacie RP

24 czerwca odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Klimatu i Środowiska, które dotyczyło skutków zmian klimatu dla Polski. Spotkanie poprowadził senator Stanisław Gawłowski, a wśród uczestników i prelegentów byli m. in. Urszula Zielińska – sekretarz stanu w MKiŚ, przedstawiciele organizacji oraz eksperci naukowi z różnych dziedzin.

14 lipca 2025

Festiwal Kultury Leśnej Więcbork 2025. Leśny Dzień Dziecka

Czy można było lepiej świętować Dzień Dziecka niż w otoczeniu zieleni, śpiewu ptaków i szumu drzew? Absolutnie nie! Dlatego tegoroczny Dzień Dziecka spędziliśmy w prawdziwie leśnym klimacie, wspólnie z leśnikami i myśliwymi, którzy przygotowali dla najmłodszych moc atrakcji w ramach Festiwalu Kultury Leśnej i Leśnego Dnia Dziecka.

11 lipca 2025

Lasy nie nadążają za zmianami klimatu

Według wyników badań naukowców z Syracuse University (USA), opublikowanych w najnowszym lipcowym numerze magazynu „Science”, zmiany klimatu następują obecnie tak szybko, że populacje gatunków drzew leśnych nie są w stanie się do nich adaptować. Do badań wykorzystano pyłki pochodzące z osadów jeziornych, niektóre datowane nawet na 600 tys. lat.

8 lipca 2025

Konkurs „Mój Las”. Frekwencja na medal!

Niemal 2 tys. prac wpłynęło w regionalnym etapie XXXVIII edycji konkursu „Mój Las”. Nic więc dziwnego, że sąd konkursowy miał nie lada wyzwanie, by wyłonić zwycięzców. Ci nagrodzeni zostali podczas rozdania nagród 28 maja. Konkurs ma promować wiedzę przyrodniczo-ekologiczno-leśną, walory przyrodniczo-turystyczne polskich lasów i promować działania na rzecz ochrony środowiska.

7 lipca 2025

Rekomendacje Państwowej Rady Ochrony Przyrody

17 czerwca minął rok, od przyjęcia rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (NRL – Nature Restoration Law). Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny jeszcze w tym roku przedstawić Komisji Europejskiej krajowe plany odbudowy zasobów przyrodniczych (Polska ma na to czas do 1 września) i rozpocząć działania, by pierwsze cele osiągnąć do roku 2030.

2 lipca 2025

Powstał projekt planu dla Puszczy Białowieskiej

26 czerwca odbyła się konferencja prasowa podczas której Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przedstawiły projekt Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest (część polska). Plan określa ramy ochrony oraz sposób zarządzania Puszczą Białowieską do 2050 roku.

30 czerwca 2025

Lasy dla klimatu. Rusza pilotażowy projekt

W ciągu kilku lat na terenie trzech nadleśnictw powstanie do 20 leśnych turbin wiatrowych w ramach projektu „Las Energii”. Na razie będzie to działanie tylko w ramach pilotażu w dwóch lokalizacjach – na granicy nadleśnictw Sława Śląska i Nowa Sól (RDLP w Zielonej Górze) oraz w Nadleśnictwie Skwierzyna (RDLP w Szczecinie). Projekt w związku z wpływem na środowisko wzbudza wiele emocji.

idź do strony: