17/2023

Temat numeru
Czas to pieniądz

Monitoring liczebności szeliniaka na uprawach w okresie jego największej aktywności oznacza dla kadry terenowej nadleśnictwa częste kontrole na powierzchniach – trzeba na bieżąco sprawdzać liczbę chrząszczy w wyłożonych pułapkach, wymieniać szybko przesychające wałki sosnowe… Całej tej uciążliwej i czasochłonnej procedury można uniknąć, stosując innowacyjny system zdalnego monitoringu opracowany przez firmę Spotta.

Cena:

7,00  brutto

Spis treści

Zawody z morską bryzą w tle

2

Niektórym pomimo trudności udaje się dopiąć celu. I to się chwali. Przykładem determinacji w realizacji pomysłu jest Piotr Szymański, organizator zawodów drwali w Darłówku.

Krótko

4
  • Leśnik ministrem… zdrowia
  • Mandat za dokarmianie ptaków
  • Naukowcy na start!
  • Nowy grzyb w Polsce
  • Nie pochłaniają, a emitują
  • Jednak bez zakazu
  • Zakaz wstępu do lasów w Niemczech?
  • Nie jesteśmy eko w budowlance

Informacje

4
  • Program „Innowacje dla środowiska”. NFOŚiGW uruchamia drugi nabór
  • Jodła w Białowieży pod lupą naukowców. Kompleksowe badania i plantacja nasienna
  • Lasy „bliższe naturze”. Definicja praktyk leśnych według KE
  • Konferencja na 100-lecie PGL LP. Inicjatywa Prezydenta RP
  • Targi Eko-Las 2023. Mostki k. Świebodzina – europejska stolica branży leśnej!
  • Kampinoski żubr lepiej chroniony. Wsparcie funduszu na remont ośrodka

Powiedzieli nam – Antoni Bańdura o wpisie twierdz górskich na listę UNESCO

7

O staraniach wpisania Twierdzy Srebrna Góra na listę UNESCO mówi Antoni Bańdura, nadleśniczy Nadleśnictwa Bardo Śląskie (RDLP we Wrocławiu).

Czas to pieniądz

8

Monitoring liczebności szeliniaka na uprawach w okresie jego największej aktywności oznacza dla kadry terenowej nadleśnictwa częste kontrole na powierzchniach – trzeba na bieżąco sprawdzać liczbę chrząszczy w wyłożonych pułapkach, wymieniać szybko przesychające wałki sosnowe… Całej tej uciążliwej i czasochłonnej procedury można uniknąć, stosując innowacyjny system zdalnego monitoringu opracowany przez firmę Spotta.

Trening umiejętności miękkich

12

Aby zespół, bez znaczenia, jak duży, sprawnie funkcjonował, niezbędne są umiejętności komunikacji. Czasy, w których żyjemy, sprawiły, że świat stał się „globalną wioską”, ale doprowadziły też do zaniku umiejętności prowadzenia bezpośrednich rozmów. Te dwa fakty dostrzegli Krzysztof StereńczakDamian Korzybski z Instytutu Badawczego Leśnictwa, którzy zainicjowali cykl warsztatów z umiejętności miękkich. Mają one sprawić, że więzy pomiędzy pracownikami ulegną poprawie, co wpłynie na ich bezpośrednią pracę.

Rzetelny wykonawca – pierwsze wnioski

15

Projekt szczecińskiej RDLP „Rzetelny wykonawca” ma na celu normowanie lokalnego rynku usług leśnych. O podjętych działaniach oraz pozytywnych i negatywnych stronach przedsięwzięcia rozmawiamy z Hubertem Kowalczykiem, zastępcą dyrektora do spraw ekonomicznych RDLP w Szczecinie.

Brekinia zwyczajna w Polsce cz. II

18

Kontynuujemy rozpoczętą w sierpniowym numerze „Lasu Polskiego” opowieść o niezwykłym rodzimym gatunku drzewa – brekinii zwyczajnej.

O certyfikacji lasów

22

Kontynuujemy dyskusję o certyfikacji polskich lasów. Tym razem o rozmowę poprosiliśmy Karolinę Tymorek, dyrektorkę FSC w Polsce.

Przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko w kontekście niektórych aspektów leśnictwa

24

Jeden z organów administracji publicznej wystąpił do mnie z zapytaniem dotyczącym odkodowania regulacji art. 3 ust. 1 pkt 88 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w kontekście wskazania działań wymagających przeprowadzenia postępowania ocenowego.

Koncepcja kompleksowego zarządzania zwierzętami dziko żyjącymi

27

Model łowiectwa w Polsce, rodem z PRL-u, pomimo kilkukrotnej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie nie przystaje do dzisiejszej, gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości. Obrósł w patologie, narusza prawo własności i jest powszechnie krytykowany przez społeczeństwo. Nasilający się w ostatnich latach ostracyzm społeczny, boleśnie dotykający myśliwych, jest dowodem na to, że łowiectwo w Polsce wymaga radykalnych zmian. Jaka jest więc koncepcja kompleksowego zarządzania zwierzętami dziko żyjącymi i propozycja zmian funkcjonowania zrównoważonego łowiectwa w Polsce?

Dary lasu na wokandzie

30

Sezon zbieracki w pełni. Nie poruszymy jednak aspektów przydatności do spożycia różnego rodzaju płodów runa czy krzewów, ale skupimy się na tym, na ile polskie prawo pozwala nam w pełni zanurzać się w kontakcie z przyrodą poprzez zmysł smaku, a za co strażnicy w zielonych mundurach mogą nas ukarać.

Auto do lasu – Ford Ranger Raptor – wścieklizna z paką

32

Ford konsekwentnie idzie pod prąd i nadal oferuje pick-upa, który łamie wszelkie zasady zdrowego rozsądku. Jest szybki, terenowy i nadal praktyczny jak typowy pick-up. Nowy Ford Ranger w najmocniejszej wersji Raptor dostał w tym roku wyjątkowy silnik.

AUTOporadnik – Terenowy zakup

33

Kupno używanego samochodu terenowego to zawsze duże wyzwanie i jeszcze większe ryzyko. Rynek zalany jest autami z burzliwą historią i powypadkową przeszłością, a zakup używanej terenówki prawie zawsze jest dużo bardziej ryzykowny, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego samochodu, ale…

Na tropach uśmiechniętego gada

34

Wąż Eskulapa, najrzadszy i najmniej poznany spośród gatunków rodzimej herpetofauny, zaczyna się odradzać, ale wciąż jest zagrożony wyginięciem. Żeby przetrwał, trzeba mu pomagać. Jak to robią leśnicy i przyrodnicy?

Z zagranicy

36
  • Bawaria, Niemcy: Pakt na rzecz użytkowania lasów
  • Słowacja: Chcą zapoznać polityków z perspektywą ekspercką
  • Świat: Smutne rekordy

Rynek drzewny

37

Handel drewnem: Lasy Państwowe wspierają gospodarkę surowcem?

Nadleśnictwo na opak – Leśny lumpeks

38

Nadleśniczy Rajmund Jelonek siedział w swoim gabinecie zadumany i pełen niepokoju. Myślał o zmianach klimatycznych, jak zapobiegać ich marnym skutkom, jak chronić las przed podstępnym działaniem suszy i wiatrów.

Fotoreportaż – Zawody z morską bryzą w tle

39