11/2023
Historia SILP-u sięga lat odległych. Warto więc ją nieco przybliżyć szczególnie tym adeptom leśnictwa, którzy swą historię związaną z informatyką leśną zaczynają już od smartfonów i superszybkich komputerów. A drzewiej było zupełnie inaczej…
7,00 zł brutto
Krótko
4- Akt wandalizmu przed nadleśnictwem
- Amazonia jednak nie chroniona?
- Drewno w kosmos!
- Przyrodnicze znaczki pocztowe
- ASF się zmniejsza?
- Venator wytrąbił mistrzostwo
- Myśliwi vs. Kinga Rusin
- Srebrny inżynier z BULiGL
Informacje
4- Pilska Noc Muzeów. Skarb Hochbergów odnaleziony!
- IBL na Dniach SGGW 2023. Promocja Instytutu, promocja projektów
- KOWR i RDLP w Zielonej Górze przeciw suszy. Zalesienia i retencja
- Żubr podsumowany. Koniec projektu ochrony wielkiego ssaka
- „Chroń bioróżnorodność” z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Kolejna edycja konkursu
Powiedzieli nam – Piotr Gawęda o ochronie lasu
7W jakim stopniu coraz bardziej zaostrzane wymogi środowiskowe utrudniają chemiczną ochronę lasu? Zapytaliśmy Piotra Gawędę, kierownika Zespołu Ochrony Lasu w Gdańsku:
„… wieki przed nami”
8Zachowanie tradycji myśliwskiej, coraz skuteczniej niszczonej przez cywilizację, wychowanie nowego pokolenia myśliwych, ochrona rodzimej fauny kosztem przyhamowania ekspansji obcej, utrzymanie atrakcyjności polowań w polskich lasach w oczach zagranicznych myśliwych, powstrzymanie exodusu dzikiej zwierzyny do miast, doskonalenie współpracy myśliwych z leśnikami i lokalnymi środowiskami to – zdaniem łowczych okręgowych – tylko niektóre wyzwania u progu nowego stulecia działalności Polskiego Związku Łowieckiego wypełniające treścią drugi człon jubileuszowego hasła – „100 lat za nami, wieki przed nami”.
Konkurs plastyczny „Odkrywamy tajemnice leśnych mieszkańców”
13Świat leśnych zwierząt jest fascynujący i skrywa wiele tajemnic. Jesteście gotowi, by odkryć kilka z nich? Pewnie nie raz przydarzyło Wam się w lesie coś niesamowitego, niezwykle ciekawego bądź zaskakującego? Może spotkanie ze zwierzakiem wywołało u Was dreszczyk emocji? Było to tajemnicze? Magiczne? A może groźne? W lesie przygody nigdy się nie kończą i dlatego zachęcamy Was do udziału w konkursie plastycznym pt. „Odkrywamy tajemnice leśnych mieszkańców”
Jak to z SILP-em było?
14Historia SILP-u sięga lat odległych. Warto więc ją nieco przybliżyć szczególnie tym adeptom leśnictwa, którzy swą historię związaną z informatyką leśną zaczynają już od smartfonów i superszybkich komputerów. A drzewiej było zupełnie inaczej…
Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku gospodarczym 2022
17Całkowite obroty BaySF wzrosły o 20%, a zysk operacyjny zwiększył się o 337%. Do poprawy wyników ekonomicznych przyczynił się w największym stopniu wzrost wpływów ze sprzedaży drewna.
Czy LiDAR w telefonie to przyszłość inwentaryzacji lasu?
22Dynamiczny rozwój technologii znacząco poprawia wydajność i jakość naszej pracy. Doskonałym przykładem jest powszechne stosowanie nawigacji satelitarnej, która jeszcze kilkanaście lat temu była dostępna jedynie dla elitarnego grona użytkowników.
Czy to była karpa po drzewie?
24Inwentaryzowanie drzew służy różnym celom – od prowadzenia oceny stanu drzew po przygotowanie inwestycji budowlanej. W związku z tym taki spis z natury różni się szczegółami w zależności od jego przeznaczenia, a osoby zajmujące się jego wykonaniem mogą borykać się z różnymi problemami. O tym i wielu innych zagadnieniach merytorycznych, formalnych i prawnych można było dowiedzieć się podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Krajobrazu i Ogrodnictwa Warsaw Home Green Days w Nadarzynie.
Profesjonalizm, optymizm, rozwój
26Idąc z duchem czasu i jednocześnie maksymalizując zasięg odbiorców, firma Stihl zorganizowała online (25 kwietnia) doroczną konferencję prasową.
Żałobna karta – Pamięci leśnika Witolda Erlickiego, bohatera powstania styczniowego
28Chciałbym przywołać pamięć niezwykłego leśnika, który oddał życie w walce o wolność ojczyzny. Witold Bronisław Erlicki, bo o nim mowa, urodził się 30 lipca 1841 r. w Poznaniu, w rodzinie szlacheckiej, jako syn Feliksa i Antoniny z Sutkowskich.
Żałobna karta – Janusz Bielecki (1939–2023)
2813 marca 2023 r., po długotrwałej chorobie, odszedł mgr inż. Janusz Bielecki – kolega, przyjaciel, emerytowany leśnik, wieloletni dyrektor regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Poznaniu i Radomiu.
Zostawiła po sobie trwały ślad…
30Gdyby żyła, obchodziłaby właśnie 80. rocznicę urodzin. Nie potrafię sobie wyobrazić prof. Simony Kossak jako staruszki. W mojej pamięci wciąż pozostaje kobietą pełną energii, będącą w ciągłym w ruchu.
Z wydawnictw – Natura na wiele sposobów
32W dzisiejszych czasach dzieci coraz rzadziej interesują się naturą, zwierzętami i roślinami. Większość z nas mieszka w miastach, gdzie kontakt z przyrodą jest coraz bardziej ograniczony. Na szczęście mamy pomocne narzędzia, takie jak książki, które mogą wzbudzić ich zainteresowanie życiem zwierząt oraz przyrodą i zabrać je w niezwykłą podróż przez lasy, pola i góry… Oto kilka pozycji (wszystkie ufundowane przez Wydawnictwo Jedność do zdobycia w konkursie dla młodych artystów na str. 13), które szczególnie polecamy małym odkrywcom.
Z notatnika Andrzeja Grzywacza – Lista pamięci wybitnych leśników
34Nasze środowisko zawodowe powinno trwale dbać o wyrazy wdzięczności i pamięć o najwybitniejszych leśnikach praktykach, naukowcach i nauczycielach. Dlatego proponowałem w 2015 r. rozpoczęcie przygotowania do założenia przyrodniczo-historycznego „Lasu pamięci wybitnych leśników” (Silva memoriam).
Z praktyki edukatora – Po pierwsze – nie szkodzić
35Primum non nocere to tekst przysięgi lekarskiej. Jaki mógłby być tekst przysięgi edukatora leśnego? Czy ten z Lasów Państwowych przysięgałby coś innego niż freelancer prowadzący edukację leśną na własną rękę?
Z zagranicy
36- Francja: Równouprawnienie zawodowe kobiet w lasach publicznych
- Stany Zjednoczone: Wyniki inwentaryzacji lasów prastarych
- Szwecja: Orzeczenie sądu ws. odszkodowania za ograniczenie użytkowania lasu
Rynek drzewny
37- Meblarstwo: Raport o produkcji i dystrybucji płyt drewnopochodnych
- Drewno: Wspólna inicjatywa dla przerobu drewna litego
Nadleśnictwo na opak – Leśna trampolina
38– Co wy, hultaje, tam knujecie?! – zawołał podleśniczy Bolesław Kolano do swoich wnuków, którzy – korzystając z czasu wolnego – majsterkowali coś w sadzie.
Regulamin konkursu plastycznego „Odkrywamy tajemnice leśnych mieszkańców”
39