
Przewodniczący ZLP w RP Michał Matłoka wystosował 26 maja w imieniu Związku list otwarty do kandydatów na prezydenta – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Liczący ponad 12 tys. członków ZLP w RP skierowało do kandydatów siedem pytań. Jak piszą związkowcy, są to zasadnicze pytania dotyczące przyszłości polskich lasów, ochrony środowiska i gospodarki leśnej, dzięki której zatrudnienie znajduje ponad 400 tys. pracowników i generującej nawet 6% PKB. Jak podają związkowcy w liście, odpowiedzi na zadane pytania mają pozwolić podjąć środowisku odpowiedzialne decyzje wyborcze.
ZLP w RP pyta więc:
1. Czy w Pana opinii leśnictwo jako dyscyplina naukowa i praktyczna powinna być traktowana jako równorzędny partner w debacie o przyszłości środowiska obok ekologii czy klimatyki?
2. Czy jako Prezydent sprzeciwi się Pan jakimkolwiek formom przekształceń własnościowych, które mogą doprowadzić do prywatyzacji Lasów Państwowych?
3. Sektor leśno-drzewny polskiej gospodarki generuje około 6% produktu krajowego brutto. Czy jest Pan za utrzymaniem obecnego poziomu pozyskania drewna, który jest bezpieczny dla polskich lasów, a zapewnia stabilną sytuację na rynku drzewnym i funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw tej branży?
4. Badania naukowe pokazują, że zbyt duża powierzchnia lasów objęta ochroną bierną (z zaprzestaniem prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej) prowadzi do emisji netto CO2 przez lasy i zmniejszenia zdolności adaptacji lasu do zmian klimatu (na przykład do suszy hydrologicznej). Wobec tego, czy jest Pan za utrzymaniem dotychczasowego modelu zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce, który zapewnia rozwiązania konieczne do adaptacji polskich lasów do zmian klimatu?
5. Bezpieczeństwo kraju opiera się między innymi na sumiennej służbie publicznej, którą w polskich lasach pełnią polscy leśnicy. W ostatnim okresie w mediach pojawiają się publikacje, które w nieuzasadniony sposób podważają autorytet leśników. Czy zgodzi się Pan, że wiedza, doświadczenie, znajomość terenu i zaangażowanie polskich leśników ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa Polski w kontekście trudnej sytuacji międzynarodowej i zwiększania obronności naszego Państwa?
6. Czy podpisze Pan zmianę ustawy o lasach z rozwiązaniami zaproponowanymi ostatnio przez wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożałę (Projekt UD108)? Projekt ten nie został uzgodniony z polskimi leśnikami i w wielu aspektach stanowi zagrożenie dla prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, jest sprzeczny z tendencją deregulacji oraz zapewnia dominującą pozycję organizacji lobbystycznych w procesie konsultowania zasad prowadzenia gospodarki leśnej?
7. Polskie lasy są i powinny być otwarte dla społeczeństwa. Na podstawie ciągłej presji aktywistów zwiększa się ilość obszarów wyłączonych z gospodarki leśnej, objętych ochroną bierną. Powoduje to starzenie się lasów i spadek ich stabilności, co wpływa na wzrost zagrożeń dla osób odwiedzających lasy od zamierających, tracących konary i przewracających się drzew. Leśnicy od lat apelują o wpisanie do polskiego prawa zapisu o wstępie do lasu na własną odpowiedzialność. Czy poparłby Pan taki zapis?
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższa niedzielę – 1 czerwca 2025 roku.