EXPO 2025 – Tradycyjny surowiec w nowoczesnym wydaniu

Fot. www.expo.gov.pl

13 kwietnia w Osace w Japonii rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń promujących zarówno potencjał i dorobek gospodarczy, techniczny i naukowy, jak i kulturę uczestniczących w niej krajów. Wystawa potrwa aż do 13 października i już teraz przyciąga tłumy zwiedzających. Szacuje się, że odwiedzi ją nawet 28 mln osób, z czego aż 3,5 mln będą stanowić goście zagraniczni. W wydarzeniu uczestniczy 161 krajów i regionów oraz dziewięć organizacji międzynarodowych.

Wraz z rozpoczęciem wystawy, uroczyście otwarto Pawilon Polski, który w tym roku jest naprawdę wyjątkowy. Już godzinę przed jego otwarciem ustawiła się do niego długa na kilkadziesiąt metrów kolejka zwiedzających. A jest co podziwiać – spiralny budynek ma powierzchnię blisko 1000 m², a jego konstrukcja i architektura jest oparta głównie na zastosowaniu drewna. Konstrukcja jest finezyjna i nawet z daleka robi ogromne wrażenie.

Hasłem przewodnim udziału Polski w Expo jest – „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Głównym mottem polskiej prezentacji jest tzw. „gen kreatywności” – przekazywana z pokolenia na pokolenie energia, która pozwala działać na rzecz lepszej przyszłości i skutecznie reagować na globalne zmiany i zawirowania. To, według twórców polskiej wystawy, siła napędzająca nowe idee zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Hasło wystawy podkreśla również nietuzinkowość Polaków i ich talent do poszukiwania rozwiązań, które idą w parze z naturą. – Osaka to miejsce, które przez najbliższe miesiące będzie skupiać na sobie uwagę całego świata, ale także przestrzeń dla dialogu o przyszłości, innowacjach i globalnej współpracy. Hasło polskiej obecności na EXPO 2025 doskonale oddaje naszą tożsamość i ambicje. Chcemy pokazać szerokiej publiczności, jak głęboko zakorzenione wartości, takie jak kultura, historia, nauka i tradycja, stają się siłą napędową dla współczesnych osiągnięć i przyszłych innowacji. Chcemy zaprezentować Polskę jako kraj dynamicznych przemian, zaawansowanych technologii, ale również ciekawy jako destynacja turystyczna. Pokażemy polskie innowacje, naukę, kulturę i przedsiębiorczość. Jestem przekonany, że będzie to opowieść o Polsce, która inspiruje, zaprasza do współpracy i odwiedzenia naszego kraju – mówił podczasuroczystego otwarcia pawilonu minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Poza promocją drewna i wyrobów z niego w Japonii nie zabraknie kochanej tam polskiej muzyki Fryderyka Chopina. Polski program gospodarczy na Expo 2025 będzie dotyczył przede wszystkim branż, które mają teoretycznie największy potencjał eksportowy i handlowy w kierunku Azji i samej Japonii. Można tutaj wymienić m. in.: sektor medyczny i farmaceutyczny, sektor kosmetyczny, sektor IT/Fintech, sektor zielonych technologii, sektor rolno-spożywczy oraz sektor gamingowy.

Fot. www.expo.gov.pl