8/2024
W dyrekcjach regionalnych LP i nadleśnictwach podjęli działalność konsultanci ds. kontaktów społecznych, co świadczy o nowym otwarciu LP na dialog. To ważna inicjatywa, ale rzecz w tym, jak efektywna będzie praca tych ludzi. Organizacje ekologiczne wyrażają opinię, że ustanowienie konsultantów może świadczyć o dobrej woli nowego kierownictwa LP, jednak to samo w sobie niewiele zmieni, jeśli nie pójdą za tym rozwiązania systemowe.
7,00 zł brutto
Krótko
4- Obywatelska postawa
- Siekiera zamiast mikrofonu
- Wiosenne grzybobranie
- Bieszczadzkie żubry
- Wygrała „Parabola o lesie”
Informacje
4- Instytut Badawczy Leśnictwa – Nowy szef
- Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Stery przejęte
- „Białowieża Forest” – Ekspert od unikalnego lasu
- LP w Krośnie – Kolektant z Nienowic
- Odnowienia – Harcerze ponownie sadzili las
Z wydawnictw – Cywilizacyjna rola lasów
7Niedawno ukazała się praca zbiorowa napisana przez dziewiętnastu naukowców reprezentujących cztery główne ośrodki nauk leśnych – SGGW, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i IBL, pod redakcją naukową prof. Tomasza Boreckiego.
Powiedzieli nam – Maria Nowicka-Szpakowicz, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Białowieża
7O ptasich strefach i drzewach dziuplastych mówi Maria Nowicka-Szpakowicz, starszy specjalista służby leśnej ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Białowieża.
Zimowa Szkoła Leśna – osiągnięcia, problemy i wyzwania leśnictwa (cz. 2)
8Tegoroczna Zimowa Szkoła Leśna obfitowała w aktualne tematy, dlatego kontynuujemy relację z sesji. Drugi dzień ZSL rozpoczął się wystąpieniem Jarosława Sochy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, otwierającym trzeci blok referatowy „Nauki leśne w kształtowaniu dorobku leśnictwa”. Omówił on osiągnięcia i wyzwania nauk leśnych z zakresu zarządzania zasobami leśnymi. Podkreślił, że jedną z kluczowych kwestii jest posiadanie wiarygodnych danych o wielkości i stanie tych zasobów.
Przyszłość drewna
12Jaka przyszłość czeka drewno w naszym kraju w najbliższych dekadach? Jakie konsekwencje przyniosą zmiany klimatyczne dla środowiska naturalnego i gałęzi gospodarki opartych o przetwarzanie drewna? Wokół tych zagadnień krążyła tematyka konferencji „Przyszłość drewna”.
Nowe otwarcie na dialog
17W dyrekcjach regionalnych LP i nadleśnictwach podjęli działalność konsultanci ds. kontaktów społecznych, co świadczy o nowym otwarciu LP na dialog. To ważna inicjatywa, ale rzecz w tym, jak efektywna będzie praca tych ludzi. Organizacje ekologiczne wyrażają opinię, że ustanowienie konsultantów może świadczyć o dobrej woli nowego kierownictwa LP, jednak to samo w sobie niewiele zmieni, jeśli nie pójdą za tym rozwiązania systemowe.
Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku gospodarczym 2023
21Ruszamy z kolejnym przeglądem wyników europejskich lasów państwowych. Rozpoczynamy od BaySF, których całkowite przychody wzrosły o 25% pomimo zarysowującej się na niemieckim rynku ogólnej tendencji spadkowej. Średnia cena sprzedaży drewna osiągnęła rekordowy poziom. Zysk operacyjny wzrósł o 60%.
Aktywność PZZL w działaniach grupy roboczej ds. lasów
28Aktywność kluczowej organizacji w Polsce w sferze leśnictwa niepaństwowego, którą jest Polski Związek Zrzeszeń Leśnych (PZZL), zarówno na forum krajowym, jak i zagranicznym stanowi właściwe podłoże dla zabezpieczenia interesów właścicieli lasów prywatnych. PZZL podejmuje szereg działań na forum krajowym oraz europejskim, m.in. podczas spotkań przy Komisji Europejskiej. Przedstawiciele PZZL są stałymi ekspertami w zakresie leśnictwa grupy roboczej ds. lasów działającej przy Copa-Cogeca w Brukseli. Warto przybliżyć zeszłoroczną aktywność organizacji w działaniach europejskich.
Przyroda online – Przegląd artykułów opublikowanych w czasopiśmie „Sylwan” (cz. 1)
3021 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów. Postanowiłam uczcić to wydarzenie, dokonując przeglądu artykułów opublikowanych na łamach „Sylwana” – najstarszego czasopisma leśnego.
W locie – Nawet samotnika wiosna dotyka
31Czasami krajowe nazwy ptaków są zupełnie nietrafione, jednak w tym przypadku to był strzał w dziesiątkę. Samotnik niechętnie gromadzi się w stada, unika większych zbiorowisk, wędruje w pojedynkę, a gnieździ się w ustronnych, izolowanych miejscach. Pewnego razu postanowiłem wybrać się w odwiedziny do samotnika i… z tego też nie był zadowolony.
Auto do lasu – Jeep po europejsku
32Model Grand Cherokee trafił do polskiej oferty Jeepa w drugiej połowie lat 90. i od tego czasu cieszył się niesłabnącą popularnością. Niestety zaostrzenie norm emisji spalin w krajach Unii Europejskiej sprawiło, że na rynkowy debiut ostatniej generacji trzeba było trochę poczekać. Powód? Brak silnika, który mógłby napędzać „europejskie” wersje.
AUTOporadnik – Zakup to nie koniec wydatków
33Kupno używanego samochodu to tylko pozornie prosta sprawa. Nawet doskonale utrzymane, zadbane i bezwypadkowe samochody często wymagają pozakupowych inwestycji, które wynikają głównie z przebiegu i wieku, a nie złej woli osoby, która sprzedała nam auto. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy historia pojazdu nie jest do końca jasna albo wiarygodność sprzedającego jest… dyskusyjna.
Z notatnika Andrzeja Grzywacza – 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych
34W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” Emilian Szczerbicki zaprezentował koncept utworzenia 100 rezerwatów z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia Lasów Państwowych. Pojęcie „rezerwat przyrody” wywodzi się od słowa „rezerwa”, czyli pewnego zapasu chronionych, cennych siedlisk, zagrożonych i rzadkich roślin, zwierząt i grzybów, ekotypów drzew, odmian, ras, wyjątkowych obiektów przyrody nieożywionej, krajobrazów.
Z praktyki edukatora – Edukacyjny krok w gospodarkę
35Niby wiemy, że z drzew jest drewno – czyli surowiec dla przemysłu – i że to z wielu względów dobry surowiec, ale zwykle wolimy chyba o tym tylko opowiadać, a pokazujemy jednak drzewa i las – funkcjonujący, żywy system przyrodniczy. Nie jest tak?
Z zagranicy
36- Austria – Trybunał Obrachunkowy krytycznie o stanie lasów
- Bawaria, Niemcy – Poprawa sytuacji gospodarstw leśnych
- Anglia, Wielka Brytania – Najstarszy na świecie las kopalny
Rynek drzewny
37- Wyniki KPPD za 2023 rok – Spadek sprzedaży o 25%
- Technologie – Wyjątkowe deski
- Przemysł papierniczy – Dobra rentowność mimo spadku sprzedaży
Felieton z drzazgą – Leśna skrzynka kontaktowa
38To, że w tych niespokojnych czasach Lasy Państwowe będą miały pod górkę, jest sprawą oczywistą. Muszą podejmować szereg działań, które pozwolą im ominąć wszelkie odmęty i rafy, a kunom i wiewiórkom zachować ich spokojne siedziby.
Krzyżówka
39