
Federacja Rosyjska Projekt zmian w kodeksie leśnym Finlandia Nowy dyrektor Metsähallitusa Niemcy Więcej myśliwych Malezja Surowsze prawo leśne Europa Środkowa Gospodarka leśna a ochrona klimatu
Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji przygotowało projektzmian w kodeksie leśnym Federacji Rosyjskiej mających na celu zwalczenienielegalnego pozyskiwania drewna w lasach i handlu tym surowcem. Obecnie osobynielegalnie pozyskujące drewno są w Rosji rzadko zatrzymywane bezpośrednio namiejscu. Przyczynia się do tego ograniczony stan liczebny personeluadministracji leśnej. Projektowane zmiany mają przede wszystkim umożliwićszybką identyfikację osób podejmujących nielegalne działania w lasach.

Jedną z przewidzianych zmian jest wprowadzenie do kodeksuleśnego przepisu mówiącego, że samo przebywanie w lesie osób z maszynami iurządzeniami przeznaczonymi do pozyskiwania, zrywki lub wywozu drewna,niezwiązane z wypełnianiem świadczeń z zakresu ochrony lasu, uznaje się zatożsame z pozyskiwaniem drewna przez te osoby. Katalog takich maszyn i urządzeńma zostać zatwierdzony przez rząd Federacji Rosyjskiej.
Lasy w Rosji są własnością państwa. Rosyjskie prawo leśneprzewiduje możliwość dzierżawy lasu i nabycie praw do jego użytkowania w drodzeprzetargu. Do 2007 r. organizacją i prowadzeniem gospodarki leśnej zajmowałysię gospodarstwa leśne (leschozy) będące jednostkami budżetowymi. Obecniegospodarstwa te pełnią jedynie funkcje administracyjne i nadzorcze. Prace leśnesą wykonywane przez prywatne przedsiębiorstwa.
Źródło: www.rosleshoz.gov.ru
Nowy dyrektor Metsähallitusa
Decyzją fińskiego rządu nowym dyrektorem generalnym państwowegogospodarstwa parkowo-leśnego Metsähallitus został mianowany na kadencję 2020–24Juha S. Niemelä. Powołanie nastąpiło na wniosek ministra rolnictwa i leśnictwa.Przez ostatnie cztery lata Juha S. Niemelä zajmował stanowisko dyrektorageneralnego Departamentu Zasobów Naturalnych w Ministerstwie Rolnictwa iLeśnictwa. Wcześniej był dyrektorem generalnym Centrum Rozwoju Gospodarczego,Transportu i Środowiska w Środkowej Finlandii. Niemelä posiada stopień naukowydoktora z zakresu rolnictwa i leśnictwa oraz tytuł magistra zarządzania. Przezwiele lat był też pracownikiem naukowo-dydaktycznym na UniwersytecieHelsińskim.
Powstałe 160 lat temu państwowe gospodarstwo parkowo-leśneMetsähallitus zarządza jedną trzecią obszaru lądowego i wodnego Finlandii. Składasię z dwóch segmentów – gospodarczego (samofinansującego się) ipaństwowoadministracyjnego (finansowanego głównie z budżetu państwa). Trzonsegmentu gospodarczego stanowi spółka akcyjna Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa(MM Oy), która ma w swojej pieczy 3,5 mln ha fińskich produkcyjnych lasówpaństwowych. Przychody spółki stanowią przeszło 90% przychodów całegoMetsähallitusa. Segmenty gospodarczy i państwowoadministracyjny oddzielone sąod siebie finansowym „firewallem” (obustronna niedopuszczalność przepływówtransferowych).
Źródło: www.metsa.fi
Więcej myśliwych

W 2019 r. ważną kartę myśliwską posiadało w Niemczech 388,5tys. osób. To o 4,1 tys. osób więcej niż w 2018 roku. Od czasu zjednoczeniaNiemiec w 1990 r. liczba myśliwych w tym kraju wzrosła o blisko 1/4. Najwięcejmyśliwych pochodzi z takich landów, jak Nadrenia Północna-Westfalia (87,6 tys.osób), Bawaria (48,0 tys.) i Badenia-Wirtembergia (46,8 tys.). W całychNiemczech na 1 tys. mieszkańców przypada 4,7 myśliwego. Kobiety stanowią 7%myśliwych. W 2019 r. egzaminu łowieckiego nie zaliczyło 19% dońprzystępujących.
Źródło: www.jagderleben.de
Surowsze prawo leśne
Rząd Malezji przygotowuje nowelizację liczącego jużkilkadziesiąt lat prawa leśnego tego kraju z myślą o zwiększeniu skutecznościochrony krajowych lasów deszczowych przed nielegalnym pozyskiwaniem drewna.Projekt noweli przewiduje nakładanie surowszych sankcji karnych, w tym karypozbawienia wolności i kary grzywny, na osoby nielegalnie pozyskujące drewno. W2019 r. ekolodzy domagali się od władz Malezji wprowadzenia do konstytucji iodpowiednich ustaw zmian umożliwiających efektywne zwalczanie nielegalnegoużytkowania lasu, korupcji i zanieczyszczania środowiska. Rząd planujedokonanie nowelizacji do końca 2020 roku.
Malezja należała w 2019 r. do grupy sześciu krajów onajwiększym rozmiarze wylesień. Malezyjska gospodarka leśna podlega zasadniczowładzom stanowym, a nie federalnym.
To wg ekologów skutkuje przedkładaniem interesówekonomicznych nad ochronę przyrody i prawa ludności rdzennej. Stany Malezji,choć zdają sobie sprawę z potrzeby zatrzymania deforestacji, zdecydowanie sięjednak przeciwstawiają zmianom w konstytucji, które ograniczyłyby stanowąkontrolę nad lasami.
O kompromis będzie więc bardzo trudno.
Źródło: www.panelsfurnitureasia.com
Gospodarka leśna a ochrona klimatu
Zrównoważona gospodarka leśna typu środkowoeuropejskiegownosi większy wkład w ochronę klimatu niż pozostawianie lasów do naturalnegorozwoju. Takie są wyniki opracowania analitycznego opublikowanego w czasopiśmie„Global Change Biology – Bioenergy”(https://onlinelibrary.wiley.com/journal/17571707). Zespół naukowców zniemieckiego Instytutu Biogeochemii im. Maxa Plancka, pracujący podkierownictwem prof. Ernsta-Detlefa Schulzego, zbadał różnice we wpływie nabilans klimatyczny między lasami zagospodarowanymi zgodnie z zasadązrównoważonego rozwoju a nieużytkowanymi lasami strefy umiarkowanej. Naukowcydoszli do wniosku, że podstawowym wkładem zrównoważonej gospodarki leśnej wochronę klimatu jest substytucja paliw kopalnych przez drewno użytkowaneenergetycznie.
W strefie umiarkowanej pochłanianie i emisja CO2 przez lasynieużytkowane mniej więcej się równoważą. Lasy zagospodarowane w sposóbzrównoważony cechują się natomiast większym pochłanianiem CO2. Jednak o trwałympozytywnym efekcie klimatycznym przesądza wg niemieckich naukowców dopieroenergetyczne użytkowanie drewna (urzeczywistniane bezpośrednio lub po upływieokresu jego materiałowego wykorzystania), umożliwiające substytuowanie paliwkopalnych. W przeliczeniu na 1 ha i rok energetyczne użytkowanie drewnapochodzącego z lasu zagospodarowanego zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwojupozwala na zaoszczędzenie 900 l oleju opałowego, co dopowiada ograniczeniuemisji CO2 związanej ze spalaniem paliw kopalnych o 3,5 t. Taki rozmiarredukcji emisji jest dziesięciokrotnie większy od wzrostu akumulacji CO2, jakimożna uzyskać w lasach nieużytkowanych w następstwie zwiększenia się zapasu napniu. Niestety, obecnie w oficjalnych kalkulacjach bilansu CO2 pozyskiwaniedrewna jest traktowane z góry jako emisja. Źródło:www.forstpraxis.de
Opr. A.S.