Edukacja ekologiczna – Krzewienie wiedzy o zagrożeniach lasu

Wraz z początkiem roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa ruszył projekt „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”. 21 marca umowę na finansowanie przedsięwzięcia podpisali dyrektor IBL-u Jacek Hilszczański i zastępczyni dyrektora departamentu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katarzyna Zaczek.

Kierownik projektu Artur Sawicki (z lewej), Katarzyna Zaczek (NFOŚiGW) oraz Jacek Hilszczański (dyrektor IBL-u)
Fot. Marek Zuchmantowicz (NFOŚiGW)

Inicjatywa potrwa do 30 czerwca 2022 r., a na jejfinansowanie NFOŚiGW przeznaczył ponad 1,9 mln zł z programu priorytetowego5.5. „Międzydziedzinowe. Edukacja ekologiczna”.

Projekt ma charakter edukacyjno-prewencyjny i będzieprowadzony na terenie całej Polski, ze szczególnym naciskiem w czterechregionach kraju o dużym nasileniu klęsk żywiołowych. W woj. łódzkim najwięcejuwagi zostanie poświęcone pożarom lasów, z kolei w woj. podlaskim celem staniesię szerzenie wiedzy o gradacjach owadów i antropogenicznych zniszczeniachgleby. W woj. kujawsko-pomorskim edukacja będzie wycelowana w szkody od wiatrui zanieczyszczenia powietrza, a suszy i opadom atmosferycznym poświęci sięuwagę w mazowieckim.

By zrealizować postawione przed projektem cele, szkolenieprzejdzie 720 trenerów liderów, dla których zostaną opracowane materiałydydaktyczne. Do tej grupy będą należeli nauczyciele, liderzy organizacjipozarządowych, edukatorzy i strażacy z OSP. Powstaną też film i diaporamy„Leśne żywioły”, działacze projektu będą gościć w radiu. Spodziewać się teżnależy konferencji, gier i ogólnopolskich konkursów. Dzięki temu wzmocni sięświadomość społeczeństwa nt. przyczyn, skutków i przeciwdziałania klęskomżywiołowym przez leśników.

SLV.