
Finlandia Za mało pożarów leśnych Słowacja Nowe zasady przetargów na pozyskanie Łotwa Architektoniczne wyróżnienie dla LVM Litwa Pierwsze półrocze VMU
O ile inne kraje borykają się z niszczycielskimi pożaramileśnymi, o tyle w Finlandii występuje odwrotny problem: z punktu widzeniaochrony przyrody pożarów leśnych jest w tym kraju zbyt mało.
![]() |
Henrik Lindberg, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych Regionu Häme, jest uznanym specjalistą w dziedzinie pożarów leśnych i kontrolowanego wypalania lasu Fot. www.smy.fi |
– Spalony las to jedno z najrzadszych siedlisk w Finlandii –mówi Henrik Lindberg, uznany specjalista w dziedzinie pożarów leśnych,pracownik naukowy Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych Regionu Häme. W 2017 r.pożary leśne strawiły tylko 470 ha lasów na obszarze leśnym o powierzchni 26mln ha. Ostatnim rokiem, w którym w Finlandii spłonęło więcej niż tysiąchektarów lasów, był 2006. Zdaniem Lindberga w Finlandii roczna powierzchniapożarzysk w lasach powinna sięgać kilku tysięcy hektarów, aby mogły mieć oneistotne znaczenie ekologiczne. 100–200 lat temu pożary leśne obejmowały oddziesiątek tysięcy do przeszło stu tysięcy hektarów fińskich lasów.
Liczba pożarów leśnych w Finlandii jest zaskakująco małanawet w porównaniu z sąsiednim krajem – Szwecją, w której tego lata pożarystrawiły ponad 25 tys. ha lasów. Różnicę w skali pożarów leśnych w tych dwóchkrajach nordyckich tłumaczy nie klimat czy szata roślinna, lecz odmiennośćinfrastruktury i gospodarki leśnej. Po pierwsze, w Finlandii jest gęsta siećdróg leśnych (120 tys. km), które opóźniają rozprzestrzenianie się ognia. Tęsamą funkcję pełnią liczne jeziora, rzeki i mokradła. Po drugie, fińskawłasność leśna jest stosunkowo rozdrobniona, co przekłada się na niewielką powierzchnię wydzieleń leśnych (2–3 ha).To z kolei oznacza duże zróżnicowanie powierzchni lasów pod względem ichtraktowania gospodarczego. Takie zróżnicowanie również opóźniarozprzestrzenianie się ognia.
Pożarzysko traci znaczenie ekologiczne, jeżeli nie jestchronione. Chroniona powierzchnia powinna być jednak odpowiednio duża. Wwarunkach fińskich minimum to pół hektara. Dobrowolne objęcie pożarzyskaochroną może być subsydiowane przez państwo.
W fińskiej debacie publicznej pojawiają się głosy, że pożaryleśne nie powinny być zwalczane tak efektywnie jak dotąd, są one bowiemelementem przyrody. Odmienną opinię wyraża prof. Pekka Kauppi z UniwersytetuHelsińskiego: – Zapobieganie pożarom lasów jest ważne zarówno ze względu nagospodarkę leśno-drzewną, jak i z uwagi na zmianę klimatu. Jednym z zadańpolityki ekologicznej powinno być zapobieganie powstawaniu pożarów leśnych iutrzymywanie wysokiego poziomu zdolności ich efektywnego zwalczania.
Źródło:www.smy.fi
Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi, opracowały zasady zamawiania usług leśnych z zakresupozyskiwania drewna, mające obowiązywać w latach 2019–22. Nowy modelprzetargów, wynegocjowany z reprezentacjami firm zajmujących się pozyskaniem drewna,ma wprowadzić czteroletnie umowy ramowe i stworzyć lepsze warunki konkurencjidla drobnych przedsiębiorców leśnych.
![]() |
W przeciwieństwie do pierwotnych zamierzeń LSR będą zawierały umowy na pozyskanie dla każdego ze 129 leśnictw osobno Fot. www.pxhere.com |
LSR wycofały się z pierwotnie planowanej zasady „Jedna firmaświadcząca usługi w zakresie pozyskania drewna na jedno regionalne gospodarstwoleśne” (LSR składają się z 23 gospodarstw regionalnych) i ostatecznie przyjęłyregułę jednej firmy na jedno leśnictwo (w LSR jest łącznie 129 leśnictw).Przetargi będą organizowane na poziomie regionalnych gospodarstw leśnych. Kryteriumprzetargowym będzie cena całości pozyskania w okresie czterech lat. Umowywieloletnie mają umożliwić przedsiębiorcom leśnym inwestowanie w modernizacjęparku maszynowego.
LSR działają w formie przedsiębiorstwa państwowego. Podswoim zarządem mają 900 tys. ha lasów. W 2017 r. zatrudniały przeciętnie 3566osób, w tym 1286 pracowników na stanowiskach robotniczych.
Źródło:www.lesy.sk
Rada Architektów Europy (ACE) promuje projekty budynkówniskoenergetycznych, które przyczyniają się do ochrony klimatu i redukcjiemisji CO2. Wśród wybranych przez ACE 20 najlepszych w Europie przykładówrealizacji takich projektów znalazło się Leśne Centrum Obsługi Klienta wmieście Dundaga, wybudowane przez Łotewskie Lasy Państwowe (LVM). Łotewskiprojekt łączy efektywność energetyczną z nowoczesną stylistyką, naturalnymimateriałami i komfortową atmosferą dla pracowników i klientów. Konstrukcjabudynku jest wykonana z różnych rodzajów materiałów drzewnych. Do ogrzewaniasłuży biomasa drzewna. Centrum wyposażono m.in. w panele słoneczne, systemgromadzenia wody deszczowej i okna z potrójnymi pakietami szyb.
LVM zarządzają lasami o powierzchni 1,39 mln ha, czyli blisko połową wszystkich lasów Łotwy.Działają w formie niegiełdowej spółki akcyjnej. Zatrudniają ok. tysiąca osób.Rocznie pozyskują ok. 5,7 mln m3 drewna przy przyroście równym 12 mln m3.
Źródło:www.lvm.lv
Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) zanotowało wpierwszym półroczu 2018 r. – i zarazem pierwszym półroczu swojego działania wformie scentralizowanego przedsiębiorstwa państwowego – przychody i kosztyoperacyjne w wysokości odpowiednio 90,14 mln i 77,51 mln euro. Oznacza towzrost przychodów o 6% i spadek kosztów operacyjnych o 3% w stosunku do wynikóww pierwszym półroczu 2017 r., uzyskanych łącznie przez 42 litewskienadleśnictwa państwowe, które wtedy działały jeszcze jako osobneprzedsiębiorstwa państwowe.
Sprzedaż drewna, główne źródło przychodów VMU, osiągnęła wpierwszej połowie 2018 r. poziom 84,22 mln euro (+8%). Pozyskanie drewnawyniosło 1,75 mln m3 (-12%). Średnia cena drewna okrągłego sięgnęła 47,9euro/m3 (+22%).
VMU zarządza lasami o powierzchni 1,09 mln ha. Zatrudnia ok.3,2 tys. osób. W całym 2018 r. planuje pozyskanie 3,6 mln m3 drewna.