BHP w lesie – PIP o bezpieczeństwie pracy w zulach

Państwowa Inspekcja Pracy podała dane z kontroli przestrzegania bezpieczeństwa w zulach przeprowadzanej w latach 2014–16. Zbadała w tym okresie 128 wypadków, w których poszkodowane zostały 133 osoby, a 45 poniosło śmierć. Oznacza to wzrost liczby wypadków przy pracach w lesie względem lat ubiegłych.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej(6 lutego), na której prezentowano informację o bezpieczeństwie w zulach, dyrektorDepartamentu Nadzoru i Kontroli GIP Jakub Chojnicki (pierwszy z lewej, obokWiesław Łyszczek, główny inspektor pracy) sygnalizował, że obok branżybudowlanej to właśnie zatrudnieni przy pozyskaniu drewna są najbardziejnarażeni na utratę życia i zdrowia w pracy.

Fot. Arch. PIP

Jak podała PIP, 80% wypadków śmiertelnych spowodowanych byłouderzeniem przez spadający pień lub gałąź (to także przyczyna 90% ciężkichobrażeń ciała).

W wyniku profilaktycznych działań kontrolnych w raportowanymokresie PIP przerwała pracę w 227 zakładach. Przyczyny? Głównie nieprawidłowe izagrażające bezpieczeństwu pracy prowadzenie prac ścinkowych lub złewyposażenie drwali w środki ochrony osobistej (zanotowano aż 284 takieprzypadki). Na skutek interwencji PIP w 311 zakładach przywrócono sprawność sprzętu. Inspekcjanakazywała również przeprowadzenie szkoleń, wdrożenie instrukcji BHP.Kontrolerzy ujawnili też nieprawidłowości w badaniach lekarskich zatrudnianychrobotników. W ciągu trzech lat PIP przeszkoliła 2,5 tys. właścicieli,brygadzistów i pracowników zuli w zakresie BHP prac w lesie.

SLV.