Z zagranicy 9/2017

Litwa Fotooptyczny pomiar drewna w lesie Słowacja Nowe zasady dostaw drewna Finlandia Wyniki finansowe Metsähallitusa w 2016 roku

Litwa
Fotooptyczny pomiar drewna w lesie

Litewskie Ministerstwo Środowiska, sprawujące władzę nadgospodarką leśną Litwy, usankcjonowało w listopadzie 2016 r. fotooptycznypomiar drewna okrągłego w lesie. Decyzja została podjęta w oparciu o wynikitestów praktycznych, które trwały od maja 2016 roku. Zezwolenie na stosowaniefotooptycznego pomiaru drewna daje Litewskim Lasom Państwowym możliwośćefektywniejszej i szybszej odbiórki drewna. Pracownicy terenowi odbywająodpowiednie szkolenia. Jak informuje dyrektor generalny Litewskich LasówPaństwowych Rimantas Prūsaitis, początki stosowania nowej metody pomiaru drewnabywają może nieco trudne, ale po zakończeniu fazy wdrażania ostateczne wynikipokazują przewagę inteligentnej technologii nad pomiarem ręcznym, który wymagadużych nakładów czasowych i niepomiernie absorbuje personel.

Litewskie Lasy Państwowe stanowią jak dotąd grupę 42nadleśnictw, mających status przedsiębiorstw państwowych. MinisterstwoŚrodowiska planuje jednak scalenie ich w jedną firmę państwową. Zatrudniająceok. 4 tys. pracowników Litewskie Lasy Państwowe mają w swojej pieczy obszarleśny o powierzchni 1,06 mln ha. Przy rocznych przychodach na poziomie 160 mlneuro wygospodarowują zysk operacyjny rzędu 6 mln euro i odprowadzają do budżetupaństwa dywidendę w wysokości ok. 25 mln euro.

Źródło: www.gmu.lt

 

Słowacja
Nowe zasady dostaw drewna

Słowackie przedsiębiorstwa przerabiające drewno czeka w 2018r. zmiana zasad dostaw surowca drzewnego z lasów państwowych. Podstawowymkryterium rozdzielania drewna między jego przetwórców będzie rzeczywistyrozmiar przerobu surowca. Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzającesłowackimi lasami państwowymi, będą zawierały z głównymi przedsiębiorstwamidrzewnymi umowy na okres 3–5 lat. Ma to zapewnić słowackim przetwórcom drewnaodpowiedni poziom zaopatrzenia w surowiec oraz umożliwić im strategiczneplanowanie i rozwój.

Nowe zasady zostały uzgodnione między kierownictwem LSR iprzedstawicielami Słowackiego Stowarzyszenia Przetwórców Drewna (ZSD). – Negocjacjemające na celu doprecyzowanie niektórych szczegółów nadal trwają, alepodstawowa koncepcja dostaw drewna w przyszłym okresie została już wypracowana –informuje Marian Staník, dyrektor generalny LSR. Między LSR a ZSD występująjeszcze rozbieżności co do wysokości gwarantowanych dostaw w drugim inastępnych latach obowiązywania umowy oraz co do ustalania ilości surowcaprzerabianego przez poszczególne przedsiębiorstwa.

Współpraca słowackich Lasów z przetwórcami drewna przywypracowywaniu kształtu umów średnioterminowych, których podstawą jest uczciwydostęp do surowca drzewnego, stwarza zdaniem przetwórców drewna przesłanki dlarozwoju branży leśno-drzewnej na Słowacji. Wprowadzenie takich umów do praktykihandlowej będzie urzeczywistnieniem decyzji słowackiego rządu o wykorzystaniupotencjału drewna jako strategicznego surowca Słowacji.

Dotychczas LSR zawierały z długoletnimi odbiorcami drewnaumowy na okres od kwartału do roku. Wyjątkiem były 10-letnie kontraktystrategiczne. W następnym roku LSR nadal będą sprzedawały drewno także w trybieelektronicznej sprzedaży aukcyjnej. W 2017 r. planują dostawy drewna w łącznejilości 3,9 mln m3.

Lasy Republiki Słowackiej zanotowały w 2016 r. przychodyrzędu 218,69 mln euro (ok. 962 mln zł)i zysk brutto w wysokości 8,56 mln euro(ok. 38 mln zł). Do budżetu państwa odprowadziły 5,3 mln euro (ok. 23 mln zł)jako dywidendę za rok 2015.

Pozyskanie drewna osiągnęło poziom 4,3 mln m3. Lasom świerkowym LSR mocno dawały się we znaki korniki. – Dlaleśników klęska ta oznacza straty w przychodach i przesycenie rynkusortymentami, na które jest mniejszy popyt. W rezultacie powstaje presja nadalsze obniżanie cen drewna. Z kolei drzewiarzom brakuje surowca dobrej jakości– mówi Marian Staník, dyrektor generalny LSR. W minionym roku przeciętna cenadrewna, uzyskana przez LSR, wyniosła 47,68 euro/m3 (ok. 210 zł). Ceny drewnaiglastego i liściastego kształtowały się przeciętnie na poziomie odpowiednio50,75 i 44,77 euro/m3.

LSR działają w formie przedsiębiorstwa państwowego. W swojejpieczy mają blisko 900 tys. ha lasów państwowych, co stanowi prawie 45%wszystkich lasów na Słowacji. Na koniec 2016 r. LSR zatrudniały 3489 osób, wtym ok. 1250 pracowników na stanowiskach robotniczych.

Źródło: www.lesy.sk

Finlandia
Wyniki finansowe Metsähallitusa w 2016 roku

Segment podmiotów gospodarczych fińskiego koncernuMetsähallitus, obejmującego lasy państwowe i parki narodowe, uzyskał w ub. rokuwyniki niewiele gorsze niż w 2015 r. pomimo perturbacji związanych ze zmianąformy organizacyjno-prawnej swojej podstawowej jednostki – GospodarstwaLeśnego. Skonsolidowane przychody segmentu gospodarczego sięgnęły 333 mln euro(ok. 1,46 mld zł). Zysk operacyjny wyniósł 103,3 mln euro (ok. 454,6 mln zł).

Osiągnięty rezultat świadczy o tym, że nasz personeldziałał w sposób niezawodny i bardzo wydajny nawet wtedy, gdy zmiany ustawy olasach państwowych i parkach narodowych przyniosły wiele dodatkowej pracyzwiązanej z przyjęciem nowej struktury – mówi Pentti Hyttinen,dyrektor generalny Metsähallitusa.

Rada nadzorcza Metsähallitusa zaproponowała fińskiemurządowi pobrać od lasów państwowych dywidendę za 2016 r. w wysokości 96 mlneuro (ok. 422,5 mln zł). W Finlandii ostateczna decyzja o dystrybucji zyskówwygospodarowanych przez firmy państwowe należy do parlamentu. Za rok 2015Metsähallitus odprowadził do budżetu państwa dywidendę w wysokości 106 mlneuro. Trafiające do kasy publicznej podatki, opłaty, dywidenda i inne wpływy zgospodarki leśnej to tylko jedne z wielu świadczeń, jakie Metsähallituswypełnia na rzecz społeczeństwa. – W naszej działalności jest tak, że nakażde dwa euro, które wygospodarowujemy, musi przypadać co najmniej jedno euroświadczeń niefinansowych na rzecz państwa – podkreśla PenttiHyttinen. Wartość takich nierekompensowanych świadczeń, wykraczających pozazobowiązania ustawowo nałożone na lasy państwowe, przekroczyła w 2016 r. 56 mlneuro (ok. 246 mln zł).

Podstawową jednostką segmentu podmiotów gospodarczychMetsähallitusa jest Gospodarstwo Leśne, które ma formę niegiełdowej spółkiakcyjnej (do 15 kwietnia 2016 r. działało na zasadach przedsiębiorstwapaństwowego). Jednostka ta ma w swoim zarządzie 3,5 mln ha lasów. Zatrudnia ok.300 pracowników na stanowiskach nierobotniczych i 430 robotników leśnych.Pozyskuje rocznie ok. 6 mln m3 drewna przy przyroście 11 mln m3. Za prawo do pozyskiwania drewna płaci państwu 80 mln euro rocznie.Przedsiębiorcy leśni, którzy świadczą usługi na rzecz Gospodarstwa Leśnego,zatrudniają w sumie przeszło 1000 pracowników.

Drugi segment koncernu Metsähallitus, oddzielony od segmentugospodarczego finansowym „firewallem” (osobne rozliczanie się,niedopuszczalność przepływów transferowych), tworzy finansowana głównie zbudżetu państwa jednostka o nazwie Parki i Dzika Przyroda Finlandia (P&WF),mająca w swej pieczy 39 fińskich parków narodowych oraz kilkadziesiąt ważnychobiektów fińskiego dziedzictwa kulturowego. W 2016 r. łączny fundusz jednostkiP&WF, zatrudniającej ok. 550 pracowników, kształtował się na poziomie 63mln euro (ok. 277 mln zł).

Źródło: www.metsa.fi

Opr. A.S.