Moratorium na łosia – Minister się wycofał?

25 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska wprowadzające zmiany w okresie polowań na zwierzęta łowne. Jego zapisy znosiły obowiązujące od 2011 r. moratorium na łosie.

Możliwość polowania na łosie, od 10 listopada,rozporządzenie ograniczało terytorialnie do województw lubelskiego, podlaskiegoi warmińsko-mazurskiego oraz na wschód od Wisły w województwach pomorskim,kujawsko-pomorskim i mazowieckim w miejscach, gdzie zagęszczenie łosi wynosi conajmniej pięć osobników na 1 tys. ha powierzchni leśnej i bagiennej. Wkolejnych latach polowania miały być możliwe w okresach od 1 września do 30listopada (byki) i od 1 października do 31 grudnia (klępy i łoszaki).Uzasadnieniem zniesienia moratorium były m.in. dobra kondycja populacji, wzrostszkód w uprawach rolnych i leśnych, rosnąca liczba zdarzeń komunikacyjnych zudziałem łosi i prawdopodobieństwo pojawienia się przewlekłej chorobywyniszczającej.

W sprawie interweniowali obrońcy zwierząt, organizując akcję„Jestem z łosiem”. Zbierane są też podpisy pod wnioskiem o uznanie łosia zagatunek chroniony. U ministra Szyszko interweniowali też naukowcy z KomitetuBiologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Ich zdaniem łoś jest gatunkiem bardzowrażliwym na eksploatację łowiecką i jest ryzyko, że po zniesieniu moratoriumna odstrzał liczebność populacji załamie się, jak w latach 90. XX w.

Minister najwyraźniej wziął pod uwagę te głosy, wycofującsię 26 października z wprowadzenia rozporządzenia. Uchylenie rozporządzeniaresort skomentował potrzebą ponownego przeanalizowania wprowadzenia okresówpolowań i ich terminów. Zaprosił też do dyskusji: W związku z dużymzainteresowaniem społecznym, Ministerstwo Środowiska ponownie zaprasza doogólnopolskiej merytorycznej dyskusji dotyczącej lawinowo postępującego zanikubioróżnorodności (od Zachodu) na obszarach Natura 2000 przy jednoczesnymgwałtownym wzroście populacji gatunków takich jak wilk, żubr, bóbr, kormoran,dzik

UZ