
W portalu rządowego procesu legislacyjnego 26 września opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Wskazuje ono minimalne obwody drzew mierzone na pierśnicy (w zależności od gatunku), kwalifikujące je na pomniki przyrody oraz walory wyróżniające drzewo lub drzewa, pozwalające je uznać za pomnik przyrody (np. zaawansowany wiek, unikatowy pokrój, walory kulturowe). Niezmiennie to rady miast lub gmin poprzez uchwałę ustanawiałyby pomnik przyrody.
Konieczność określenia w formie rozporządzenia kryteriówuznawania drzew za pomniki wiąże się z nowymi zasadami zezwalania na wycinkędrzew. Po wejściu w życie rozporządzenia gminy będą mogły zgłosić sprzeciwwobec zamierzonej wycinki drzewa przekraczającego te wymiary, nawet gdy miałobybyć wycięte przez osobę fizyczną bez związku z działalnością gospodarczą.
W konsultacjach społecznych zwrócono resortowi uwagę m.in.na problem z pomiarami okazów wielopniowych na pierśnicy i zastosowaniewyższych obwodów kwalifikujących drzewa do rangi pomnika przyrody. Zwłaszczadrugi argument podchwycili działacze ekologiczni – ich zdaniem drzewa wmiastach rzadko dorastają do wskazanych w projekcie rozporządzenia wymiarów, cootworzy drogę do ich łatwiejszego usuwania. Urzędnicy warszawskiego ratuszaoszacowali, że wymogów nowego rozporządzenia nie spełniłoby ponad 100dzisiejszych pomników przyrody w stolicy.
Rozporządzanie miałoby wejść w życie 17 grudnia. Obecnietrwa opiniowanie projektu.
Red.