Buczyny karpackie – Nie trafią na listę UNESCO

Polska zdecydowała, że wycofuje się z udziału w międzynarodowej aplikacji o powiększenie Obszaru Dziedzictwa Ludzkości UNESCO obejmującego najcenniejsze buczyny Europy.

Jednym z obiektów wpisanych obecnie na listęŚwiatowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO są „Pierwotne lasy bukowe Karpat istare lasy bukowe Niemiec”, obejmujące 15 obiektów na Ukrainie, w Rumunii iNiemczech.

Obecnie do UNESCO zgłoszono propozycję rozszerzeniatego wpisu na całą sieć najcenniejszych lasów bukowych w Europie („Pierwotnelasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”). Taki zbiorowy obiekt miał sięskładać z 82fragmentów naturalnych, ściśle chronionych buczyn w 11krajach, o łącznej powierzchni blisko 100 tys. ha.

Wg propozycji eksperckich i decyzji rządów 11 krajóww 2015 r. zakładano, że w tej liczbie znajdą się także cztery najbardziejpierwotne fragmenty podlegających ścisłej ochronie lasów bukowych w Bieszczadzkim Parku Narodowym– buczyny w Paśmie Granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach PołoninyWetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i w dolinie Wołosatki, o łącznejpowierzchni ok. 3300 ha.

Po konsultacjach społecznychprzeprowadzonych w grudniu ub. roku, wktórych rady gmin Cisna i Lutowiska negatywnie zaopiniowały propozycję,argumentując to „brakiem zaufania do parku narodowego”, Polska zadecydowała, żebuczyny z naszego kraju nie będą zgłoszone. Pozostałe kraje czekają na ocenęwniosku przez IUCN. Zostanie zaakceptowany prawdopodobnie na sesji KomitetuUNESCO, która odbędzie się w tym roku w Krakowie.

Red.