
Ryk pilarek o mocy dochodzącej do 80 KM, wióry lecące spod trzykilogramowych siekier, 120 najlepszych zawodników z całego świata w sporcie nawiązującym do tradycyjnej pracy drwali, dopingowanych przez rozentuzjazmowanych kibiców – tak wyglądały widowiskowe Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports, których gospodarzem po raz pierwszy była Polska.
Zawody Stihl Timbersports Series narodziły się w obecnejformie w 1985 r. w USA. W 2001r. trafiły do Europy, a w 2003 r. doPolski. W naszym kraju organizowane są wspólnie ze Związkiem OchotniczychStraży Pożarnych RP, a zawodnicy są czynnymi członkami OSP.
Tegoroczne Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports, rozegrane13 i 14 listopada w Poznaniu, kończyły sezon serii zawodów w sportowym cięciu irąbaniu drewna, które odbywały się na czterech kontynentach. Reprezentanci z 22państw walczyli w konkurencjach drużynowych i indywidualnych o tytuł mistrzaświata. Pawilon Międzynarodowych Targów Poznańskich, w którym na areniezawodnicy popisywali się siłą i precyzją we władaniu siekierą, piłą orazmonstrualnych rozmiarów pilarką, wypełniony był po brzegi – sprzedano wszystkie3000 biletów.
Drużynowe mistrzostwa rozgrywane są w systemie pucharowympomiędzy zespołami liczącymi po czterech zawodników. Konkurencje: stock saw,underhand chop, single buck i standing block chop rozgrywane są na zasadach sztafety.Wygrywa reprezentacja, która w najkrótszym czasie wykona poprawnie czterykonkurencje.
Tytuł mistrzowski w Poznaniu wywalczyli Australijczycy,którzy w zaledwie 47,22 sek., przy użyciu siekiery, pilarki i piły ręcznej,zamienili cztery kłody drewna w zrębki, bijąc przy tym rekord świata. Za nimiuplasowała się reprezentacja Nowej Zelandii, która była gorsza o zaledwie 0,77sek. Trzecie miejsce, z czasem 54,45 sek., zdobyli Amerykanie. Polskareprezentacja ustanowiła nowy rekord Europy (57,12 sek.) i dotarła aż doćwierćfinału, zajmując ostatecznie ósme miejsce.
Drugiego dnia mistrzostw o tytuł Indywidualnego MistrzaŚwiata walczyło 12 najlepszych zawodników, wśród nich nasz ośmiokrotny mistrzPolski ArkadiuszDrozdek (na zdjęciu poniżej).
![]() |
Fot. M. Bodył |
Swoich reprezentantów miały także: Australia, Austria,Czechy, Francja, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria,Węgry i Włochy. W zmaganiach indywidualnych Mistrzem Świata Stihl Timbersportszostaje sportowiec, który zgromadzi największą liczbę punktów we wszystkichsześciu rozgrywanych w trakcie finałów konkurencjach. W pierwszej rundziewalczyło 12 zawodników, którzy zmierzyli się w konkurencjach: underhand chop,stock saw i standing block chop. Do drugiej rundy awansowało ośmiu drwali znajlepszymi wynikami. W kolejnym etapie musieli zmierzyć się w konkurencjachsingle buck i springboard. Sześciu najlepszych przeszło do trzeciej – finałowejrundy, w której musieli poradzić sobie z ciężką spalinową pilarką hot saw.
Mistrzostwo świata po raz siódmy zdobył Nowozelandczyk JasonWynyard. Drugie miejsce zajął Christophe Geissler ze Szwajcarii. Podiumdopełnił najmłodszy uczestnik, 20-latek z Australii, Brayden Meyer, dla któregowystęp na mistrzostwach świata drwali w Polsce był debiutem. Nasz reprezentantArkadiusz Drozdek stracił cenne punkty z powodu falstartu w konkurencji underhand chop. Mimo że w stock saw poradził sobie świetnie i miał czwartyczas, rywale okazali się minimalnie lepsi. Ostatecznie uplasował się nadziewiątym miejscu.
Marek Bodył
Konkurencje Stihl Timbersports
Underhand Chop
Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewnao średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją siekierą. Poprzerąbaniu kłody do połowy, zawodnik łączy maksymalnie płynny obrót znastępnym uderzeniem siekiery. Najlepsi zawodnicy osiągają rezultaty poniżej 20sekund.
![]() |
Fot. M. Bodył |
Stock saw
W tej konkurencji zawodnicy za pomocąseryjnych pilarek Stihl MS 661 o mocy 7,3 KM mają za zadanie odciąć dwarównoległe krążki drewna od kłody o średnicy 40 cm. Pierwsze cięcie z góry nadół, drugie z dołu do góry.
![]() |
Fot. M. Bodył |
Standing Block Chop
W tej dyscyplinie znowu w ruch idziesiekiera. Zawodnik przerąbuje pionowo stojącą kłodę drewna o średnicy 30 cm. Konkurencja przypominatradycyjną ścinkę drzewa przy użyciu siekiery. Najlepsi osiągają czas poniżej20 sekund.
![]() |
Fot. M. Bodył |
Single Buck
Zadaniem zawodnika jest odcięcie od kłodyjednego krążka drewna z kłody o średnicy 46 cm przy pomocy ponad 2 metrowej piłyręcznej. Decydujące o sukcesie znaczenie ma dynamika i odpowiedni rytm pracyzawodnika. W tej konkurencji asystują inni zawodnicy, gdyż dopuszczalne jestsmarowanie piły i użycie klina umieszczanego pomiędzy kłodą a odcinanymkrążkiem.
![]() |
Fot. M. Bodył |
Springboard
Zawodnik na początkumusi wyrąbać siekierą „kieszeń” w stojącej kłodzie. Następnie umieszcza wniej specjalną deskę. Stojąc na niej powtarza czynność, tym razem już nawysokości. Na koniec, zawodnik stojąc na drugiej desce odrąbuje wierzchołekkłody o średnicy 27 cm. Konkurencja ta wymaga od zawodnika perfekcyjnejtechniki oraz umiejętności utrzymania równowagi na wysokości 2,8 m nadpowierzchnią ziemi.
![]() |
Fot. M. Bodył |
Hot Saw
Pilarki używane w tej dyscyplinie zadziwiają swoją wielkością i mocą (27kg, 80 KM). Zadaniem zawodnika jest odcięcie w możliwie najkrótszym czasietrzech krążków z leżącej poziomo kłody o średnicy 46 cm.
![]() |
Fot. M. Bodył |