Narodowy Program Leśny – „Rozwój” – kolejny panel ekspertów

Artykuł sponsorowany

Prace nad Narodowym Programem Leśnym nie ustają. Piąty z zaplanowanych siedmiu paneli ekspertów odbędzie się 17 września w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie k. Warszawy.

Tym razem dyskusja dotyczyć będzie szerokorozumianego rozwoju związanego z lasami.

W panelu „Rozwój. Lasy i gospodarka leśnajako instrumenty ekonomicznego i społecznego rozwoju kraju” udział może wziąćkażdy zainteresowany. Jak zwykle przewidziano możliwość osobistego wysłuchaniareferatów i towarzyszącej im dyskusji (zgłoszenia przyjmowane są do 10września) oraz śledzenia transmisji on-line na stronie internetowej NPL. Po zakończeniu panelu eksperci będą dostępni na czacie,dzięki czemu możliwa będzie z nimi zdalna dyskusja o prezentowanychzagadnieniach.

Tradycyjnie kilka dni po paneluorganizatorzy udostępnią wszystkie nagrania i referaty w wersji cyfrowej.

Panel będzie okazją do wysłuchania referatuprofesorów Jerzego Hausnera i Tomasza Żylicza „Aksjologiczne podstawy isystemowo-ekonomiczne reguły racjonalnej gospodarki i polityki leśnej”,wygłaszanego już w 17 czerwca w Kielcach podczas Krajowej Narady Leśników.Prof. Hausner zaproponował wówczas zmianę formy organizacyjnej LP na korporacjęprawa publicznego. Niewątpliwie panel NPL będzie okazją do przedyskutowaniatego i innych pomysłów.

Lasy dają pracę i to zarówno lokalnie, jaki globalnie. To aksjomat, jednak dla żądnych dowodów nie zabraknie faktów topotwierdzających, m.in. w formie danych statystycznych. Prelegenci zastanowiąsię nad tym, jakie są perspektywy rozwoju sektora leśno-drzewnego, także wujęciu „zielonej gospodarki”, jakie bariery napotyka sektor i jak układa sięwspółpraca między drzewiarzami a leśnikami. Nie zabraknie pomysłów, jakprzetrwać wzloty i upadki koniunktury.

Cieszy fakt, że poruszone zostaną problemy,z jakimi borykają się prywatni właściciele lasów.

Uczestnicy zastanowią się także nadrosnącymi potrzebami na surowce drzewne i niedrzewne, rosnącą rolą kobiet wleśnictwie i problemami stojącymi przed lasami i leśnictwem w obliczu rosnącejurbanizacji.

Relacje z przebiegu panelu zamieścimy w„Lesie Polskim”. Czytelników zachęcamy do dyskusji z tezami NPL na naszychłamach.

Następny panel – „Organizacja – Wizjaleśnictwa w Polsce. Wizja i misja organizacji gospodarczej PGL LP” odbędzie siętakże w siedzibie IBL 18 listopada.

„Las Polski” patronuje powstawaniu Narodowego Programu leśnego.