
W Spychowie 8 i 9 sierpnia znów było słychać muzykę myśliwską. Tym razem brzmiała szczególnie podniośle, bo Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego zorganizowano już po raz 10. Organizatorzy, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie, sprawili, że program konkursu aż kipiał od atrakcji.
Konkurs po raz pierwszztrwał dwa dni. Pierwszego w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbyły sięprzesłuchania rekordowej liczby solistów. Do Spychowa przyjechało ich aż 160.Drugiego dnia na scenie amfiteatru swoje umiejętności prezentowały zespoły,których w konkury stanęło 27. Klasyfikację konkursową można znaleźć na stronieinternetowej Nadleśnictwa Spychowo.
Konkurs wpisany był nietylko w regionalne obchody 90-lecia istnienia LP, ale też w obchodzoną w tymroku rocznicę 330-lecia leśnictwa na terenach Nadleśnictwa Spychowo. M.in. zatrud wkładany w jego organizację nadleśniczyNadleśnictwa Spychowo, Krzysztof Krasula, odebrał z rąk senatora StanisławaGorczycy Medal Senatu RP.
![]() |
Fot. P. Ulewicz |
Poza konkursem odbyła sięaukcja obrazów z pleneru malarskiego organizowanego w Spychowie od 2002 roku.Dochody z niej przeznaczane są m.in. na warsztaty dla osób niepełnosprawnych.
Rockowo-bluesowo zagrałzespół The Woods z akompaniamentem ZSM Leśna Brać, a na zakończeniekonkursowych zmagań wszyscy uczestnicy wykonali Koncert Galowy na 100 rogów. Towyróżnik spychowskiego konkursu.
Imprezą towarzyszącą byłII konkurs Umiejętności Łowieckich. Przystąpiło doń osiem kół łowieckich zcałego regionu, by konkurować w zawodach sprawnościowych i wiedzy łowieckiej.Wśród konkurencji były np. ucieczka na drzewo przed odyńcem, rzut oszczepem,wiązanie na czas krawata na galowe wyjście i próba wabienia wilków. W zawodachnajlepsze okazało się KŁ „Sokół” ze Szczytna. Indywidualnie nagrodzony zostałteż najlepszy wabiarz wilków – Zdzisław Kobus z KŁ „Zlot Las” z miejscowościFaryny.
Nieodłącznym elementemkonkursu były jak co roku regaty dłubanek, czyli jednopiennych łodziwydrążonych podczas warsztatów „Święto Mazurskiej Dłubanki”. Wystartowało pięćdrużyn. Do mety, pokonując slalom, pierwsza dotarła rodzinna dłubanka Dylów.
„Las Polski” był patronemmedialnym konkursu.
Red.