Przeczytasz w 4 minuty

Nowy mundur leśnika – coraz bliżej (nr 11/2014)

Po zamieszaniu z godłem znikającym z leśnego munduru doczekaliśmy się kolejnego projektu (z 19 maja 2014 r.) rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia. Porównajmy najnowszy projekt z obowiązującym rozporządzeniem z 2007 roku.

W najnowszym projekcie zrezygnowano zczęści opisowej, wymieniającej w punktach sorty stanowiące poszczególne typymundurów. Pozostała część graficzna. I tak wzory mundurów: wyjściowego,codziennego i terenowego (a więc tak jak dotychczas) określają trzy załącznikiw formie zestawienia rysunków z krótkim opisem mówiącym o specyficznym fasonie(męski, damski), materiale (membrany, polar; ani słowa o gabardynie czytropiku) oraz kolorze (np. ciemnooliwkowa koszula munduru codziennego). Czwartyzałącznik (także głównie przez wizualizację), określa oznaki służbowe. I tumała niespodzianka – w najnowszym projekcie pozostawiono jedynie dystynkcje.Zniknęły belki z napisami „Służba Leśna”, „Straż Leśna” czy nazwami szkółleśnych. Dystynkcje mają być noszone jak dotychczas na klapach marynarek, alenowością są belki z dystynkcjami noszone na pochewce zakładanej na specjalnympagonie nad lewą kieszenią koszuli lub bluzki. Te wykonane mają być wtechnologii żakardu tkanego.

 

Orzeł wraca, ale tylko na guziki

Po propozycji zawartej w poprzedniej wersjiprojektu (z jesieni ub. roku) rozgorzała dyskusja na temat godła państwowego,które – przypomnijmy – miało zostać praktycznie całkowicie usunięte izastąpione logiem Lasów Państwowych. Protesty przyniosły skutek, bo wnajnowszym projekcie loga LP brak, a godło wróciło. Ale tylko na guziki munduruwyjściowego. Te w porównaniu z dziś obowiązującym wzorem także ulegną zmianie inabiorą wojskowego sznytu, bo zamiast zielonych, zaproponowano brązowe. Godłanie będzie na czapce, bo samą czapkę maciejówkę eliminuje się z zestawumundurowego. Czapki do munduru codziennego i terenowego nie mają żadnych oznak.


Mundur wyjściowy

Fason marynarki, odzwierciedlający modępołowy lat 90., zostaje ten sam (dwa guziki, które nie wiadomo czy zapiąć, czyrozpiąć). Będą za to koszule z krótkim rękawem oraz odrębnie skrojone dla pań ipanów. Mamy kapelusz (ten sam dla pań i panów, bez metalowej, modrzewiowejgałązki). Pojawiły się nowe detale – rysunkowe „wzory” trzech typów skarpet(zamiast jednego) – letnie, przejściowe i zimowe termoaktywne, paska do spodnilub spódnicy oraz butów damskich (brązowe czółenka lub kozaki) i męskich(półbuty lub zimowe trzewiki). Tajemniczy wcześniej „półsłupek”, czyli typdamskiego obcasa, nabrał kształtu na rysunku. Jest dość wysoki i z góry możnazakładać, że nie każda kobieta zechce paradować na aż takich obcasach.


Mundur codzienny

W tym przypadku także zauważymydostosowanie krojów odzieży do płci. Kamizelka i bluza z polaru zostanąwzbogacone o membranę. Nowości to bluza softshell, zaznaczenie, że spodnie mająmieć kieszenie oraz kurtka z membraną. Także buty mają być nowoczesne – zamiastenigmatycznego zapisu „na grubej zelówce” mowa jest o jasnobrązowych półbutachz membraną typu Sympatex. Urozmaicono nieco kolorystykę, oferując trzy odcieniezieleni. Dystynkcje widoczne będą nawet latem, mają być bowiem przypinane dokoszuli. Pojawiają się koszulki polo i T-shirt, nie ma za to pelerynyprzeciwdeszczowej. Rękawice (nie ma ich w obowiązującym rozporządzeniu) i paseksą uzupełnieniem.


Najważniejsze zmiany:

• nowy krój munduru codziennego

• godło tylko na guzikach munduruwyjściowego

• kapelusz zamiast maciejówki

• nowe detale, np. pasek rękawice, stuptuty

• dystynkcje na koszulę

• rezygnacja z desenia panterki


Mundur terenowy

Tu nowości jest najwięcej: rękawiceocieplane z odkrywanymi palcami, rękawice brązowe zamiast czarnych, stuptuty,oliwkowa barwa nowoczesnego obuwia, koszulki i legginsy termoaktywne, podpinkiz polaru do spodni (wszystko dostosowane do płci użytkownika) i kurtki. Takżetu koszulki polo i T-shirt. Na dobre znika wzór panterki.


Emblematy

W uzasadnieniu mundurowej rewolucji autorzypodtrzymują konieczność zmiany umundurowania po 15 latach, podwyższeniestandardów sortów, ich jakości i funkcjonalności. Podkreślono ponownie, żeobecne wzory nie spełniają już wymagań wizerunkowych i użytkowych środowiskazawodowego leśników.

Nowa wersja rozporządzenia nie przewidujeproponowanego w ub. roku identyfikatora osobistego dla strażników leśnych,„blachy”. Brak tu także emblematu „Straż Leśna”.

Z nowej wersji zniknęły też punkty mówiąceo należytym szacunku dla munduru i odstępstwach w postaci np. przypinanych dońoznak żałoby (takie propozycje były wysuwane w projekcie z przełomu roku).

Rozporządzenie znajduje się w faziekonsultacji. Niestety jego mankamentem są dość symboliczne rysunki (ilustrującetekst pochodzą właśnie z projektu rozporządzenia). Więcej do powiedzenia będąmiały osoby, które miały okazję oglądać próbną kolekcję, prezentowaną jużjesienią ub. roku.

Rozporządzenie ma wejść w życie na początkuprzyszłego roku, a dotychczasowe umundurowanie i oznaki służbowe będą mogły byćużywane do 31 grudnia 2016 roku.

Urszula Zubert