Parki narodowe – Pełny podatek od nieruchomości?

Parki narodowe od 1 stycznia 2012 r. nabyły osobowość prawną – stały się państwowymi osobami prawnymi (zmiana ustawy o ochronie przyrody z 18 sierpnia 2011 r.). Jako osoby prawne straciły jednak podstawę do zwolnienia z podatku od nieruchomości (budynków i gruntów innych niż rolne i leśne).

Fot. UZ

Dziś takie wsparcie mogłobyzostać potraktowane jako ukryta dotacja. By temu zapobiec, MinisterstwoAdministracji i Cyfryzacji przygotowało 4 listopada ub. roku projekt ustawy,która zmieni m.in. ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Zwolnienie zpodatku od nieruchomości zostałoby utrzymane jedynie na terenie rezerwatówprzyrody. Parki zapłaciłyby do kas gminnych pełną stawkę.

Ze zmiany zadowolony możebyć budżet państwa: zmniejszą się wypłaty rekompensat dla gmin z tytułuobniżonego podatku. Samorządy też cieszą się ze zmiany – pieniądze trafiąbezpośrednio do nich bez opóźnień powodowanych procesem występowania orekompensaty i, jak napisano w uzasadnieniu, może być ich nawet nieco więcej.

Parki z kolei obawiająsię o swoją przyszłość. Dla niektórych oznaczałoby to całkowitą rujnacjęfinansów. Przykładowo Białowieski PN miałby do zapłacenia 1,5–2 mln zł więcej,podczas gdy dotacja budżetowa wynosi 4,7 mln zł i nie jest w stanie pokryćnawet wynagrodzeń. Parki nie za bardzo wiedzą, skąd wezmą pieniądze koniecznedo opłacenia wyższego podatku. Najprostszym rozwiązaniem, o którym już zaczynasię mówić, miałyby być podwyżki (i to znaczne) cen biletów wstępu.

Zmiany w ustawiesamorządowej są obecnie procedowane na etapie uzgodnień międzyresortowych. UZ