RDLP w Katowicach – Bez FSC

6 stycznia RDLP w Katowicach przejściowo utraciła certyfikat FSC/CoC. Trzy tury negocjacji prowadzonych przed odnowieniem certyfikatu jak na razie nie przyniosły rezultatu (strony nie porozumiały się w kwestiach formalnych), stąd wstrzymanie certyfikacji. Kolejna tura rozmów przewidziana została na koniec zimy. W związku z tym drewno aktualnie nabywane w katowickiej dyrekcji jest niecertyfikowane wg FSC. Jednostka posiada jednak certyfikat PEFC.

Problem z brakiemcertyfikatu będą miały rzecz jasna firmy pozyskujące drewno, a którychcertyfikowane produkty wymagają także użycia certyfikowanego drewna do ichwytworzenia. Będą one musiały postępować wg procedury przewidzianej dla drewnakontrolowanego FSC. Od ub. roku jest to o tyle łatwiejsze, że mamy KrajowąAnalizę Ryzyka. Dokument określa obszary pochodzenia, skąd drewno ma status kontrolowanego.Wcześniej, jeżeli drewno nie posiadało certyfikatu, o taki status musiałzabiegać przedsiębiorca drzewny.

Zmianie ulegają takżewyniki Krajowej Analizy Ryzyka dla Polski, które będą obowiązywały od lutego.Wynika to z tego, że na terenie dyrekcji znajdują się obszary o podwyższonychwalorach przyrodniczych, klasyfikowanych przez WWF w grupie Euroregion Global200. Położone na terenie RDLP w Katowicach nadleśnictwa: Bielsko, Ujsoły,Ustroń Jeleśnia, Sucha, Węgierska Górka i Wisła otrzymały w analizie statusobszaru o nieokreślonym ryzyku. Pozostałe jednostki dyrekcji zaliczono doobszarów o niskim ryzyku, tak jak większość kraju. Obecnie na krajowej mapieryzyka status „nieokreślone” posiada jedynie Puszcza Białowieska oraz 16nadleśnictw Euroregionu Global 200 z terenu RDLP w Krośnie.

Red.