
Założenia do nowelizacji ustawy o lasach, aktualnie znajdujące się w gestii Komitetu Stałego Rady Ministrów, budzą spore zainteresowanie poszczególnych resortów. Coraz to nowe uwagi wstrzymują możliwość nowelizacji przepisów, m.in. unijnych, wobec których nie zgłasza się zastrzeżeń. Dlatego zdecydowano o ich wyłączeniu z całości założeń. Pozostałe, m.in. dotyczące finansów LP, zostały zawieszone.
Od dłuższego czasu jasne jest, że ustawa olasach wymaga dostosowania do przepisów prawa unijnego w zakresie obrotudrewnem (m.in. w zakresie zezwoleń FLEGT – Forest Law Enforcement, Governanceand Trade), dotyczących przewozu drewna, ale i sankcji za naruszenia prawa.Czas nagli – te przepisy powinny być zmienione do marca 2014 roku.
Dostosowując ustawę o lasach do prawa UE,Ministerstwo Środowiska poniekąd skorzystało z okazji wprowadzenia takżekrajowych zmian w przepisach, m.in. w opodatkowaniu i nadzorze nad PGL LP. Tejednak okazały się przedmiotem twardych negocjacji politycznych. Wyrażaną wopiniach wolą Ministerstwa Finansów byłoby wprowadzenie podatku obrotowego odsprzedaży drewna. Brak zgody w tym zakresie sprawił, że wiceprzewodniczącyKomitetu Stałego RM przypominał zasadę, wg której projekty unijne nie mogą zawieraćdodatkowych krajowych uregulowań prawnych. Uwaga została uwzględniona i dodalszych prac trafił projekt założeń (to już jego dziewiąta wersja, z datą 28listopada) zawierający tylko przepisy dostosowujące ustawę o lasach do prawaUE. Interesujące leśników kluczowe zmiany w prawie krajowym będą procedowaneodrębnie, choć na razie nie znamy szczegółów.
UZ