Instytut Badawczy Leśnictwa – Nowy dyrektor

Od 1 grudnia Instytut Badawczy Leśnictwa ma nowego dyrektora. W wyniku ogłoszonego we wrześniu przez Radę Naukową IBL konkursu Minister Środowiska powołał na stanowisko dr. hab. Janusza Czerepkę, profesora IBL.

Janusz Czerepko (Fot. Arch IBL)Czerepko jest absolwentem WL SGGW (rocznik1997). Po studiach rozpoczął pracę w Zakładzie Urządzania Lasu IBL i byłzatrudniony kolejno jako stażysta, asystent, adiunkt, aż do nadania tytułuprofesorskiego. Doktorat obronił w 2002 r., a 10 lat później uzyskałhabilitację. Ma także przygotowanie do zarządzania – w tym roku ukończył studiapodyplomowe na uchodzącej za prestiżową Akademii Leona Koźmińskiego.

Od 2004 przez pięć kolejnych lat kierowałPracownią Gleboznawstwa i Typologii w Zakładzie Siedliskoznawstwa, a rokpóźniej objął kierownictwo Zakładu Ekologii Lasu.

Wśród dotychczasowych osiągnięć naukowychwymienić można chociażby udział w 40 projektach badawczych (i koordynację 11 znich) i nie mniejszej puli opinii przygotowanych przez IBL dla MinisterstwaŚrodowiska czy DGLP, GDOŚ a nawet Komisji Europejskiej. Jako ekspert wypowiadałsię dla ICP Forest na temat monitoringu lasów w zakresie bioróżnorodności.Przez 16 lat pracy w IBL prof. Czerepko przygotował wiele publikacji naukowychi trzy książki.

W kręgu szczególnych zainteresowań nowegodyrektora znajdują się siedliskoznawstwo i ochrona przyrody – zwłaszczadynamika, ekologia siedlisk i zbiorowisk, a także ich ochrona.

Janusz Czerepko zastąpił TomaszaZawiłę-Niedźwieckiego, którego pięcioletnia kadencja dobiegła końca – kierowałinstytutem od 2008 r. (kadencja nowego dyrektora będzie trwała cztery lata).Prof. Zawiła-Niedźwiecki był związany z IBL kontraktem.

Instytut to prócz głównego ośrodka wSękocinie także dwie jednostki terenowe w Krakowie i Białowieży oraz w sumie200 pracowników. Prócz kadry dyrektor będzie zarządzał takżekilkudziesięciomilionowym budżetem – przychody IBL w ub. roku wyniosły 40,1 mlnzł. Największym zleceniodawcą są Lasy Państwowe, skąd za prace naukowo-badawczewpłynęła do IBL przeszło połowa tej kwoty. Aż 10% zeszłorocznych wpływówinstytutu pochodziło z najmu. Najwięcej, przeszło 2 mln zł, za historycznąsiedzibę przy ul. Bitwy Warszawskiej w Warszawie, gdzie wynajmują biura m.in.DGLP i CILP.

Aktualnie instytut ogłosił konkurs nastanowisko profesora zwyczajnego (specjalisty w zakresie teledetekcji lasu iśrodowiska oraz systemów informacji przestrzennej), który ma się rozstrzygnąć21 lutego.

UZ