Sprzedaż mieszkań w LP – Kiedy Lasom opłaca się sprzedać?

28 października weszło w życie najnowsze rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży mieszkań oraz kryteriów kwalifikowania ich jako nieprzydatne dla LP.

Zmieniło sięoprocentowanie miesięcznych rat w przypadku wybrania właśnie takiej formysfinansowania zakupu. Dotychczas oprocentowanie roczne wynosiło od 6 do 15%, wzależności od liczby rat. W nowym zasadach wprowadzono zapis wiążącyoprocentowanie rat z wielkością stopy referencyjnej podawanej przez NBP,obowiązującej w dniu sprzedaży. Obecnie jest to 2,5%, najmniej od 15 lat. Wzależności od liczby rat (maksymalnie może ich być 48), oprocentowaniepowiększa się o 1–2%.

Określono bardziejprecyzyjnie dokumenty, jakie do pisemnego wniosku o nabycie lokalu musidołączyć nabywca. Teraz nie tylko będzie musiał on określić sposób zapłatynależności, ale przede wszystkim, w przypadku spłaty, w ratach, wyszczególnićich liczbę. Do wniosku o wykup trzeba też załączyć dokumenty potwierdzająceokres najmu.

Sam wniosek będzie możnaskładać w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia wykazu pustostanów i gruntów zbudynkami w budowie przeznaczonych do sprzedaży, publikowanym w BILP i wprasie. Wcześniej wniosek złożyć można było w terminie trzech miesięcy odpublikacji wykazu (nie precyzowano, gdzie ma się on pojawić).

Nadal jako nieprzydatnedla LP są klasyfikowane lokale, wobec których koszty wynajmu są niższe odkosztów ponoszonych przez LP na ich utrzymanie. Poszerzono katalog kosztów,dołączając: koszty utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości,terenu, pomieszczeń i urządzeń wspólnego użytkowania, w  szczególności: windy, anteny zbiorczej,domofonu i zieleni otaczającej budynek, konserwacji lokalu obciążające LP iwreszcie koszty obowiązkowego ubezpieczenia lokalu i jego amortyzacji.

Sprawy, które rozpoczęłyswój bieg i nie zostały zakończone przed dniem wejścia w życie nowegorozporządzenia, rozpatrywane będą wg poprzedniej jego wersji.      

UZ