
Finlandia Dyskusja o nowelizacji ustawy o lasach Finlandia Serwis internetowy dla właścicieli lasów Brandenburgia, Niemcy Kino Leśne Wielka Brytania Grupowa certyfikacja zalesieniowych projektów sekwestracyjnych Niemcy Rada Naukowa Polityki Leśnej Niemcy Bezołowiowo w lasach państwowych
Finlandia
Dyskusja o nowelizacji ustawy o lasach
Podobnie jak w Polsce, w Finlandii trwająprace nad nowelizacją ustawy o lasach. Fińskie Ministerstwo Rolnictwa iLeśnictwa otrzymało blisko 50 uwag do przygotowanego projektu. Nad konceptem,który został przygotowany przez zespół zadaniowy, będący szeroką reprezentacjąinteresariuszy sektora leśnego, obszernie dyskutowano w fińskich mediach.Przedmiotem krytyki były głównie szczegółowe zapisy dotyczące odnowienia lasu iochrony szczególnie cennych siedlisk leśnych.
Projekt stanowi m.in., że zręby muszązostać odnowione w ciągu 7–25 lat, w zależności od ich położenia geograficznego(krótszy okres obowiązuje na południu Finlandii). W tym czasie młode pokoleniedrzew musi osiągnąć wysokość 30 cm niezależnie od tego, czy pochodzi zodnowienia naturalnego, czy sztucznego. Sauli Valkonen, naukowiec z FińskiegoInstytutu Badawczego Leśnictwa (Metla), uważa, że takie wymagania czasowe i wysokościowe są zbyt restrykcyjne wprzypadku odnowienia naturalnego. W obecnej praktyce inspekcyjnej do udanegoodnowienia zaliczany bywa w Finlandii nawet nalot o wysokości mniejszej niż 10cm. Jari Koskinen, fiński ministerrolnictwa i leśnictwa, zaznacza, że wysokościowe i czasowe wymagania w stosunku do odnowienia mogą zostać jeszczezrewidowane.
Innym krytykowanym szczegółem projektu jestzmiana określenia wielkości powierzchni szczególnie cennych siedlisk leśnych,podlegających ochronie na mocy ustawy o lasach. Za ochronę tych siedlisk fińscywłaściciele lasów nie otrzymują rekompensat. Zgodnie z dotychczasową definicją,szczególnie cenne siedliska podlegające ochronie na mocy ustawy o lasach topowierzchnie „z reguły niewielkie”. W projekcie stosowane jest natomiastjedynie określenie „niewielkie”. Zdaniem niektórych ekspertów zmiana ta możedoprowadzić do obniżenia poziomu bioróżnorodności fińskich lasów. MinisterKoskinen motywuje zmianę przepisami fińskiej konstytucji, która z jednej stronychroni prawo własności gruntu, a z drugiej zobowiązuje Finów do ochronyprzyrody. Zdefiniowanie siedlisk podlegających ochronie bez prawa dorekompensat jako powierzchni niewielkich, jest kompromisem między wymogamiochrony prawa własności a wymaganiami ochrony przyrody. Za ochronę siedlisk owiększej powierzchni fińscy właściciele lasów powinni otrzymywać rekompensatyalbo z Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa, albo z Ministerstwa Środowiska.
Istotną projektowaną zmianą jestumożliwienie wykonywania cięć odnowieniowych niezależnie od wieku i grubościdrzew (zgodnie z dotychczasowymi przepisami, drzewa będące przedmiotemużytkowania rębnego muszą osiągnąć odpowiedni wiek i określoną grubość). Celemtej zmiany jest stymulowanie rozwoju drzewostanów różnowiekowych. Fińskiparlament ma debatować nad nowelizacją ustawy o lasach wkrótce, tak aby noweprzepisy weszły w życie w 2014 roku.
Źródło: www.forest.fi
Finlandia
Serwis internetowy dla właścicieli lasów
W Finlandii jest przeszło 630 tys.indywidualnych właścicieli lasów. Wielu z nich mieszka nawet setki kilometrówod swoich lasów. Ich liczba stale rośnie. Mają oni jednak w każdej chwilizapewniony dostęp do kompleksowej informacji o swoich lasach za pośrednictweminternetowego serwisu metsään.fi. Serwis ten jest utrzymywany przez FińskieCentrum Leśne (Suomen metsäkeskus) – instytucję państwową wspierającą leśnictwoniepaństwowe, podległą Ministerstwu Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii.
Do użytkowania serwisu wystarczająpodstawowe umiejętności internetowe. Najnowsze udostępnione w nim informacjebazują na wynikach skaningu laserowego i pomiarów kontrolnych w terenie. Obrazylotnicze cechują się wysoką jakością. Przyrost miąższości aktualizowany jestcorocznie w sposób automatyczny. Corocznie aktualizowane są też informacje owykonanych zabiegach i cięciach.
Ważnym komponentem serwisu są sugestie działańgospodarczych, uszeregowane wg ich pilności. Podejmowanie decyzji o zabiegach icięciach ułatwiają kalkulatory kosztów i przychodów. Serwis wyszczególniarównież wszystkie ekologicznie cenne siedliska, co sprzyja ochroniebioróżnorodności. Kompleksowe informacje o danej posiadłości leśnej sąudostępniane po zalogowaniu się. Część serwisu jest dostępna dla wszystkich.Zawiera ona podstawowe informacje o jego funkcjach i porady dla właścicielilasów.
Pod koniec 2013 r. serwis metsään.fizostanie otwarty także dla przedsiębiorców leśnych, zrzeszeń leśnych i zakładówprzemysłu drzewnego kupujących drewno. Właściciel lasu będzie mógł zapewnićwybranym firmom dostęp do informacji o swojej posiadłości leśnej. To znacznieułatwi współpracę: wszyscy kontrahenci będą dysponowali tymi samymi danymi inie trzeba będzie za każdym razem organizować spotkań na miejscu w lesie.
Źródło: www.forest.fi
Brandenburgia, Niemcy
Kino Leśne
Pokazem spektakularnego filmudokumentalnego pt. „Home – SOS Ziemia!”, wyreżyserowanego przez francuskiegofotografa i dziennikarza Yanna Arthusa-Bertranda, zainaugurowało działalnośćKino Leśne w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. Bezpłatny pokaz odbyłsię 31 maja br. w wielkiej stodole wchodzącej w skład zabytkowego zespołu budynkóww nadleśnictwie Hammer. Po filmie widzowie mieli możliwość spędzenia wieczoruprzy ognisku i posilenia się.
Z okazji jubileuszu 300-lecia zasadytrwałości lasu w Niemczech, w okresie od maja do września odbędzie się wNadleśnictwie Hammer pięć pokazów filmowych, poświęconych zrównoważonemurozwojowi i lasom. Projekt „Kino Leśne” jest wspólnym dziełem GospodarstwaKrajowego „Lasy Brandenburgii” i artysty medialnego Wolfganga Georgsdorfa. Filmmożna obejrzeć m.in. na portalu You Tube.
Źródło: http://forst.brandenburg.de
Wielka Brytania
Grupowa certyfikacja zalesieniowych projektów sekwestracyjnych
Dwa lata temu został ustanowiony brytyjskistandard zalesieniowych przedsięwzięć sekwestracyjnych (Woodland Carbon Code).Standard ten gwarantuje rzetelność i efektywność projektów zalesieniowych,realizowanych w ramach dobrowolnej kompensacji emisji CO2. Do tej poryobiektami certyfikacji wg standardu Woodland Carbon Code mogły być pojedynczeprojekty zalesieniowe. Udostępniony teraz program certyfikacji grupowej mastymulować rozwój zalesień w Wielkiej Brytanii poprzez obniżenie kosztówuzyskania certyfikatu.
– Przyznajemy, że koszty certyfikacji wgstandardu Woodland Carbon Code mogą zbyt wysokie dla części zainteresowanych,zwłaszcza zalesiających nieduże powierzchnie. Dlatego wdrożyliśmy nowy programcertyfikacji grupowej, dzięki której realizatorzy wielu mniejszych projektówmogą się wspólnie starać o certyfikat, co daje możliwość podziału kosztów iznacznych oszczędności – wyjaśnia Vicky West, analityk ds. zmiany klimatu wbrytyjskiej Komisji Leśnej, administratora systemu Woodland Carbon Code.
Realizatorzy zalesieniowych projektówsekwestracyjnych, które są certyfikowane wg standardu Woodland Carbon Code,mogą sprzedawać wygenerowane jednostki pochłaniania CO2 przedsiębiorstwomchcącym dobrowolnie kompensować nieuniknioną emisję gazów cieplarnianych. Zkolei nabywcy jednostek pochłaniania pochodzących z certyfikowanych projektówsekwestracyjnych, mają gwarancję, że jednostki te są wytwarzane zgodnie z brytyjskimizasadami zrównoważonej gospodarki leśnej i normami bilansu CO2. Audytprzeprowadzają niezależne firmy certyfikujące uznane przez Służbę AkredytacyjnąZjednoczonego Królestwa (UKAS). Każdy audyt musi być weryfikowany przynajmniejco 10 lat. Realizatorzy zalesieniowych projektów sekwestracyjnych muszą uzyskaćwpis do specjalnego rejestru prowadzonego przez Komisję Leśną.
Brytyjski rynek handlu jednostkamipochłaniania bazuje na dobrowolnym kompensowaniu emisji CO2. Jest niepowiązanyani z unijnym systemem handlu emisjami (ETS), ani ze światowym systemem handluemisjami opartym na postanowieniach protokołu z Kioto. Termin wykupu praw dojednostek pochłaniania od właścicieli zalesionych gruntów zależy od charakteruprogramu sekwestracyjnego i gatunkowego składu upraw i mieści się zazwyczaj wgranicach 50–100 lat. Pośrednikami między firmami dobrowolnie kompensującymiswoją emisję CO2, a realizatorami programów zalesieniowych są brokerzy praw dojednostek pochłaniania/emisji.
Źródło: www.forestry.gov.uk
Niemcy
Rada Naukowa Polityki Leśnej
Niemiecka federalna minister rolnictwa IlseAigner powołała Radę Naukową Polityki Leśnej. Gremium to ma doradzaćfederalnemu Ministerstwu Rolnictwa w sprawach zrównoważonej gospodarki leśnej.Rada będzie też pomagać w znajdowaniu rozwiązań kompromisowych, godzących różnefunkcje lasów. W jej skład wejdą naukowcy reprezentujący wszystkie dziedziny
istotnedla lasów.
![]() |
![]() |
Fot. Mimo wysokiego uprzemysłowienia i wysokiej liczny ludności, lasy w Niemczech stanowią 1/3 powierzchni kraju. Najpospolitsze gatunki drzew w Niemczech znalazły się na serii monet o nominale 20 euro (For. muenzblog.de)
– Nasze lasy są cenne. Nie możemy ichprzeciążać. Dlatego wielkim wyzwaniem dla polityki jest kompleksowe porównaniewag różnych wymagań wobec lasów i stworzenie optymalnych warunków ramowych.Decydujące znaczenie dla przyszłości lasów ma znalezienie wyważonego stosunkumiędzy ich użytkowaniem, ochroną i funkcją rekreacyjną. Do tego potrzebujemyinformacji naukowych o tym np., w jaki sposób można zapewnić skuteczną ochronęprzyrody i jakie są ekonomiczne następstwa obowiązków nakładanych nawłaścicieli lasów – wyjaśnia Aigner.
Niemcy są jednym z najgęściej zaludnionychi najbardziej zindustrializowanych krajów Europy, a mimo to 1/3 tego państwaporastają lasy – powierzchnia leśna sięga 11,1 mln ha. Najbardziej lesistymniemieckim krajem związkowym jest Hesja (42,1%). Kolejne miejsca zajmująNadrenia-Palatynat (41,7%) i Kraj Saary (38,3%). Gatunki drzew najliczniej występująceu naszych zachodnich sąsiadów to: świerk(28%), sosna (24%), buk (15%) i dąb (10%). Obecnie opracowywane są wynikitrzeciej wielkoobszarowej inwentaryzacji lasów w Niemczech. Dane mają zostaćopublikowane w 2015 roku. Poprzednie niemieckie wielkoobszarówki miały miejscew latach 1987 i 2002.
Źródło: www.forstpraxis.de
Niemcy
Bezołowiowo w lasach państwowych
Począwszy od sezonu łowieckiego 2014/15 wlasach państwowych dwóch kolejnych niemieckich krajów związkowych –Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii – będzie można polować wyłącznie zzastosowaniem bezołowiowej amunicji kulowej. Władze obydwu landów apelują dowszystkich myśliwych polujących w lasach państwowych o jak najszybszeprzestawienie się na taką amunicję. Aby im to ułatwić, organy administracjiwłaściwe do spraw łowiectwa wspierają finansowo przystosowywanie strzelnicmyśliwskich do potrzeb treningu strzeleckiego z zastosowaniem amunicjibezołowiowej. Od kwietnia br. zakaz stosowania amunicji z ołowiem obowiązuje wlasach państwowych landu Szlezwik-Holsztyn.
Źródło: www.jagderleben.de
Opr. A.S.