
„e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia”. To projekt dla młodzieży licealnej zachęcający do badań naukowych z zakresu bioróżnorodności, który zostanie zrealizowany jako zwycięski w ramach konkursu „Ścieżki Kopernika”.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższegoprzeznaczyło na realizację uczniowskiego projektu 200 tys. zł. Badaniawykonywane będą pod opieką Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży iPolitechniki Białostockiej. Uczniów wspomogą też nauczyciele, pracownicyBiałowieskiego Parku Narodowego i RDLP w Białymstoku. Oczekiwania stawianemłodym naukowcom są duże – mają uzyskać nowatorski materiał naukowy, poznaćgatunki i rozmieszczenie poszczególnych osobników dużych ssaków, przyjrzeć sięinterakcjom między nimi na terenach leśnych południowego Podlasia. Adepci naukprzyrodniczych będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach, ale przedewszystkim samodzielnie zbierać dane terenowe. Do dyspozycji otrzymają mobilnąsieć fotopułapek. Dane uzyskane z monitoringu służą do wykonania analiz przezposzczególne szkoły biorące udział w projekcie – dotychczas projektemzainteresowanych jest dziewięć szkół z Podlasia, w tym Technikum Leśne zBiałowieży.
Na podstawie uzyskanych danych uczniowiespróbują odpowiedzieć na pytanie, co kształtuje przestrzenne rozmieszczeniezwierząt na obszarze objętym badaniami. Sprawdzą wpływy środowiskowe, sezonowezmienności czy antropopresję. Dane zebrane w trakcie projektu zostanązgromadzone w systemie informatycznym, dzięki któremu możliwa będzie nie tylkosprawniejsza analiza, lecz także komunikacja pomiędzy poszczególnymi grupamibiorącymi udział w projekcie. Na zakończenie projektu wyniki badań zostanąopublikowane w formie książki i innych publikacji. Projekt ma wystartować powakacjach.
Tomasz Samojlik