Wystartowały panele NPL – Każdy może uczestniczyć

W zaciszu własnego domu, w przysłowiowych „kapciach przed komputerem”, można było śledzić 18 czerwca pierwszy z siedmiu paneli Narodowego Programu Leśnego.

Panel „Klimat – Lasy idrewno a zmiany klimatyczne: zagrożenia i szanse” zebrał w IBL w SękocinieStarym grupę ekspertów i obserwatorów – leśników, naukowców, przedstawicieliwładz i organizacji pozarządowych. Dyskutowano nad zmianami klimatycznymi ikonsekwencjami, jakie niosą one dla lasów, zarówno w obrębie hodowli, jak iochrony lasów. Prelegenci przygotowali 15 referatów na różne tematy. Pozatematyką związaną ze zmianami klimatycznymi, ich wpływem na lasy (zmianazasięgów gatunków drzewiastych, anomalie pogodowe powodujące klęski żywiołowe,wkraczanie gatunków obcych inwazyjnych), możliwościami ochrony klimatu,dotykali tematyki przemysłu drzewnego, prognozowania użytkowania i wielkościzasobów leśnych na najbliższe dekady, bilansu węgla w lasach i problemówsekwestracji CO2. Próbowano także wskazywać substytuty drewna i biomasy leśnej– także w ujęciu współspalania. Panel prowadził prof. Kazimierz Rykowski –koordynator tematu badawczego, w którego ramach powstaje NPL.

Wśród uczestników znalazłsię wiceminister środowiska Janusz Zaleski. Witając przybyłych podkreślał, jakważne jest danie szansy zainteresowanym na zabranie głosu w debacie nadkształtem leśnictwa w przyszłości. – Dopiero wtedy, gdy zetrą się wszystkiepoglądy, sformułuje się wizja polskiego leśnictwa – mówił.

Cały panel dostępny był wInternecie, co jest najlepszym dowodem na to, że NPL ma łączyć wszystkichinteresariuszy w sprawach lasów i leśnictwa w Polsce oraz że w dyskusji udziałmoże brać każdy. Transmisja on-line zorganizowana została bardzo profesjonalnie– na ekranie śledzić można było zarówno prelegentów, jak i treść ichprezentacji (obraz podzielono na dwie części).

Jak zwykle największeemocje wzbudzały dyskusje. Szczególnie dotycząca przeznaczania drewna na celeenergetyczne, a także kwestii związanych z sekwestracją CO2. Podczas panelupowstał pomysł, by do zaplanowanych debat dołączyć kolejną – dotyczącą m.in.edukacji leśnej.
N
a stronie NPLdostępna jest retransmisja nagrań video z panelu. Przeglądać można teżmateriały przygotowane przez ekspertów.

Kolejny panel odbędziesię 15 października. Zatytułowano go „Wartość. Lasy jako czynnik rozwojucywilizacji: współczesna i przyszła wartość lasów”.  

UZ