Nadleśnictwo Łuków – 80 lat rezerwatów „Jata” i „Topór”

Artykuł sponsorowany

9 czerwca w Nadleśnictwie Łuków (RDLP w Warszawie) obchodzono dwa jubileusze – 80-lecie istnienia rezerwatów „Jata” i „Topór”, a zarazem 40-lecie istnienia nadleśnictwa w obecnym kształcie.

Rezerwat „Jata”, powołany 21 marca 1933 r.decyzją Ministra Leśnictwa, jest dziś jednym z najstarszych w Europie. Chronijodłę, występującą tu na najdalej wysuniętym na północ, naturalnym wyspowymstanowisku. Rezerwat to również tło wydarzeń historycznych: to tu ukrywał sięks. Brzóska po upadku powstania styczniowego, a w czasie II wojny światowejznajdowały się trzy obozy partyzanckie. Rezerwat znajduje się na terenieNadleśnictwa Łuków, które w obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1973 r. zpołączenia dwóch jednostek LP – Adamów i Kryńszczak.

W uroczystości wzięli udziałprzedstawiciele władz, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz delegacjenadleśnictw z RDLP w Warszawie i Lublinie. Wśród gości byli m.in.: senatorStanisław Gogacz, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Głuchowski,dyrektor RDOŚ w Lublinie Beata Sielewicz i zastępca dyrektora RDLP w WarszawieRobert Jaśkiewicz.

Msza polowa na łąkach przy zbiorniku wodnymw leśnictwie Jata rozpoczęła uroczystość. Pięciu łukowskim kombatantom wręczonomedale Pro Patria za kultywowanie pamięci o walkach o niepodległość Polski.Goście obejrzeli także inscenizacje jednej z potyczek kampanii wrześniowej 1939r., która miała miejsce w okolicach, oraz zamachu na komendanta żandarmerii wŻelechowie z sierpnia 1943 roku.

Grupy rekonstruncyjne przygotowały inscenizacje wojennych potyczek (Fot. K. Barc)

Drugą częścią obchodów był piknik rodzinnyna ranczu w Żdżarach z pokazami ułańskimi, stoiskami rycerskimi i wojskowymi,wojskową grochówką i pysznym miodem. Stoisko Nadleśnictwo Łuków obfitowało wgry i zabawy dla najmłodszych. Prezentowano gatunki drzew z „Jaty”, wystawęentomologiczną. Zainteresowanie wzbudzała ekspozycja „40 lat minęło – odliczydła do rejestratora”, prezentująca sprzęty używane w leśnictwie. Zasymboliczny grosik, przeznaczony na leczenie małego chłopca, można byłootrzymać sadzonkę sosny.

Dzięki krótkofalowcom o jubileuszudowiedział się cały świat. Wszyscy, którzy odebrali od nich komunikat,otrzymali wydrukowaną na tę okoliczność kartę QSL z widokami z „Jaty”.   

Karolina Barc