
Z datą 18 stycznia pojawił się kolejny projekt założeń do zmian w ustawie o lasach, po konsultacjach społecznych (wcześniej, w listopadzie, swoje uwagi złożyły też ministerstwa). W stosunku do wersji z października ub. roku zaszło kilka istotnych zmian.
Najważniejszą jest brakzapisu o wypłacaniu państwu należności z tytułu opodatkowania podatkiemdochodowym od osób prawnych (CIT) od całości gospodarki leśnej, w tym sprzedażydrewna. Zamiast tego w punkcie dotyczącym gospodarowania funduszem leśnympojawia się zapis, mówiący o konieczności takiego dostosowania upoważnienia dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia, w sprawieszczegółowych zasad gospodarki finansowej w PGL LP, by kwestie finansowezostały uregulowane w sposób zapewniający sprawność, jednolitość iprzejrzystość gospodarki finansowej Lasów.
Zniknął zapis mówiący ozmianie rangi Statutu PGL LP – z zarządzenia na rozporządzenie ministrawłaściwego ds. środowiska.
W nowej wersji brak teżkonkretów co do zasad sprzedaży drewna przez LP. MŚ pisze jedynie, że mają sięone opierać na prawach rynkowych, zapewniając właściwe warunki jegofunkcjonowania, w sposób transparentny, z poszanowaniem praw ochronykonkurencji. Jeszcze w wersji z października 2012 r. czytaliśmy, że zasadybędzie ustanawiał dyrektor generalny LP.
Mniej niż w poprzednimwariancie jest też stanowisk w LP, w stosunku do których zrezygnowano by zpowołania na rzecz zatrudnienia w oparciu umowy o pracę: ograniczono je dopracowników nadleśnictw.
W treści doprecyzowanokwestię odpowiedzialności za zabezpieczenie pożarowe terenów leśnych. Pasyppoż. urządzać mają kierownicylub właściciele zakładówprzemysłowych, obiektów magazynowych i użyteczności publicznej, właścicielelinii kolejowych, komendanci poligonów, właściciele lub zarządcy lasówpołożonych przy drogach publicznych, a także właściciele dróg zakładowych.
Po konsultacjach iuzgodnieniach lista proponowanych zmian rozszerzyła się tylko o jeden punkt. Dotyczy on dokonywania przez starostę oceny udatności upraw iprzeklasyfikowania gruntu objętego zalesianiem. MŚ nie wskazuje, że chcewskazać źródło finansowania tych czynności (o to wnioskowało MRiRW), awyjaśnia, jakoby chodziło o możliwość ich przyspieszenia.
Nowa ustawa miałaby wejśćw życie 1 lipca, o trzy miesiące później niż zakładano.
Red.