Z zagranicy 21/2012

Europa Spadek wartości europejskich lasów Niemcy Właściciele lasów przeciwko energetycznej wolcieUE Hesja, Niemcy Prawo wstępu do lasu wg propozycji okrągłego stołu Wielka Brytania Zakaz obrotu sadzonkami jesionu?

Europa
Spadek wartości europejskich lasów

Do końca tego stulecia europejskie lasystracą połowę swojej wartości. To prognoza przygotowana przez zespół naukowcówze szwajcarskiego Instytutu Badawczego „Las – Śnieg – Krajobraz” i niemieckiegoUniwersytetu Fryburskiego, skupionych wokół prof. Marca Hanewinkela.Prognoza jest częścią subsydiowanego przez UE projektu badawczegorealizowanego wspólnie przez naukowców z Finlandii, Holandii, Niemiec iSzwajcarii.
Korzystając z precyzyjnych modelisymulacyjnych, zespół prof. Hanewinkela określił przyszłerozprzestrzenienie populacji drzew. W wyniku zmiany klimatu wzrośnie w EuropieŚrodkowej, Wschodniej i Zachodniej udział lasów dębowych typuśródziemnomorskiego, mających mniejsze znaczenie gospodarcze. W symulacjachuwzględniono trzy możliwe scenariusze klimatyczne. Nawet w przypadku wariantuumiarkowanego (wzrost temperatury jedynie o 1,4°C) zasięg występowaniawiększości gatunków drzew znacznie się zmieni. Populacje świerka wycofają siędo Europy Północnej i w wyższe położenia górskie. Jednocześnie w kierunkuEuropy Środkowej będą się rozprzestrzeniały dąb korkowy i dąb ostrolistny.Według ostrożnych szacunków, te śródziemnomorskie gatunki będą w przyszłościzajmowały więcej niż 1/3 powierzchni leśnej Europy.
Z uwagi na różne znaczenie gospodarczeposzczególnych gatunków drzew zmiana struktury gatunkowej będzie miała poważneskutki dla gospodarki leśnej. – W zależności od przyjętego poziomu odsetek,który ma decydujący wpływ na wyniki kalkulacji, straty ekonomiczne będąwynosiły od14% do 50% – twierdzi prof.Hanewinkel. – Do końcastulecia wartość europejskich lasów zmniejszy o sumę w zakresie od 60do 680 mld euro.

Źródło: www.forstpraxis.de


Niemcy
Właściciele lasów przeciwko energetycznejwolcie UE

Popieramy apel Federalnego Związku„Energia z Biomasy” zwracający uwagę na to, że planowany przez KomisjęEuropejską zwrot w polityce subsydiowania energii odnawialnej zniszczy zaufaniegospodarki do inwestowania w sektor energii z biomasy – informuje Philipp zu Guttenberg,przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Właścicieli Lasów (AGDW).Strategiczne ukierunkowanie wielu państw członkowskich UE na energię zbiomasy, objawiające się w narodowych programach subwencyjnych i milionowychinwestycjach, nie może zostać storpedowane przez brukselską samowolę. – Wskutekzygzakowatego kursu UE ucierpieć mogą zwłaszcza zaawansowane badania nadenergią odnawialną – dodaje Philipp zu Guttenberg.
Zdaniem niemieckiego Federalnego Związku„Energia z Biomasy” (BBE), przedstawione we wrześniu 2012 r. przez KomisjęEuropejską plany zmiany dyrektyw w sprawie energii odnawialnej i jakości paliwasą działaniem nieodpowiedzialnym. Doprowadzi ono do praktycznego zaprzestaniaużytkowania energii z biomasy. – Z uwagi na możliwość magazynowania biomasyenergia z niej uzyskiwana stanowi centralny element w systemie gwarantowaniadostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz paliw ze źródeł odnawialnych –podkreśla Helmut Lamp, prezes zarządu BBE. Niemieckie organizacjereprezentujące sektor rolniczy i branżę energii z biomasy wystosowały wspólnyapel o utrzymanie dotychczasowej strategii dekarbonizacji UE.
Związek Niemieckich StowarzyszeńWłaścicieli Lasów jest federalnym przedstawicielstwem trzynastu organizacjiwłaścicieli lasów, działających w poszczególnych landach niemieckich. AGDWreprezentuje w sumie przeszło 2 mln właścicieli lasów prywatnych isamorządowych.

Źródło: www.forstpraxis.de


Hesja, Niemcy
Prawo wstępu do lasu wg propozycjiokrągłego stołu

Uczestnicy rozmów okrągłego stołu w sprawieprojektu nowelizacji heskiej ustawy o lasach uzgodnili propozycje brzmieniazapisów o prawie wstępu do lasu niezależnie od formy jego własności.Postanowili również utworzyć zespół roboczy, który zajmie się sprawą sportu wlesie w kontekście ochrony przyrody. – Zespół ten ma przygotować dla różnychgrup użytkowników lasu zalecenia co do zachowywania się w nim – mówi LuciaPuttrich, minister środowiska w krajowym rządzie Hesji.
Proponowane zapisy brzmią następująco:Osoby odwiedzające las zobowiązane są do wzajemnego zważania na siebie w celuuniknięcia stwarzania sobie uciążliwości i utrudnień. Korzystając z lasu, niewolno zakłócać funkcjonowania bio-cenozy leśnej, utrudniać prowadzeniagospodarki leśnej, stwarzać zagrożenia dla lasu, zanieczyszczać go, uszkadzaćleśnej szaty roślinnej i utrudniać rekreacji innym osobom.
Jazda na rowerze, jazda konna i poruszaniesię na wózkach inwalidzkich są dopuszczalne na umocnionych lub naturalnietwardych szlakach, które zostały założone przez właścicieli lasów lub za ichzgodą i na których możliwe jest bezpieczne mijanie się w sytuacjiwzajemnego zważania na siebie. Piesi i osoby poruszające się na wózkuinwalidzkim mają zasadniczo pierwszeństwo. Zakładanie szlaków przez osobyodwiedzające las bez uzyskania zgody jego właściciela jest niedopuszczalne.Jazda powozami jest dopuszczalna na drogach leśnych o szerokości użytecznejco najmniej 2 m.
Zgody właściciela lasu wymagają wszczególności: organizacja imprez, które mogą prowadzić do znacznego zakłóceniaspokoju zwierząt żyjących w lesie, zanieczyszczenia gruntów leśnych lub douszkodzenia szaty roślinnej, oraz organizacja imprez komercyjnych w celachzarobkowych.
Heska ustawa o lasach, jak równieżodpowiednie ustawy pozostałych landów, nie mogą wykraczać poza ramy prawnewyznaczone przez niemiecką federalną ustawę o lasach. Ustawa ta gwarantujeludności prawo wstępu do lasów niezależnie od formy ich własności. Powszechnadostępność lasów w Niemczech jest oczywiście pewnym ograniczeniem prawawłasności. Ograniczenie to ma jednak ugruntowanie wart. 14 konstytucji Niemiec. Przepisy tego artykułu stanowią bowiem:Własność zobowiązuje. Korzystanie z niej musi służyć także dobru wspólnemu.

Źródło: www.forstpraxis.de


Wielka Brytania
Zakaz obrotu sadzonkami jesionu?

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzeniezakazu obrotu sadzonkami jesionu pochodzącymi z obszarów, na których występujezamieranie jesionu. Wiąże się to z odkryciem jesionów zainfekowanych grzybemChalara fraxinea w kilku szkółkach i nowo założonych uprawach w Anglii iSzkocji. Zainfekowane drzewka pochodziły ze szkółek w Europie kontynentalnejlub miały styczność z jesionami importowanymi z kontynentu. – Zamieraniejesionów stanowi bezsprzecznie największe zagrożenie dla naszych rodzimychdrzew liściastych od czasów holenderskiej choroby wiązu. która wyniszczyładziesiątki milionów wiązów począwszy od lat 60. XX wieku – mówi dr John Morgan,szef Służby Ochrony Roślin Komisji Leśnej.

Źródło: www.forestry.gov.uk

Opr. A.S.