Z zagranicy 20/2012

Finlandia Lasy dostępne dla każdego Austria Drugie leśne stypendium literackie Hesja, Niemcy Nowelizacja ustawy o lasach Łotwa Studenckie stypendia lasów państwowych Stany Zjednoczone Lasy federalne subsydiują lasy społeczności lokalnych

Finlandia
Lasy dostępne dla każdego

Organizacja Suomen Latu proponuje wpisaniefińskiego powszechnego prawa do obcowania z przyrodą niezależnie od formywłasności gruntu na listęniematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Na liście tej znajduje się np.tradycja flamenco.
Czy fińskie przedsiębiorstwa mogąsprowadzać cudzoziemskich pracowników do zbierania jagód w lasach prywatnych woparciu o powszechne prawo do obcowania z przyrodą? Kwestia ta była tego lataprzedmiotem ożywionej dyskusji. Zgodnie z ostatnio opublikowanymi wytycznymifińskiego Ministerstwa Środowiska, odpowiedź brzmi: tak.
Publikacja Ministerstwa Środowiska opisujezakres obowiązywania powszechnego prawa do obcowania z przyrodą i podajeprzykłady jego stosowania w praktyce. Markku Tornberg, działacz CentralnegoZwiązku Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów (MTK), uznał publikację zawyjątkowo udaną. Eki Karlsson, dyrektor organizacji rekreacyjno-sportowejSoumen Latu, zaproponował nawet wpisanie fińskiego powszechnego prawa doobcowania z przyrodą na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. ZdaniemKarlssona, status dziedzictwa ludzkości będzie służył promocji aktywnościrekreacyjnej na łonie przyrody.
96%procent powierzchni lądowejFinlandii jest dostępne dla ludności w oparciu o powszechne prawo do obcowaniaz przyrodą. Prawo to jest ograniczone lub zawieszone jedynie w tzw. „obszarachspecjalnego przeznaczenia” (są nimi np. polowe uprawy roślin w okresiewegetacji czy podwórza gospodarstw rolnych). Do zbierania jagód i grzybów ma prawokażdy niezależnie od narodowości i miejsca zamieszkania. Zbiór ten może byćwykonywany nawet w celach zarobkowych. W przypadku zbieraczy cudzoziemskichproblemem jest ich niedoinformowanie o ograniczeniach powszechnego prawa doobcowania z przyrodą (niepodchodzenie bezpośrednio pod domy, nieniszczenieszaty roślinnej).
Powszechne prawo do obcowania z przyrodąniezależnie od formy własności gruntu obwiązuje nie tylko w Finlandii, leczrównież w Szkocji, Szwajcarii i Szwecji. W Niemczech i Austrii ludność maustawowo zagwarantowane prawo wstępu do wszystkich lasów, także prywatnych, wcelach rekreacyjnych. W Anglii od 2000r. obowiązuje ustawa oudostępnieniu dróg i środowiska przyrodniczego, która wprowadziła kategoriętzw. „obszarów udostępnionych”. Na obszarach tych można poruszać się pieszorównież poza oznakowanymi szlakami (właściciel terenu może zakazać wstępu na obszar udostępniony jedynie przez okresnie dłuższy niż 28dni w roku). Na tym tle Polska wyróżnia się brakiemzapewnienia ludności dostępu do blisko jednej piątej lasów: przepis art. 28naszej ustawy o lasach w jej dotychczasowym kształcie określa, że właściciellasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa może zakazać wstępu do lasu,oznaczając ten las tablicą z odpowiednim napisem.

Źródło: www.forest.fi


Austria
Drugie leśne stypendium literackie

Austriackie Lasy ZwiązkoweSA (ÖBf) iaustriacki magazyn przyrodniczy „Wald” przyznały po raz drugi leśne stypendiumliterackie, które obejmuje dwu-miesięczny pobyt twórczy w należącej doÖBfgórskiej chacie oraz wsparcie finansowe w wysokości 1500euro. Tegorocznymstypendystą jest Chris Michalski (na zdjęciu).
W konkursie na leśne stypendium literackie,rozpisanym we wszystkich krajach niemieckiego obszaru językowego, wzięło w tymroku udział przeszło 100twórców. W pierwszej fazie konkursu zostałowyłonionych 12 projektów twórczych. Ostatecznego wyboru leśnego stypendystyliterackiego dokonało jury, w którego skład wchodzili w tym roku pisarzeMichael Stavaric i Thomas Sauter oraz Martina Bacher, redaktor magazynu „Wald”.
Idea leksykonu lirycznego bardzo nam sięspodobała – uzasadnili jurorzy swoją decyzję. Pierwsze próbki tekstu leksykonulirycznego Chrisa Michalskiego ukazały się już w jesiennym wydaniu magazynu„Wald”.
Chris Michalski – poeta, tłumacz i lektor –dzieciństwo spędził w stanie Nowy Jork. Później studiował m.in. w Montrealu i wLipsku, w którym obecnie mieszka. Chris Michalski publikuje swoje teksty takżepod pseudonimem – jako Stanislaw Borokowski napisał np. „Pocztówki do Gorbaczowa”.
Spółka akcyjna ÖBf, zatrudniająca 1200pracowników, gospodaruje w austriackich lasach państwowych. Wzarządzie ÖBf znajduje się 512tys.ha lasów, w tym350tys.ha lasów gospodarczych.

Źródło: www.bundesforste.at


Hesja, Niemcy
Nowelizacja ustawy o lasach

Nowa heska ustawa o lasach ma uwzględnićinteresy właścicieli lasów i wszystkich ich użytkowników, jak również potrzebyochrony przyrody. – Celem rządu krajowego jest zapewnienie bezkonfliktowychinterakcji wszystkich użytkowników lasów – zapewnia heska minister środowiskaLucia Puttrich. Jednak kontrowersje wokół poszczególnych zapisów w rządowymprojekcie nowelizacji ustawy o lasach świadczą o tym, że interesy różnych grupinteresariuszy sektora leśnego są często sprzeczne. Np. postulat udostępnieniaużytkownikom rowerów górskich wszystkich dróg leśnych, wysuwany przezstowarzyszenia kolarstwa górskiego, koliduje z postulatem ustawowegoograniczenia poruszania się rowerami górskimi w lesie, wysuwanym przezStowarzyszenie Ochrony Lasu w Niemczech (SDW), Sojusz na rzecz Środowiska iOchrony Przyrody w Niemczech (BUND) i Krajowy Związek Łowiecki w Hesji.
Heski rząd zebrał opinie interesariuszy oprojekcie nowelizacji. – Po analizie opinii chcemy zebrać wszystkichinteresariuszy przy jednym stole i omówić wyniki konsultacji – zapowiadaminister Lucia Puttrich. – Wyważenie różnych interesów nie jest łatwe i wymagacierpliwości. Zamierzamy jednak znaleźć rozwiązanie satysfakcjonującewszystkich interesariuszy, prowadząc z nimi dialog.

Źródło: www.forstpraxis.de


Łotwa
Studenckie stypendia lasów państwowych

Spółka akcyjna Łotewskie Lasy Państwowe(LVM) rozpisała również w tym roku konkurs na stypendia dla najlepszychstudentów Państwowej Szkoły Nauk Stosowanych w Ogre. O stypendia LVM mogą sięubiegać studenci gospodarki leśnej, ekologii leśnej, ekokomunikacji i edukacjiprzyrodniczej, selekcji leśnej, urządzania lasu, zarządzania użytkowaniem lasu,inżynierii leśnej, przerobu drewna, geograficznych systemów informacyjnych izarządzania logistyką. Stypendia są instrumentem motywowania studentów dopogłębiania swojej wiedzy w zakresie dziedzin związanych z leśnictwem.
W zarządzie spółki akcyjnej LVM znajdujesię 1,4 mln ha lasów. Właścicielemspółki jest Republika Łotwy, reprezentowana przez Ministerstwo Rolnictwa.Zgodnie ze strategią LVM, ochrona przyrody jest priorytetowym celemzagospodarowania 21% gruntów spółkiLVM. Spółka zatrudnia blisko 900pracowników.

Źródło: www.lvm.lv


Stany Zjednoczone
Lasy federalne subsydiują lasy społecznościlokalnych

W sierpniu Służba Leśna StanówZjednoczonych (USFS) przyznała społecznościom lokalnym z różnychregionówUSA subsydia w wysokości 3,5mln dolarów na realizacjęprojektów zagospodarowania lasów. Subsydia te są komponentem nowegoprogramuUSFS, mającego na celu wspieranie samorządów lokalnych,wyspecjalizowanych organizacji niezarobkowych i plemion indiańskich w prowadzeniu takiej gospodarki leśnej, któraz jednej strony stymuluje ekonomiczny rozwój społeczności lokalnych, a zdrugiej – sprzyja intensyfikowaniu aktywności rekreacyjnej ludności i wzmagaleśne świadczenia ekosystemowe. Wszystkie projekty, które są subsydiowane wramach nowego programu, muszą obowiązkowo zapewniać ludności dostęp do lasów.
USFS jest agencją Departamentu RolnictwaStanów Zjednoczonych, której podstawową misją jest utrzymanie zdrowych,różnorodnych biologicznie i produktywnych lasów federalnych. Do zadań USFSnależy również udzielanie fachowej pomocy stanowym służbom leśnym iwłaścicielom lasów prywatnych oraz prowadzenie badań leśnych.

Źródło: www.fs.fed.us

Opr. A.S.