
Trudno było oczekiwać innego podejścia Rady Ministrów do obywatelskiego projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody, przewidującego wyłączenie samorządów spośród organów uzgadniających powstanie, rozszerzenie lub likwidację parków narodowych i pozostawienie im jedynie możliwości opiniowania tych projektów. Na posiedzeniu 26 czerwca rząd ogłosił pełne poparcie dla tej poprawki, z zastrzeżeniem mówiącym, że decyzje takie powinny uwzględniać zarówno potrzeby ochrony przyrody, jak i potrzeby lokalnych społeczności.
Jednocześnie w stanowiskuzaproponowano doprecyzowanie trwania trzydziestodniowego terminu składaniaopinii w tej sprawie. Ministrowie proponują, by był on liczony od dniaprzedłożenia organom opiniującym proponowanych zmian. Nie ma natomiast zgodyrządu na zmianę obecnie obowiązujących zasad powoływania dyrektorów parkównarodowych (drugi punkt inicjatywy obywatelskiej). Poprawki tej nie popiera teżwiększość klubów parlamentarnych, tym bardziej, że odnosi się ona donieistniejącego w ustawie paragrafu (parlament zniósł jego obowiązywanie wtrakcie rozpatrywania obywatelskiego projektu).
Niestety nie poznaliśmyuzasadnienia rządowego stanowiska. Trudno więc dociec, czy stoi za nimargumentacja podnoszona przez obywatelską inicjatywę zmiany ustawy(skuteczniejsza realizacja ochrony przyrody w kraju), czy zwykłykoniunkturalizm, o który podejrzewają rząd przedstawiciele politycznejopozycji.
SoWa